کد خبر: ۷۲۱۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با شهرفردا
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم گفت: افزایش قیمت دلار تا رسیدن به مرز واقعی می تواند از اثرات تورمی نوسانات ارزی بکاهد.
ابراهیم نکو در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره  نوسانات نرخ ارز گفت: نوسانات نرخ ارز می تواند فضای کسب و کار داخلی را به شدت متزلزل و امکان برنامه ریزی را از فعالان اقتصادی سلب کند.

وی افزود : هرچند صادرکنندگان از این شرایط بیشترین بهره را می‌برند اما تولیدکنندگان به علت واردات مواد اولیه به شدت متضرر خواهند شد و کاهش نقدینگی و ارز در بازار خود را به شکل تورم انتظاری نشان می دهد .

این نماینده مجلس نهم همچنین تاکید کرد: به نظر می رسد در شرایط کنونی ارائه بسته های حمایتی برای کنترل بازار و رایزنی برای توسعه بازار صادراتی به گونه ای که صدور کالاها در بازار منطقه تسهیل شود باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به روند افزایش قیمت دلار گفت: بررسی ها نشان می دهد کماکان شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود تا نرخ دلار به مرز واقعی نزدیک شود اما لازم است دولت بسته های حمایتی خود را ارائه دهد.

وی همچنین گفت: کنترل غیر واقعی دلار باعث تغییر مداوم و نوسانات گاه به گاه شده که توان برنامه‌ریزی را از مدیران اقتصادی می‌گیرد لذا افزایش قیمت دلار تا سطح واقعی هرچند با واکنش های تورمی همراه است اما یکباره بوده و بعد از آن جامعه به حالت تطبیق می رسد.

این نماینده مجلس با اشاره به یکسان سازی نرخ ارز گفت: اکنون بستر لازم برای یکسان سازی وجود ندارد اما رهاسازی بازار توسط دولت تا رسیدن به نرخ واقعی می تواند اثرات گرانی دلار را در مراحل متعدد کاهش دهد.
برچسب ها: دلار ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها

"تهران، شهر دوستدار کودک" از رویا تا واقعیت!

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: از سال 86 شهرداری تهران برای اجرای برنامه شهر دوستدار پایتخت اعلام آمادگی کرده و اکنون با تشکیل کمیته شهر دوستدار کودک و اختصاص چند ردیف بودجه تلاش می شود ضمن اضافه کردن رنگها ،ایمن سازی شهر و زمینه مداخله کودکان در امور شهر صورت گیرد.
گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به کاهش عرضه، امکان رشد قیمتی مسکن بین 5 تا 8 درصد در کوچک متراژها بیشتر از تورم موجود در سال جاری وجود دارد.