کد خبر: ۷۱۸۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
کارشناس اقتصاد شهری در گفت‌وگو با شهرفردا مطرح کرد
کارشناس اقتصاد شهری گفت: استانهای شمالی کشور در حالی میزبان 4 برابر جمعیت خود در نوروز بودند که چنین معادله نابرابری نشاندهنده عدم توزیع کلان سفرهای نوروزی، کاهش قدرت اقتصادی مردم و نبود برنامه برای بزرگترین تعطیلات کشور است.
جعفرقادری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به حجم مسافران نوروزی به شمال کشور گفت: این که استان مازندران پذیرای 4 برابر جمعیت خود در ایام نوروز باشد دارای مزایا و معایبی است که مهمترین آنها رفاه شهروندان این استان است.

وی افزود: عدم تناسب چنین بار جمعیتی با زیرساختهای موجود قطعا موجب مشکلاتی برای شهروندان این شهرها و مسافران خواهد داشت.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: هرچند گردشگران با خود تولید ثروت و افزایش نقدینگی در اقتصاد این شهرها را خواهند داشت اما ورود چنین جمعیتی به این شهرها بطور قطع با کمبود مراکز اقامتی، شلوغی راه‌ها و جاده‌ها و افزایش عمومی قیمت‌ها باشد.

قادری ادامه داد: از سوی دیگر این آمار، عدم توزیع مناسب گردشگر در سایر استانها را نشان می دهد. چنانکه شهرهای جنوبی کشور که توریست پذیری آنها در تابستان به شدت کاهش پیدا می کند باید با مدیریت کلان سفرهای نوروزی مورد اقبال قرار گیرند.

وی تاکید کرد: تخفیفات استفاده از ناوگان حمل و نقل هوایی و ریلی، پیش‌بینی کمپ های اقامتی جشنواره‌های موسیقی، غذا، گل و برگزاری جشنها در این شهرها به تناسب افزایش و آماده سازی زیرساختها می تواند توازن سفرهای نوروزی را بیشتر کند.

استاد دانشگاه شیراز تصریح کرد: گسیل جمعیت به این شهرها بیانگر شرایط اقتصادی مردم نیز هست به این معنا که مسافران نوروزی خواستار مسافرتهای کوتاه با پایین‌ترین هزینه و بیشترین تنوع ممکن هستند این در حالیست که هزینه مسافرت به شهرهای جنوبی نیز سالهای اخیر افزایش یافته است.

به گفته قادری اکنون هزینه سفر به برخی شهرهای جنوبی کشور که دارای پتانسیل گردشگری مناسبی است با سفر به برخی از کشورهای همسایه برابر بوده یا حتی بالاتر است. چنین شرایطی می تواند گردشگران داخلی را به سمت مسافرت های خارجی هدایت کند.

وی تاکید کرد: نظارت برکیفیت و کنترل هزینه در شهرهای توریستی باید در دستور کار قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه خصولتی‌ها بازار مسکن را داغ کردند/ طغیان بازار اجاره در پیش است

چگونه خصولتی‌ها بازار مسکن را داغ کردند/ طغیان بازار اجاره در پیش است

یک کارشناس بازار گفت: عرضه مسکن در اختیار شرکتهای دولتی یا شبه دولتی است که در ایران بر امواج سیاسی و اقتصادی موج سواری می‌کنند و مادامیکه قیمت مصالح ساختمانی روند افزایشی دارد رشد قیمت مسکن و طغیان بازار اجاره انکار ناپذیر است.
ارجاع یا اصلاح؛ مصوبه جایگزین برج باغ‌ها بر سر دو راهی!

ارجاع یا اصلاح؛ مصوبه جایگزین برج باغ‌ها بر سر دو راهی!

سخنگوی شورای شهر گفت: پیشنهاد جایگزین شهرداری تهران برای برج باغ‌ها با وجود اعمال قوانین سختگیرانه در ساخت و ساز نتوانست صیانت و نگهداری از باغها را مورد توجه قرار دهد لذا یا به شهرداری ارجاع شده و یا چکش کاری تخصصی آن با مهندسان مشاور در شورا صورت می‌گیرد.