کد خبر: ۶۹۴۴۳
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
انتقال از سطوح بالاتر حکومت، مالیات‏ها و عوارض محلی و بهای فروش خدمات از جمله منابع پایدار مدیریت شهری در اتحادیه اروپا است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، یکی از مهمترین راهکارهای توسعه پایدار شهری ارتقای وضعیت درآمدهای پایدار است،  درآمد پایدار درآمدی با ماهیت مستمر است که ابعاد زیست محیطی را نیز در نظر می گیرد. متاسفانه بیش از 70 درصد از درآمد مدیریت شهری در اغلب شهرداری های کشور جنبه ای ناپایدار دارد که این موضوع می تواند کیفیت زیست شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد. اما شهرهای پیشرو و پایدار جهان تجارب ارزشمندی در این زمینه دارند که می تواند مورد استفاده مدیران شهری قرار گیرد.

درخصوص وضعیت کسب منابع مالی شهرداری ها در اروپا باید گفت انتقال از سطوح بالاتر حکومت، مالیات‏ها و عوارض محلی و بهای فروش خدمات از جمله منابع پایدار مدیریت شهری در اتحادیه اروپا است. سهم هر کدام از این بخش‏ها به صورت زیر است: انتقال بین حکومتی 48درصد، مالیات‏ها و عوارض محلی 36درصد، 13درصد از تعرفه‏ ها و هزینه خدمات و 3 درصد از محل‏های دیگر.

البته این اعداد در بین کشورها از لحاظ سطح استقلال دولت‏های محلی متفاوت است، در شهری مانند زوریخ، نزدیک به 60 درصد از کل درآمد 850 میلیون فرانکی این شهر از طریق عوارض محلی کسب می‏ شود.

کلانشهرهای اروپایی درآمد خود را از چه محلی کسب می کنند؟!

در کلان‌شهر لندن که در لیست ده شهر پایدار جهان قرار دارد، بودجه سالانه حدود 11.5 میلیارد پوند در سال 2016 بوده است که 64 درصد درآمد شهرداری آن از محل عوارض و مالیات از جمله مالیات بر دارایی است و 23 درصد از درآمد این شهر از طریق سوبسیدها و کمک‌های دولت مرکزی می باشد و 5 درصد از طریق بهای خدمات و 8 درصد از سایر روش‎ها حاصل می‎شود.

 پاریس پایتخت فرانسه نیز که در رده پانزدهمین شهر پایدار جهان طبق رتبه‎بندی آرکادیس قرار دارد، درآمد تقریباً 8 میلیارد یورویی دارد که بیش از 50 درصد آن از محل مالیات‎ها یا عوارض به دست می‎آید.

 شهر میلان ایتالیا نیز در سال 2016،  از درآمد 4 میلیارد دلاری بیش از 2 میلیارد آن از طریق عوارض مستغلات به دست می‎آید و از دیگر منابع درآمدی آن می‎توان به درآمد پروانه ساخت‎وساز (2 درصد)، کمک‎های دولت (2 درصد)، فروش خدمات، اجاره اماکن و تجهیزات و ... اشاره کرد. 

از این رو می توان گفت ارتباط مستقیم و معناداری بین پایداری درآمدی و توسعه پایدار شهری وجود دارد،  و بدون توجه به ابعاد اقتصادی نمی توان مدیریت شهرها را دچار تحولات مثبت کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

نمایندگان ادیان الهی در مجلس شورای اسلامی، شامگاه امروز با حضور در اداره کل انتقال خون تهران به نمایندگی از تمامی هموطنان هم کیش خود در سراسر ایران درحرکتی نمادین دوشادوش هم با اهدای خون در نجات جان هموطنان نیازمند به خون مشارکت جستند.
ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل از ضرورتهای بیان شده در کتاب اقتصاد حمل و نقل شهری است.