کد خبر: ۶۹۶۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
گزارش شهر فردا از سفرهای نوروزی 97
اگر از آن دسته افرادی بودید که بنای سفرهای نوروزی و ایران گردی داشتید و روی اسکان مدارس حساب کرده بودید ،حالا باید کمی تجدیدنظر کنید ،چرا که مسولین گردشگری خیز برداشته اند تا قید ظرفیت 8 میلیون نفر در اسکان مدارس را زده و مسافران را با ترکه گرانی به سمت هتل ها هدایت کنند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، شب های عید وقتی با چاشنی رکود و تورم قاطی می شود هر آدم اهل حساب و کتابی را  وادار به مدیریت هزینه خواهد کرد، مگر از ما بهتران دهک دهمی را که اساسا با شروع نوروز در سفرهای اروپایی  به سر می برند.

در میان لیست هزینه های  شب عید سفر های نوروزی از آن اقلامی است که قالب خانواده های ایرانی با آن برخورد خواهند کرد ،خانواده هایی که تلاش می کنند خستگیهای یک سال فعالیت و گرانی و بیکاری را باچند روز مسافرت از تن به در کنند به شرط آنکه هزینه های سفر از بضاعت مسافران نوروزی خارج نشود.

اسکان مسافران آنهم با هزینه های سر به فلک کشیده هتل ها همواره باعث می شود جمع کثیری از مسافران به امید گرفتن اسکان در مدارس تلاش کنند با هزینه هایی اندک آب و هوایی عوض کنند و آماده شوند تا یکسال دوباره کار کنند و کار،اما حالا با تصمیمات معاونت گردشگری به منظور حمایت از هتل ها استفاده از ظرفیت اسکان مدارس روشن نیست و ظاهرا تنها خانواده فرهنگیان می توانند از مدارس استفاده کرده و سایرین باید به سمت هتل ها بروند ،یا قید سفر نوروزی را بزنند.


 ساز مخالف کوک شد
یکی از موضوعات زاییده چنین دغدغه‌مندی و تفکری، اسکان نوروزی فرهنگیان است. موضوعی که به‌خاطر تعطیلی مدارس در ایام نوروز و ظرفیت خوبی که در آنها وجود دارد توجیه پذیر است و می‌توان با اندک هزینه‌ای در برابر هزینه‌های زیاد اسکان در هتل‌ها از آن دفاع کرد.  پرویز محمدی   که سال‌های پیش از چنین ظرفیتی استفاده کرده و ایام عید را در یکی از مدارس شمال کشور اسکان داشته است در گفتگو با پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» گفت :«شرایط مساعدی بود، چراکه بیشتر طول روزهای سفر را در حال گشت و‌گذار بودیم و فقط شب‌ها برای خواب و استراحت به مدرسه می‌آمدیم، برای همین احتیاجی نبود که هزینه گزافی را به هتل‌ها و مسافرخانه‌ها بدهیم و بهره‌ای هم نبریم.» 

با این تفاسیر به اذعان ساکنین در مدارس، آنها در ایام نوروز از فرصت ایجاد شده استقبال کرده‌اند و آن را مثبت می‌دانند اما چند وقتی است که برخی از مسئولان ساز مخالف می‌زنند و خواستار توقف این سیاست هستند.

حذف اسکان مدارس درسفرهای نوروزی ؛ حمایت از مردم یا هتلینگ ؟

 نظارت بر کنترل قیمت‌ها

محمدمحب خدایی، معاون گردشگری کشور و رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر در نشست خبری ویژه نوروز ۹۷ و اعلام برنامه‌های ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با وعده کنترل قیمت خدمات در نوروز ۹۷ به دنبال راه‌اندازی سامانه‌ای به این منظور، اظهار کرد: «علاوه‌بر این سازمان که در حوزه خود نظارت خواهد داشت، سایر دستگاه‌ها ازجمله تعزیرات حکومتی نیز کنترل قیمت‌ها را پیگیری خواهند کرد.»

به گفته او همزمان با فعالیت‌های نوروزی دو سامانه راه‌اندازی می‌شود که یکی از آنها خدمات سفر را با حداقل هزینه و حداکثر کیفیت از یک پنجره واحد در دسترس قرار می‌دهد. این سامانه در فاز نخست رستوران‌ها و تاسیسات گردشگری را با هدف از بین بردن نابسامانی در قیمت‌ها معرفی خواهند کرد.»

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خدمات‌دهی مدارس در نوروز با توجه به انتقادهای مداوم هتل‌ها مبنی‌بر ایجاد رقابت ناسالم در روزهای اوج سفر ایران، گفت: «چالش اصلی مدارس این بود که گاهی خارج از حوزه خانواده آموزش‌و‌پرورش خدمات می‌دادند. امسال روی این موضوع تاکید شد که آنها خارج از دایره خود عمل نکنند تا تهدیدی در هتل‌داری و اقامتگاه‌های رسمی نباشد. در عین حال هتل‌دارها نیز پیشگام شدند و به آموزش و پرورش پیشنهاد اقامت در هتل‌های تهران را با ۵۰ درصد تخفیف ارائه کردند.»

وی در پاسخ به نقد خبرنگار دیگری درباره وجود تناقض در این اظهارات با اعلام خبر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش مبنی‌بر آماده‌سازی ۱۲ هزار مدرسه و ۱۰۵ هزار کلاس درس و ۳۴۵ خانه معلم برای اسکان نوروزی تاکید کرد: «امکان ندارد خدمات مدارس عمومی باشد، چون در جلسه ستاد هماهنگی سفر روی این موضوع تاکید و توافق شد. اگر این کار انجام شود، تخلف است و حتما رسیدگی خواهد شد.»

