کد خبر: ۷۱۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۱
کارشناس اقتصادی بر این باور است با افزایش قیمت ارز، قیمت کالای وارداتی افزایش خواهد یافت و این افزایش قیمت تورم را در پی خواهد داشت.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،  دلار که افزایش بهای آن در روزهای تعطیل سال نخست برای بسیاری از کارشناسان اقتصادی و مردم سوال برانگیز شده است  به اذعان برخی از کارشناسان اقتصادی روند صعودی آن تا پایان اردیبهشت و تعیین تکلیف برجام از سوی دونالد ترامپ ادامه خواهد داشت.  احمد حاتمی یزد  از جمله کارشناس اقتصادی  است که معتقد است گرانی روزهای گذشته  ارتباطی با عرضه و تقاضا ندارد و ریشه آن را نه در مسائل اقتصادی که در مسائل سیاسی باید دنبال کرد.

 مدیر عامل سابق بانک صادرات در توضیح ادعای خود به پول نیوز می گوید:  درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت،پتروشیمی  و سایر کالاها در سال گذشته بیش از 100 میلیارد دلار بوده در حالیکه ارز مصرفی برای ورود کالا و دریافت خدمات(ارز مصرفی برای توریست، دانشجو و خدمات پزشکی) کمتر از 90 میلیارد دلار اعلام شده است. این آمار به خوبی نشان می دهد که کفه عرضه سنگین تر از تقاضا بوده و کمبودی برای واردات کالا و خدمات وجود ندارد که بخواهد به گران شدن دلارها دامن بزند. 

او اما معتقد است که  روند افزایش بهای دلار تا پایان اردیبهشت که ترامپ زمان لغو برجام اعلام کرده ادامه پیدا می کند پیش بینی در رابطه با فرجام دلار را کمی سختی می داند .
 به گفته او، برخلاف آمریکا کشورهای اروپایی، روسیه و چین تمایلی به لغو برجام ندارد و اینکه دلار بعد از تعیین تکلیف برجام از سوی آمریکا چه سرنوشتی پیدا می کند به رفتار دیگر کشورها بستگی دارد. 

قیمت واقعی دلار 4500 تومان است
حاتمی یزد با بیان اینکه دلار در روزهای نخست دولت حسن روحانی حدود 3هزار تومان بوده است، ادامه می دهد: اگر قرار بود بهای ارز مطابق با نرخ تورم( سالانه حدود 10 درصد ) افزایش یابد، امروز باید دلار در محدود 4500 تومان در نوسان باشد و این یعنی که  بهای امروز دلار بیش از نرخ واقعی آن است. 

او گفته های ترامپ مبنی بر خروج از برجام  از اواخر اردیبهشت ، تبدیل دارایی های برخی از ثروتمندان به دلار و خرو-ج آن از کشور  و خرید ارز برای کسب سود را 3 دلیل اصلی افزایش بهای دلار در کشور برشمرد و ادامه داد : وقتی انتظار برای افزایش قیمت در کشور وجود دارد طبیعی است که نرخ ها در کشور بالا رود.

اما در حالی برخی از فعالان اقتصادی افزایش قیمت دلار را چندان نگران کننده نمی دانند و افزایش تعرفه واردات را به مراتب خطرناک تر از گرانی ارز می دانند، که این کارشناس اقتصادی معتقد است اگر ارز گران شود قیمت تمام کالاهای وارداتی تتحت تاثیر قرار می گیرد  و قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی در داخل کشور روند صعودی به خود می گیرد.  

تورم دو رقمی در سال 97 
این کارشناس اقتصادی بر این باور است که با افزایش قیمت ارز، قیمت کالای وارداتی افزایش خواهد یافت و این افزایش قیمت تورم را در پی خواهد داشت؛بنابراین مي بینیم که تورمی که سال گذشته تک رقمی بود، با افزایش ۱۰ الی ۱۵ درصدی نرخ دلار در سال جاری حتما دورقمی خواهد شد.

در چنین شرایطی افزایش بهای دلار دلایل سیاسی دارد  تنها بهبود روابط سیاسی با دیگر کشورهاست که می تواند به به کنترل بازار ارز منجر شود و بهتر است دولتمردان دست وزیر امور خارجه کشورمان را برای انجام مذاکره با کشورهای اروپایی بازگذارند. 
برچسب ها: شهر فردا ، دلار
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

حمل و نقل ریلی یکی از بخشهای مهم حمل و نقل، در عرصه اقتصادی صنعتی و اجتماعی کشور هاست که هر چه تیراژ خرید محصولات وارداتی افزایش یابد به همان میزان بومی سازی و تولید آنها در کشور تسریع خواهد شد.
چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

کارشناسان معتقدند با افزایش گرانی و تورم رشد حاشیه نشینی در شهرها سرعت گرفته و شاخص های توسعه شهری را تهدید می کند.