کد خبر: ۶۷۸۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
گزارش شهرفردا از آشفته بازار طلا
برخی کارشناسان معتقدند با توجه به رکود حاکم بر بازار و رکود زنی طلا ممکن است قاچاق این فلز گرانبها و همچنین بورس طلای کم اجرت و دست دوم تقویت شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، قیمت طلا طی ماه‌های اخیر روند نزولی به خود گرفت و در یک رکورد زنی بی‌نظیر روز گذشته به هر گرم 150 هزار تومان رسید که محاسبه ارزش افزوده و اجرت ساخت و ملزومات قانونی خریدار به ازای هر گرم طلا چیزی حدود 180 هزار تومان باید بپردازد.

پرواز طلا در شرایطی صورت می گیرد که هر ساله با نزدیک شده ایام عید نوروز و همچنین اعیاد اسلامی نظیر روز زن، افزایش تقاضا برای طلا به بالاترین میزان خود می رسد. در چنین شرایطی عده ای معتقدند تمایل به خرید طلا از کشورهای همسایه یا "رونق گرفتن طلای بدون اجرت و دست دوم" قوت خواهد گرفت.

طلا از دیرباز نقش کالای سرمایه‌ای را برای خانوارهای ایرانی بازی کرده است، این روزها بر مدار رشد قرار دارد و نوسانات بازار ارز نیز موجب تاثیرگذاری بر بازار این کالای قیمتی شده است، اما از آنجا که عرضه مسکوکات طلا در انحصار بانک مرکزی است، این نهاد در زمان هایی که قیمت بازاری طلا با قیمت ذاتی آن برابری ندارد، با ابزارهایی چون حراج سکه یا پیش فروش آن وارد میدان می شود تا به اصطلاح نرخ ها شکسته شود و بازار به حالت تعادل بازگردد.

اما در بازار مصنوعات طلا، داستان دیگری در جریان است و به گفته فعالان صنف طلا، برای تعیین قیمت طلا باید قیمت یک گرم طلا را با قیمت اجرت ساخت آن جمع و 7درصد سود فروشنده را به آن اضافه کنیم و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده هم اضافه شود.

رونق بازار طلای دست دوم 

آیت محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران درباره قیمت نهایی طلا برای مصرف کننده واقعی گفته است: «نمی توان رقم نهایی را برای این کار تعیین کرد زیرا اجرت ساخت کارها با هم متفاوت است ولی در شرایط کنونی، قیمت هر گرم طلای ساخته شده برای مصرف کننده حدود 180 هزار تومان است.»

وی ادامه می دهد: «بالا بودن قیمت تمام شده طلا برای مصرف کننده سبب شده تا برخی به خرید طلا از کشورهای همسایه روی بیاورند که این کار هم با مخاطراتی چون خرید مصنوعات با عیار پایین همراه است.»

این فعال صنعت طلا و جواهر، خرید طلای به اصطلاح «کم اجرت یا بدون اجرت» و «دست دوم» را روش دیگر مردم برای خرید طلا دانست و گفت: «خرید طلای دست دوم به دلیل آنکه ممکن است طلای مربوطه فقط روکش طلا داشته باشد و یا مشکلاتی چون کم عیار بودن کار، توصیه نمی شود.»

چگونه بازار قاچاق و فروش طلای دست دوم رونق می گیرد؟

قاچاق طلا در ایران

وی حجم طلای قاچاق از بازار ایران را حدود 20 درصد برآورد کرد و آن را ناشی از بالا بودن قیمت تمام شده مصنوعات طلا در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی دانست.

محمد کشتی آرا رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرنگار با پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره وضعیت بازار طلا می‌گوید: قیمت طلا در ایران تابع قیمت جهانی است و نمی توان متغییر های داخلی را بر روند افزایش قیمت طلا موثر دانست؛ اما قیمت این فلز گرانبها از ابتدای سال میلادی روند صعودی داشته و این نوسان قیمت همواره در بازار طلا وجود داشته است.

وی تاکید می کند: با وجود رکود در بازار داخلی شاهد صعود قیمت ها در بازار جهانی هستیم ،اما نوسانات قیمت طلا تابع متغییرهای خارجی است و نمی توان با قاطعیت گفت قیمت طلا در این پایه خواهد ماند و یا روند افزایش به خود می گیرد.

این فعال بازار طلا همچنین در پاسخ به این سوال که امکان افزایش قاچاق طلا با توجه به پایان سال وجود دارد یاخیر می افزاید: افزایش قیمت طلا به دلایل داخلی اتفاق نیفتاده و نمی تواند منحصر به مرزهای ایران باشد ،اما افزایش قاچاق طلا را تایید نمی کنم.

علاوه بر استقبال خریداران طلا از طلای دست دوم که گفته می شود ممکن است از طلای با عیار کمتر استفاده شود، بازار حاشیه ای طلا دچار انحرافی "بنام عدم صدور فاکتور" شده است که بر اساس آن فروشندگان طلا از ارائه فاکتور به خریدار خودداری می کنند.

عدم فاکتور به خریداران طلا ،چرا؟

برخی خریداران بازار طلا در ماه‌های گذشته با این اتفاق مواجه شده‌اند که واحدهای فروشنده به دلایل متعدد از ارائه فاکتور خودداری می‌کنند. در این میان برخی از فروشندگان اینگونه عنوان می‌کنند که "طلاهایی با وزن کمتر از یک گرم نیاز به فاکتور ندارد" و برخی دیگر می‌گویند "طلاهایی که وزن کمتر از دو گرم دارند بدون فاکتور هستند".

البته در هیچ یک از موارد، فروشندگان استدلالی برای حرف خود ندارند و در نهایت ممکن است بگویند که "از سوی اتحادیه چنین امری مصوب شده است".

جالب آنکه در مورد وزن طلاهای بدون فاکتور نیز در واحدهای مختلف به طور سلیقه‌ای اقدام می‌شود، اما در موارد متعدد طلاهایی که به ویژه برای هدیه به فروش می‌رسند، بدون ارائه فاکتور به دست مشتری سپرده می‌شوند که درباره این موضوع، رییس سابق اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تاکید کرده بود "برای خرید هر نوع طلایی لازم است فاکتور ارائه شود".

محمد کشتی‌آرایی در این باره می گوید "اگر یک واحد صنفی چنین حرفی زده باشد قطعا مرتکب تخلف شده است، چراکه واحدها موظفند به هر میزان که پول دریافت می‌کنند رسید و فاکتور ارائه کنند".

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر ضمن تاکید بر اینکه اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر برای صدور فاکتور هیچگونه محدودیتی از نظر وزنی در نظر نگرفته است، اظهار می‌کند که هرگونه داد و ستدی در بازار طلا باید با ارائه مدرک باشد.

کشتی‌آرایی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است واحدهای مربوطه به دلیل فروش طلای تقلبی از ارائه فاکتور خودداری کنند؟ می گوید: احتمال زیاد وجود دارد که این افراد به دلیل تقلب از ارائه فاکتور خودداری کنند که به مردم توصیه می شود به هیچ عنوان از این واحدها خرید نکنند، چراکه ممکن است این افراد به دلیل برخی مشکلات نخواهند مدرک به دست مشتریان خود دهند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ثبات نرخ طلاو سکه

ثبات نرخ طلاو سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی361هزارو 5110 تومان و دلار با ارزش 11 هزار و730تومان معامله شد.
نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: حضور افتخارآفرین و موثر بانوان و دختران در دوران مبارزات، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تنها یکی از دستاوردهای مجاهدت های فاطمی است.