کد خبر: ۷۰۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
گزارش شهرفردا از وضعیت فرونشست زمین در پایتخت
دلایل فنی فرونشست زمین در تهران چه به علت هدایت کانال فاضلاب باشد و چه برداشت آبهای زیر زمینی تهدیدی است که بطور خاموش پایتخت را تهدید می کند.
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،اگر رکوردداربودن تهران را در فرونشست های زمین مبالغه بدانیم اما نمی توان انکار کرد فرونشست زمین در تهران با شیب بالایی  افزایش یافته است. در سال گذشته بحران فرونشست زمین به دلیل کاهش شدید منابع آب زیرزمینی باعث شد کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی دست به کار شود و بیشتر به بررسی این موضوع بپردازد، نمایندگان بخش خصوصی در کنار نمایندگانی از نهادهای دولتی و عمومی در این نشست به بررسی این بحران زیستی پرداختند.

جنوب تهران به طور جدی با مخاطرات نشست زمین مواجه است و بررسی‌ها و گزارش‌های مطالعاتی نشان می‌دهد که در میان مناطق 22 گانه تهران، در مناطق شمالی و به طور کلی در شهر تهران دو عامل برای فرونشست وجود دارد که عامل اول فرسودگی تاسیسات شهری از جمله فرسودگی لوله‌های آب و نشت آب و در نتیجه نشست زمین ناشی از این عامل است و عامل دیگر حفاری‌های صورت گرفته است که در چند ماه گذشته با چند مورد از این فرونشست‌ها در شهر تهران مواجه بودیم. 

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران، یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد فرونشست زمین را برداشت اضافی از آب‌های زیرزمینی دانست و گفت: تبعات فرونشست زمین در دشت تهران منجر به افزایش ریسک تخریب تاسیسات زیربنایی و فرونشست در شبکه‌های گاز در این منطقه شده است.

برخی کارشناسان عنوان می‌کنند میزان فرونشست خاک در تهران به دلیل سستی لایه‌های زیرین زمین و پوکی خاک ناشی از برداشت آب‌های زیرزمینی، در حال حاضر حد مقاومت لرزه‌ای تهران را از 6 ریشتر به 4.5 ریشتر کاهش داده و عملا شهر را آسیب‌پذیرتر کرده است. اما رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و رییس پژوهشکده ساختمان این مرکز معتقدند ارتباط معناداری بین تاثیر سست شدن خاک بر شدت زلزله تهران به اثبات نرسیده و تهدید واقعی، قرار داشتن این کلان‌شهر روی گسل است.

مشکل فرونشست زمین در تهران یکی از مشکلاتی است که ممکن است به بحران بزرگی تبدیل شود اما بیش از هر چیز باید به دنبال راه حلی برای این مشکل بزرگ بود.شهروندان تهرانی با مصرف نادرست آب یکی از دلایل بروز این مشکل هستند، مصرف آب در شمال شهر تهران بیشتر از مناطق دیگر است. در حالی که مصرف سرانه آب خانگی در ایران با بسیاری از مناطق و کشورهای مختلف جهان چندان فرق ندارد اما بخش مهمی از مصرف مربوط به اتلاف آب در شبکه است.

متهم اصلی فرونشست  فاضلاب

سیدهادی بهادری ، با اشاره به فرونشست زمین به علت برداشت آبهای زیر زمینی گفت: اگر آب زیرزمینی افزایش یا کاهش یابد با پدیده فرونشست مواجه می شویم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بحرانی خواندن فرونشست ها در شهریار و جنوب تهران ، افزود: هر چند اجرای شبکه فاضلاب اقدامی بسیار موثر برای ارتقای کیفیت زندگی شهری است اما با اجرای آن در تهران به ویژه شهریار بخشی از فاضلاب که در گذشته به سفره های آب زیرزمینی افزوده می شد قطع و با نشست قابل توجه زمین مواجه شدیم.

وی با بیان اینکه دشت شهریار رکوردار بالاترین میزان فرونشست در استان تهران است، تصریح کرد: در دشت ورامین شاهد فرونشست 60  تا 70 سانتی متری هستیم که باعث شده برخی از سازه ها از جمله لوله ها و پل ها دچار تخریب و آسیب شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی علت عمده فرونشست زمین در برخی دشت ها مانند کرمان و سلماس است اما در تهران اجرای شبکه فاضلاب مهمترین علت بروز این پدیده است البته هر چند برخی حفاری مترو را در فرونشست موثر می دانند اما به دلیل آنکه پیش از حفاری امکان فرونشست زمین مورد ارزیابی قرار می گیرد بنابراین این موضوع مورد تایید نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم، افزود: راهکار مقابله و کنترل فرونشست هدایت فندانسیون سازه های ساخته شده به زیر آب های زیرزمینی است البته روش هایی مانند شمع کوبی خاک را به جای ایمن و مطمئن‌تری می برد که در برخی موارد به این مهم توجه نمی شود و بر اثر نشست سطحی سازه های شهری تخریب می شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه این کمیسیون تاکنون به موضوع فرونشست زمین ورودی نداشته است، گفت: به طور قطع اگر این موضوع به کمیسیون ارجاع شود ورود خواهیم کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.