کد خبر: ۷۰۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
گزارش شهر فردا از مدیریت جشن در جامعه ایرانی
یک رفتار شناس گفت: عدم مدیریت جشن و به روز رسانی آن متناسب با ذائقه جوانان باعث شد چهارشنبه سوری از یک تفریح جمعی به ماجراجویی فردی و شبی پر حادثه مبدل شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، صدای ترقه گوش را کر می‌کند، تند تند قدم برمیداری تا از این خیابان خلاص شوی ، چند پسر نوجوان که بیشتر از 10-12 سال سنی ندارند سر کوچه بعدی را قرق کرده اند با شیطنت عابران را نگاه می‌کنند، ترقه را که رها می‌کنند همراه با آن صدای انفجار از ته دل می خندند.

به تو که می‌رسند می‌گویند" بچه‌ها خانما نه داستان میشه "، سریعتر قدم برمیداری تا از معرکه دور شوی ...مغازه داری جلوی درب ایستاده با نگرانی به رهگذاران نگاه می کند غرولندش را می شنوی " زودتر برین خونه هاتون مگه شب چهارشنبه سوری وقت بیرون اومدنه " آب دهانت را قورت می دهی و در دل می گویی خدابه خیر کند...چهارشنبه سوری مثل زمان بچه گی‌هایت با خوشحالی دورهم بودن گره نخورده این روزها چهارشنبه سوری آلوده به ترسی مزمن شده که باعث می شود به خانه پناه ببری و عطای سرخی آتش را به لقایش ببخشی...

مجید ابهری رفتارشناس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به چرایی تبدیل شدن شادی چهارشنبه سوری به حادثه می گوید: چهارشنبه سوری که در گذشته کاربرد انسجام اجتماعی داشت و عبارت بود از جمع شدن اعضای خانواده در منزل بزرگترها و ساخت چند عروسک زنانه ساز و سوزاندن بقایای زباله و آشغالهای ناشی از خانه تکانی، اکنون کاربرد خود را از دست داده و از خانواده به افراد بویژه جوانترها واگذار شده و بجای شادی دورهم بودن وتفریح جمعی مبدل به ترس خانواده‌های ایرانی شده است، به ویژه خانواده هایی که نوجوان و جوان مذکر دارند.


چگونه تهجر کاربردهای اجتماعی چهارشنبه سوری را سوزاند؟

وی در پاسخ به چرایی تغییر کاربری چهارشنبه سوری از آیینی شاد به رسمی پرحادثه می افزاید: چهارشنبه سوری جزو معدود اعیادی بود که بصورت اجتماعی به استقبال آن می رفتیم اما متناسب با رشد جامعه و تغییر ذائقه قشر جوان مدیریت نشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان می‌کند: این اشتباه است که انتطار داشته باشیم جوان امروزی که جدیدترین شیوه های آتش بازی را در اینترنت مشاهده کرده و به کلپیهای بی کیفیت آنها دسترسی هم دارد به سوزاندن بقایای زباله و پریدن از روی چوب اکتفا کند.

ابهری تاکید می کند: مدیریت جشنی که ریشه در سنت دارد باید با حفظ کاربری و به روزرسانی کنترل شده آن همراه باشد. در شانگهای چین می‌بینیم هنوز عروسک گردانی اژدها صورت می گیرد اما این کارناول با همراهی سازه های پوشیده از گل، حرکات نمایشی ژیمناستیک، ماسک زنی و آتش بازی بزرگ صورت می‌گیرد که توسط دولت محلی در مکانهای شناخته شده انجام می شود و غالب شهروندان برای دیدن آن همراه با خانواده تا پاسی از شب در خیابان به سر می برند.

چگونه تهجر کاربردهای اجتماعی چهارشنبه سوری را سوزاند؟

وی ادامه می‌دهد: مدیریت جشن یعنی کنترل هیجان جمعی با حفظ جذابیت و ایمنی که همراه با نشاط اجتماعی صورت گیرد و این همان نکته مغفول مانده ماست که هنوز هم مورد توجه قرار نگرفته چون تمرین نشاط اجتماعی نداریم.

این رفتار شناس با اشاره به کمپین نه به چهارشنبه سوزی تصریح می‌کند: احیای چنین کمپینی به معنای نهادینه شدن ترس از حوادث دردناک چهارشنبه سوری است و هرچند می تواند بازدارنده باشد اما اگر زودتر از مردم، مسئولان با مدیریت شادی و جشن آن را هدایت کنند می‌تواند به نشاط اجتماعی که امروز کیمیای کمیاب جامعه ایرانی است برسند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.