کد خبر: ۷۰۰۱۰
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
شهر فردا گزارش می‌دهد؛
تعداد شهرهایی که حداقل 70 درصد از کل برق خود را از انرژی‌های تجدید پذیر دریافت می‌کنند از سال 2015 بیش از دو برابر شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، تعداد شهرهایی که انرژی برق خود را عمدتا توسط انرژی پاک تهیه شده می کنند نسبت به سال 2015 حدود 2 برابر شده است. این اقدام در جهت حرکت جدی شهرهای جهان برای تغییر منابع انرژی از سوخت های فسیلی به منابع تجدید پذیر انجام شده است.

داده های منتشر شده توسط موسسه غیرانتفاعی CDP انگلیس که فعالیت زیست محیطی دارد، نشان می دهد که  از بین 570 شهر برسی شده در جهان تا پایان سال 2017، 101 شهر حداقل 70 درصد از نیروی برق خود را از منابع تجدید پذیر تامین می کنند که این تعداد در سال 2015 معادل 42 شهر بوده است.

نیکولت بارتلت، مدیر موسسه CDP در بخش تغییرات آب و هوایی می گوید: این گزارش تصویری جامع از آنچه که در مورد انرژی های تجدید پذیر شهرها انجام می شود را به ما نشان می دهد. برخی شهرهای جهانی مانند اوکلند، نایروبی، اسلو و برزیلیا با موفقیت توانسته اند استفاده از سوخت های فسیلی را به حداقل برسانند. داده های ما نشان دهنده تعهد و افق مدیریتی شهرهای جهان برای  استفاده انرژی تجدیدپذیر است.

بخش عمده ای از اقدامات مربوط به تغییرات اقلیمی در سطح شهرها در سال گذشته  با حضور بیش از 7400 شهردار در توافق پاریس شکل گرفته است.


استفاده روزافزون شهرهای جهان از انرژی های تجدید پذیر


تحقیقات CDP نشان می دهد که تا سال 2015، 5 شهر در آمریکا موفق شده اند  که تمام انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کنند. این شهرها به جای سوخت فسیلی از ترکیب متنوعی از زیست توده (زباله‌های زیستی قابل سوزاندن)،انرژی آب،انرژی باد و انرژی خورشیدی استفاده می کنند که موجب تقویت اقتصاد محلی می شودو شهرهای دیگر را به انجام این امر تشویق کرده است. در سراسر آمریکا 58 شهر از جمله آتلانتا و سن دیگو، هدف استفاده 100 درصدی از منابع انرژی تجدید پذیر را برای خود تعیین کرده اند.

در انگلیس، 14 شهر در پی انجام این کار زیست محیطی هستند و مسئولان 84 شهر تعهد داده اند که تا سال 2050،  استفاده 100 درصدی از منابع انرژی پاک دست یابند. در میان آنها شهرهای لیورپول، بارینگ و داگنهام، بریستول، بوری ، پیتربرو، ردکار و کلیولند به چشم می خورند.

آمار موسسه CDP نشان می دهد که 43 شهر در جهان در حال حاضر به طور کامل از انرژی پاک برای تامین انرژی خود استفاده می کنند که حدود 30 شهر در در آمریکای لاتین قرار دارند.

در حال حاضر مسئولان شهری در جهان سرمایه گذاری وسیعی در استفاده از انرژی های پاک انجام داده اند و اروپا در این زیمنه به جذب سرمایه گذار خصوصی علاقه نشان داده است. به طوری که یک سرمایه گذار ایسلندی، به دنبال تامین تمام نیروی برق این کشور از نیروگاه های آبی و  گرمایی زمینی است. وی تلاش می کند که تا سال 2040 تمام اتومبیل ها و حمل و نقل عمومی را از سوخت فسیلی بی نیاز کند.
منبع: گاردین
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

رشد اجاره بها از اول تیر چقدر است؟/ راهکار حمایت از مستاجران

کارشناس بازار مسکن گفت: درحالیکه در دنیا راهکارهایی نظیر تعیین اجاره‌بهای مسکن در مناطق مختلف شهری، تعیین دفعات و حداکثر میزان افزایش اجاره‌بها و نیز تعیین شرایط فسخ و تمدید قرارداد اجاره برای حمایت از مستاجران تدوین شده رشد اجاره بها در ایران تابع تورم عمومی و تورم مسکن است.
توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه کمربند سبز پایتخت؛ تهدید منابع آبی یا فیلتری برای هوای تهران

توسعه فضای سبز شهری یکی از شاخص های توسعه یافتگی شهرها تلقی می شود که با انتخاب گونه‌های درست جنگلی می‌تواند نقش ریه‌های کلانشهر آلوده به دود و ماشین را ایفا کند و در تقویت آب سفره های زیر زمینی نیز موثر باشد.