کد خبر: ۷۲۱۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با شهرفردا مطرح کرد
عضو هیات علمی دانشگاه گفت: رو‌به‌رو شدن با خشکسالی در شهرها باید با فرهنگ‌سازی و ارائه راهکارهای جایگزین با توجیه اقتصادی و تجهیزات به روز در شهرها همراه و به گونه ای در محتوای فیلم و سریالها گنجانده شود که برای عموم مردم باورپذیر باشد.
هادی کیادلیری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به بحران خشکسالی در شهرها گفت: مبارزه با خشکسالی را نباید محدود به شهرها کرد بلکه مدیریت کلان آب در حوضه آبریز و در ارتفاعات نیز باید در دستور کار باشد.

وی افزود: اکنون شاهد از دست رفتن یخچالها در ارتفاعات و سفره های زیر زمینی در اعماق زمین هستیم، لذا در شرایطی که با کاهش 60 درصدی نزولات آسمانی روبرو هستیم باید آمادگی لازم را برای مواجه با خشکسالی داشته باشیم.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته 70 درصد هدررفت آب در بخش کشاورزی صورت می گیرد که این حجم برابر آب پشت سدهای کشور است و باید از کشاورزی سنتی به سوی کشاورزی مدرن حرکت کرد.

کیادلیری همچنین خاطرنشان کرد: خودکفایی در تولید محصولات "آب‌بر" صدمه ای به مخازن آب کشور می زند که هرگز برابری با میزان ارز خروجی برای واردات این محصول نمی کند.

وی با اشاره به مقابله با خشکسالی در شهرها گفت: برای تغییر الگوی مصرف آب باید فعالیت های فرهنگی به شکل گسترده و با همکاری صدا و سیما آغاز شود و به تناسب آن ابزار و تجهیزات مورد استفاده خانگی قرار می گیرد به روزرسانی شود.

کیادلیری ادامه داد:در کشورهای نظیر ژاپن که محدودیتهای آب ایران را ندارند فلاش تانک هایی در سیستم بهداشتی خود طراحی کرده اند که همان آب استفاده شده برای شستن دستها وارد فلاش تانک می شود و یا دوش هایی در سوئد طراحی شده است که با نام  «دوش فضایی» یا «دوش آینده» شناخته می شود. این دوش از قابلیت تصفیه بیش از ۹۰ درصد آب مصرف شده و دوباره برگرداندن آب مصرفی به سردوش برخوردار است.

این عضو هیات علمی همچنین خاطرنشان کرد: مدیریت آب در شهرها نیز علاوه بر مصارف  خانگی می تواند در کنترل روان آبها و فضای سبز نیز مورد استفاده قرار گیرد، اکنون وضعیت مهار آبهای سطحی در شهرها در وضعیت نامناسبی قرار دارد چنانکه حداکثر بهره گیری از منابع آب موجود استفاده از آن برای آبیاری فضای سبز است.

کیادلیری خاطر نشان کرد: تنها اعلام وضعیت هشدار برای مصرف آب کافی نیست بلکه به تناسب آن باید راه حل های جایگزین و تجهیزات مناسب با قیمت مناسب عرضه شود چنانکه اگر بجای شستشوی خودرو با آب در کارواش از کف تمیز کننده استفاده می شود باید قیمت آن برای مصرف کننده مقرون به صرفه باشد.

وی اظهار امیدواری کرد: محتوای فیلمها و سریال ها باید به گونه ای تغییر الگوی مصرف را برای مخاطبان تشریح کند که برای عموم باورپذیرباشد. 
برچسب ها: خشکسالی ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها

"تهران، شهر دوستدار کودک" از رویا تا واقعیت!

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: از سال 86 شهرداری تهران برای اجرای برنامه شهر دوستدار پایتخت اعلام آمادگی کرده و اکنون با تشکیل کمیته شهر دوستدار کودک و اختصاص چند ردیف بودجه تلاش می شود ضمن اضافه کردن رنگها ،ایمن سازی شهر و زمینه مداخله کودکان در امور شهر صورت گیرد.
گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به کاهش عرضه، امکان رشد قیمتی مسکن بین 5 تا 8 درصد در کوچک متراژها بیشتر از تورم موجود در سال جاری وجود دارد.