این اظهارات در حالی است که چند روز قبل از نشست خبری محب‌خدایی، گودرز کریمی‌فر، مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در گردهمایی معاونان توسعه مدیریت و پشتیبانی و روسای تعاون استان گلستان در شهرستان گنبدکاووس با اشاره به آمادگی وزارت متبوع برای ارائه خدمات کیفی ستادهای اسکان نوروزی به فرهنگیان گفت: «در نوروز 97 با پیش‌بینی 707 پایگاه پذیرش، 345مرکز آموزشی رفاهی و100 هزار کلاس درس در سطح کشور، خدمات مطلوب‌تری به فرهنگیان ارائه می‌شود.»

علاوه بر آن عباسعلی باقری، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز درباره اسکان نوروزی گفت: «ظرفیت اسکان نوروزی شهر تهران نسبت به سال‌های گذشته یک ونیم برابر شده است، سال گذشته هم 20 درصد مراکز اسکان نوروزی تهران خالی مانده بود، در حالی که سه سال پیش فقط هفت منطقه درگیر اسکان فرهنگیان بود. گاهی به دلیل کمبود مراکز گردشگری ناچار هستیم این مراکز را در اختیار غیرفرهنگیان هم قرار دهیم.»

 شأن مدارس ارزشمندتر است!

علاوه بر محمدمحب خدایی، معاون گردشگری کشور جامعه هتل‌داران کشور نیز یکی دیگر از منتقدان اسکان نوروزی در مدارس است. جامعه هتل‌داران امسال با به نتیجه نرسیدن منع اسکان نوروزی در مدارس، در اطلاعیه‌ای به این موضوع اعتراض کردند.

در این اطلاعیه آمده است: «از آنجا که فعالان و دست‌اندرکاران صنعت کشور خصوصا بهره‌برداران حوزه اقامتی، شأن و جایگاه ارزشمند و مقدسی را برای معلمان و فرهنگیان قائل بوده و اعتقاد دارند که خانواده محترم این عزیزان همیشه و در تمام طول سال خصوصا در ایام تعطیلات نوروز باید سفری مطمئن با آرامش و مناسب داشته باشند، آمادگی کامل خود را اعلام می‌کند تا در این ایام پذیرای فرهنگیان محترم با شرایط ویژه و تخفیفات مناسب باشند. بیش از سه هزار واحد اقامتی شامل هتل، هتل آپارتمان، میهمانپذیر، پانسیون و مجتمع اقامتی، تفریحی در کشور فعالیت می‌کنند که قریب به ۷۰ درصد آنها برای اقشار متوسط طراحی شده است و آمادگی دارد تا در طول سال و نیز ایام نوروز خدمات ویژه‌ای برای عموم مردم و خصوصا فرهنگیان گرامی ارائه کنند.»

با بالاگرفتن جنجال مبحث اسکان نوروزی حالا باید منتظر بود و دید که مسافران علی‌رغم وعده‌های داده شده از سوی هتل‌داران برای تخفیف و وضعیت مدارس آنها چه مکانی را انتخاب می‌کنند و در صورت انتخاب مدارس، معاونت گردشگری صرف تخلف خواندن اقدام وزارت آموزش و پرورش چه واکنشی به موضوع نشان خواهد داد. به هرحال توجه به اقشار ضعیف و کم‌درآمد و ایجاد شرایط مناسب برای این طبقات تا به اینجا از سوی هتل‌داران و مسافرخانه‌داران صورت نگرفته بوده است و مدارس سعی در پوشش این خلأ داشتند و حالا باید دید نتیجه دوئل بین آنها به چه تصمیمی منتج خواهد شد.

 ظرفیت ۸ میلیونی مدارس در اسکان نوروزی

با یک حساب سرانگشتی 8 میلیون مسافر در ایام نوروز از این ظرفیت مدارس بهره می برند اگر در یک موقعیت رقابتی و سالم حق انتخاب داشته باشند و هتلداران هم به این موضوع توجه کنند و به جای قیمت های نجومی میل به ورود در یک رقابت با این اماکن داشته باشند، هم قیمت ها به واقعیت نزدیک می شود و هم تمامی طبقات جامعه می توانند بدون دغدغه و نگرانی برنامه‌ریزی صحیحی نسبت به مسافرت و گذران تعطیلات نوروزی خود داشته باشند و شاید بهتر باشد به جای آنکه با قوانین سخت گیرانه جلوی اسکان نوروزی در مدارس گرفته شود، اجازه داد تا از این فرصت برای اقشار کم درآمد بهره برد و مقدماتی را فراهم کرد و باید توجه داشت تا این قشر نیز بتواند لذت سفر نوروزی را تجربه کند. 

صدور بخشنامه و ابلاغیه و تهدید نمی تواند اثرگذار باشد و  پسندیده است تا دستگاه های مسئول از جمله جامعه هتل داران با اتخاذ تمهیدات و  ارائه خدمات شایسته سعی کنند تا افراد بیشتری از خدمات هتل ها بهره مند شوند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تنها یک زلزله ۶ ریشتری در بافتهای فرسوده تهران 2 میلیون کشته بر جای می گذارد/ 120 شغل و کسب و کار در انتظار رونق ساخت و ساز

تنها یک زلزله ۶ ریشتری در بافتهای فرسوده تهران 2 میلیون کشته بر جای می گذارد/ 120 شغل و کسب و کار در انتظار رونق ساخت و ساز

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و کارشناس اقتصادی و بانکی با اشاره به ارتباط با همسایگان برای حل معضل تورم در مصالح ساخت یک میلیون مسکن ، گفت: طرح ساخت یک میلیون مسکن زمانی اثر بخش خواهد بود که زیرساختهای آن در داخل شهر فراهم شود و با مشارکت مردم به اجرا برسد.
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار