کد خبر: ۶۹۲۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
شهرفردا گزارش می‌دهد
گردشگري شهري به ویژه در کشورهاي کمتر توسعه‌یافته، عامل مؤثري در مقابله با فقر است و موجب افزایش درآمد قشرهاي مختلف، کاهش بیکاري و رونق اقتصادي و در نتیجه، بهبود کیفیت زندگی مردم و افزایش رفاه اجتماعی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، امروزه صنعت گردشگری، یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین صنعت‌ها محسوب می‌شود؛ به طوری که در بسیاری از کشورهای جهان، این صنعت، منبع اصلی درآمد ارزی، اشتغال‌زایی، ایجاد عدالت اجتماعی، رشد فرهنگی، افزایش سطح رفاه و نیز میدانی برای رشد بخش خصوصی و وسیله‌ای برای توسعه ساختار زیربنایی است. رشد روزافزون و شتابنده گردشگری موجب شده که بسیاری از صاحب‎نظران، قرن بیست‎و‎یکم را قرن گردشگری بنامند.

طی نیم قرن گذشته، فعالیت‎های گردشگری، ابعاد گسترده‎ای یافته است و هر سال بر تعداد مسافرانی که با انگیزه‎های مختلف سفر می‎کنند، افزوده می‎شود. مطابق برآورد سازمان جهانی گردشگری، کل گردشگران دنیا در سال 1950 تقریباً 25 میلیون نفر و در سال 2000 حدود 700 میلیون نفر بوده است که این رقم در سال 2020 به حدود 6/1 میلیارد نفر خواهد رسید. این ارقام، نشانگر رشد 7 درصدی در یک دوره 50 ساله 1950 تا 2000 است؛ بنابراین، با استناد به آمار و گزارش‌های ارائه شده می‌توان گفت صنعت گردشگری در حال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین و پردرآمدترین صنعت در ابعاد جهانی است؛ به طوری‌که 11 درصد از تولید ناخالص، 10 درصد از اشتغال، 5 درصد از صادرات و 5 درصد از سرمایه‌گذاری جهانی را به خود اختصاص داده است. 

در این راستا توسعه صنعت گردشگری برای کشورهای در حال‌ توسعه که به معضلاتی از قبیل نرخ بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و اقتصاد تک‌محصولی مواجه هستند از اهمیت فراوانی برخوردار است. گردشگري شهري به ویژه در کشورهاي کمتر توسعه‌یافته، عامل مؤثري در مقابله با فقر است و موجب افزایش درآمد قشرهاي مختلف، کاهش بیکاري و رونق اقتصادي و در نتیجه، بهبود کیفیت زندگی مردم و افزایش رفاه اجتماعی می‌شود.

کشور ایران نیز به عنوان یک کشور درحال‌توسعه با برخورداری از منابع سرشار محیطی و بهره‎گیری از پشتوانه تاریخی- تمدنی و فرهنگی چندهزارساله، از قابلیت ویژه‎ای برای توسعه صنعت گردشگری برخوردار است اما از لحاظ شکوفایی، این کارکرد نتوانسته جایگاه درخور توجهی کسب کند.

از سوی دیگر با توجه به این‌که ایران از جمله کشورهایی است که با اقتصاد تک‌محصولی، اتکای شدیدی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام دارد، این شرایط باعث شده متغیرهای کلان اقتصادی با دنباله‌روی از قیمت جهانی در طول زمان دچار نوسانات شدیدی شوند؛ بنابراین رهایی از نفت در سایه افزایش صادرات کالاهای صنعتی، محصولات کشاورزی و برنامه‌ریزی برای توسعه فعالیت‌هایی چون صنعت گردشگری، امکان‌پذیر است.

یکی از مباحث مهم و اساسی در برنامه‌ریزی گردشگری نیز تعیین جایگاه و وضعیت موجود این صنعت در یک منطقه و شناخت مناطق مختلف از جنبه‌های طبیعی، تاریخی و زیستی در اقصی نقاط یک سرزمین است. بر این اساس، در برنامه‌ریزی‌های گردشگری، تلاش برای شناخت نواحی گردشگری، معرفی نواحی گردشگری مستعد، ارزیابی نوع جاذبه مناطق، ارزیابی مناطق مستعد سرمایه‌‌گذاری، تلاش به‌منظور توسعه پایدار نواحی گردشگری و تمرکز بر فعالیت‎های خاص در این مناطق مدنظر قرار می‎گیرند.

گردشگري، فعاليتي چندمنظوره‌ است که در چند دهه اخير، سهم عمده‌اي در توسعه منطقه‌اي و ناحيه‌اي كشورها داشته است. از آنجا كه گردشگري، فعاليتي كاربر است كه پيامدهاي فرهنگي و اقتصادي به همراه دارد؛ در سال‌هاي اخير نه تنها در سطوح فراملي، بلكه در سطح ملي، منطقه‌اي و محلي مورد توجه قرار گرفته است. بسياري از برنامه‌ريزان و مديران شهري و روستايي براي شكوفايي و توسعه گردشگري، درصدد توسعه بيشتر نواحي تحت نظارت خود و بهينه كردن خدمات گردشگري در راستاي افزايش ارزش‌افزوده اين فعاليت هستند. از اين رو، توجه به پتانسیل‌های مناطق در جذب گردشگر، از ملزومات حركت به سوي توسعه نواحي است.

لذا در این راستا اقدامات زیر ضروری است:

 -  بازاریابی صنعت گردشگری در شهرها و شناساندن جاذبه‌های شهر به گردشگران
-  جذب افراد متخصص در بخش گردشگری
 -  افزایش خدمات و امکانات رفاهی از جمله مهمان‌سراها و مسافرخانه‌ها
 -  ارتقاي كيفيت زيرساخت‌هاي موجود براي افزايش رضايت گردشگران و جذب بيشتر گردشگر
- حمایت و تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در تأسيس امکانات رفاهی.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
آخرین اخبار