کد خبر: ۶۹۸۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
رئیس سابق دبیرخانه شورای عالی میراث ‌فرهنگی و گردشگری در گفتگو با شهرفردا:
رئیس سابق دبیرخانه شورای عالی میراث ‌فرهنگی و گردشگری گفت: ۱۴ میلیون انسان در تهران ساکن هستند که از این افراد حتی ۱۴ هزار نفر هم از تعداد 60 موزه تهران باخبر نیستند همچنین بیش از ۳۰۰ نقطه قابل بازدید در تهران وجود دارد.
مرتضی طالع ماسوله، رئیس سابق دبیرخانه شورای عالی میراث ‌فرهنگی و گردشگری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، گفت: در قرن بیست و یکم ظرفیت های موجود مد نظر نیست بلکه مدیریت ها حائز اهمیت است که ایران به لحاظ وسعت ۶۰ برابر جزیره سنگاپور است و به همین میزان دارای ظرفیت گوناگون در تنوع اقلیمی، تنوع جاذبه های فرهنگی ، مذهبی و جهانگردی است.

وی افزود: کشور به لحاظ جذب توریسم موفق عمل نکرده است چون سنگاپور در سال‌ دارای ۲۰ میلیون گردشگر است اما ایران ۵ میلیون گردشگر را جذب می کند پس اگر مبنا ظرفیت باشد ما موفق نبودیم با وجود آنکه، ظرفیت یک منزلت و جایگاه است که از نیاکان به ما ارث رسیده و موهبت الهی است که به ما عطا شده اما ما باید مدیریت کنیم و بیشترین بهره برداری را داشته باشیم که اگر نتوانیم در کنار ظرفیت های موجود مدیریت جامع و کامل و بین المللی داشته باشیم مسلماً هیچ فرقی میان کشور ما با کشورهای با ظرفیت کم وجود ندارد.

مدرس دانشگاه تصریح کرد: در برخی کشورها مانند ماکائو مالزی و کشورهای آمریکای جنوبی، اصلاً ظرفیت وجود ندارد اما علی رغم عدم ظرفیت، توریسم دارند و امروزه توریسم دنبال مطلوبیت هاست که بتواند در جای مناسب اوقات فراغت خود را سپری کنند هم چنین بازاریابی، مهمان نوازی، هتلداری و تبلیغات خوب از ظرفیت‌های مدیریتی برای توسعه کشورهاست و توریسم ها به دنبال این مسائل هستند.

کارشناس گردشگری ادامه داد: امروزه فقط داشتن ظرفیت مهم نیست بلکه هدایت کردن از داشتن ها مهمتر است چون در یونان منطقه ای وجود دارد که دارای چند دیوار ساده است و این دیوارها هیچگونه نماد انسان‌سازی ندارند که با وجود دور بودن از شهر آتن تعداد بازدیدکنندگان منطقه بسیار زیاد است و این دیوار ها چندین برابر تخت جمشید با آن عظمت گردشگر جذب کردند.

وی خاطرنشان کرد: دلیل عدم جذب توریسم در کشور مدیریت ناکارآمد است که ما باید دنیا را بشناسیم و براساس ضوابط دنیا جلو رویم در برخی موارد کاری در حیطه خودمان است و نیاز به تطبیق با دنیا وجود ندارد اما در جذب توریسم نمی توان در دنیا به تنهایی قدم برداشت و تک قطبی عمل کرد و در برنامه توسعه توریسم نیازمند نگاه دنیایی در پروژه ها هستیم در غیر اینصورت اهداف، به شکست منجر خواهد شد.

طالع با اشاره به اینکه ۱۴ میلیون انسان در تهران ساکن هستند که از این افراد حتی ۱۴ هزار نفر از تعداد 60 موزه تهران باخبر نیستند همچنین بیش از ۳۰۰ نقطه قابل بازدید در تهران وجود دارد ادامه داد: این در حالی است که بسیاری از مردم برای دیدن دنیا در مقابل آژانس های مسافرتی صف می کشند اما از موزه های فاخر موجود در تهران بی‌اطلاع هستند.

وی گفت: اصلا به محدودیت اعتقادی ندارم و هیچ گونه محدودیتی در توسعه توریسم وجود ندارد و مسأله حجاب ربطی به گسترش توریسم ندارد چون بیش از ۴۰۰ میلیون شیعه در دنیا وجود دارد که ما نمی‌توانیم حتی یک درصد از این افراد را برای دیدن کشورمان جذب کنیم پس بهتر است حجاب را بهانه قرار ندهیم با این مسئله که اگر حجاب آزاد شود توریسم گسترش می یابد کاملاً مخالف هستم.

کارشناس حوزه گردشگری تصریح کرد: در سنگاپور آدامس جویدن حتی برای توریسم ممنوع است اما این کار مانعی بر سر راه جذب گردشگر نیست هم چنین صنعت توریسم اشتغال زایی فراوانی دارد و اشتغال های این حوزه همواره موفق بودند چون در کل ایران نمی‌توان عنوان کرد یک رستوران ورشکست شده است مگر آنکه در حاشیه آن اتفاقی افتاده باشد مثلاً با احداث اتوبان و بزرگراه و کم شدن تردد ماشین ها منطقه خالی از جمعیت شود اما رستوران با خدمات خوب هیچگاه ورشکست نمی شود.

طالع خاطرنشان کرد: صنعت توریسم به سه دیدگاه از دولت نیاز دارد که عبارتند از هدایتگری، حمایتگری و نظارت گری، از طرفی دیگر، آژانس های کشور ما به دنبال جذب توریسم نیستند چون ترکیه و مالزی چند میلیارد برای جذب توریسم در ایران هزینه کرده اند و اقیانوسی از تبلیغات کشورهای خارجی در پیامک‌ها، تلگرام، روزنامه و ... قابل مشاهده است اما حتی یک پیامک برای تبلیغات موزه های تهران فرستاده نمی شود.

رئیس سابق دبیرخانه شورای عالی میراث ‌فرهنگی و گردشگری در پایان گفت: صنعت جهانگردی همچون ترازو است که خدمات و بازاریابی خوب دو کفه آن هستند که اگر توازن یک کفه به هم بخورد کل معادلات بر هم خورد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
آخرین اخبار