کد خبر: ۷۱۵۳۷
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲
وزیر اقتصاد خبر داد؛
وزیر اقتصاد از تدوین برنامه تحقق شعار سال حمایت از کالای ایرانی در این وزارتخانه خبر داد و ۶ راهبرد آن را اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مسعود کرباسیان در پاسخ به این پرسش که وزارت امور اقتصادی و دارایی برای محقق شدن شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» چه برنامه‌ای را مد نظر قرار داده است، اظهار داشت: در چند روز گذشته فرصت مناسبی برای بررسی چگونگی اجرای این شعار فراهم شد و امروز که اولین روز کاری است این دستور کار را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه، باید در زمینه مالیاتی به حمایت از تولید داخلی توجه کنیم و دریافت مالیات از افرادی که غیر تولید کننده داخلی هستند را تغییر دهیم، افزود: از سال گذشته جلوگیری از فرار مالیاتی را دنبال کرده‌ایم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سیستم بانکی نیز باید جهت گیری به سمت تولید داخلی باشد، به نحوی که با نرخ سودهای ترجیحی که زمینه اشتغال را فراهم می‌کند، به بخش تولید کمک کنیم.

کرباسیان دیگر راهبرد این وزارتخانه را حمایت از صادرات و ارائه تخفیفات لازم برای واردات مواد اولیه در گمرک اعلام کرد و اظهارداشت: همچنین باید زمینه کاهش تشریفات گمرکی و بهبود ارائه ضمانت نامه ها را فراهم کنیم. در زمینه برخورد با قاچاق غیر رسمی سامانه‌ای ایجاد شده که به شناسایی قاچاق کمک کند و می توان این رابطه را ایجاد کرد که آیا با جنبه‌های حمایتی وارد شده است یا نه؟!

وی گفت: در زمینه برخورد با قاچاق غیر رسمی نیز سامانه ای را ایجاد کرده‌ایم که به شناسایی قاچاق کمک می‌کند و می‌توانیم این رابطه را ایجاد کنیم که آیا این کالا به صورت قاچاق یا با جنبه‌های حمایتی وارد شده است.

کرباسیان با بیان اینکه، همچنین باید بازار سرمایه را برای تولید داخل فعال کنیم، اظهار داشت: عمده تامین منابع مالی به سمت سیستم بانکی رفته، در حالی که بازار سرمایه می‌تواند این امر را فراهم کند، اما هم اکنون بازار سرمایه نقش فعالی در این زمینه ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: در زمینه سرمایه گذاری نیز باید سرمایه گذاری داخلی را مد نظر قرار دهیم و سرمایه گذاران خارجی به جای صادرات به سرمایه گذاری مشترک توجه کنند.

به گفته کرباسیان، تمامی بخش‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی باید درگیر موضوع حمایت از تولید باشند و این امر را در دستور کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد راه اندازی سامانه ای در گمرک برای جلوگیری از قاچاق ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری هم راهگشا بود و هم ایجاد انگیره برای ادامه این روند کرد و من به سهم خودم و وزارت امور اقتصادی و دارایی و گمرک از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که با این بیانات انگیزه ما را صد چندان کردند که شخصا موارد را دنبال کنم، زیرا به لحاظ مسئولیتم باید کار به گمرک واگذار می‌شد، اما هم اکنون وظیفه خود می‌دانم که این کار را دنبال کنم.

کرباسیان با بیان اینکه، برای حمایت از تولید داخلی باید قوانین را به نفع تولیدکنندگان تغییر دهیم، تصریح کرد: قدردانی رهبری به ما انگیزه مضاعف برای ادامه کار داد.

وی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری برای سال جاری ناظر به فراگیری کلی برای همه زمینه‌ها است،‌ زیرا بحث حمایت از کالای ایرانی مربوط به شخص خاص نیست و تولید کننده، مصرف کننده و سایر موارد باید این امر را از وظایف خود بدانند ضمن اینکه ایشان فرمودند که اگر مصرف کننده بداند کالایی قاچاق است، نباید آن را خریداری کند.
منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل حذف ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی را به نفع تولید و صادرات دانست و از استقبال بخش خصوصی از این حرکت جهادی دولت خبر داد.
چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

چه عواملی به شکل‌گیری کانون‌های گردو غبار دامن می‌زند؟

بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و برای کاهش بستر شکل گیری توده‌های گرد و غبار اقدامات بنیادین انجام شود تا از آسیب‌های زیست محیطی جلوگیری شود.
آخرین اخبار