کد خبر: ۶۷۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
یک کارشناس اقتصاد شهری:
یک کارشناس اقتصاد شهری گفت: لایحه درآمدهای پایدار به عنوان یک راهکار اساسی برای تامین منابع مالی شهرداری‌ها سالهای سال مسکوت مانده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،رضا نصر اصفهانی اظهار کرد: از سال ۱۲۸۶ که قانون بلدیه به تصویب رسید، تاکنون هیچ قانونی به روشنی منابع درآمدی شهرداری‌ها را مشخص نکرده و ناظر بر عملکرد آنها نیست، بنابراین دولت و مجلس باید فکری برای این مهم بکنند.

وی افزود: طی سال‌های گذشته لایحه درآمدهای پایدار به عنوان یک راهکار اساسی برای تامین درآمدهای پایدار شهرداری‌ها از سوی دولت مطرح شد، اما همچنان مسکوت مانده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان ادامه داد: طی سالهای مختلف، قوانینی به صورت پراکنده به منظور کسب درآمدهای شهری تدوین شده تا تعیین کننده منابع خاصی برای تأمین منابع مالی شهرداری‌ها باشد در حالی که شهرداریها برای تامین منابع مالی خود به درآمدهای پایدار نیاز دارند.

نصر اصفهانی خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه یافته با توجه به اینکه دولت و زیرمجموعه های آن، صندوق‌های بیمه و نهادهای محلی ساختار بخش عمومی جامعه را تشکیل می‌دهند، یک منبع درآمدی برای این بخش تحت عنوان مالیات در نظرگرفته می‌شود این درحالی است که هر قسمت از بخش‌های عمومی ایران، هزینه‌های خاصی را در مقابل ارائه خدمات دریافت می‌کند.

وی اظهارکرد: شهرداری‌ها برای رونق شهر باید در راستای تقویت اقتصاد شهری گام بردارند که در این راه لازم است از ظرفیت سرمایه گذاران بخش خصوصی هم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری باید شهروندان را به پرداخت عوارض شهری از جمله عوارض نوسازی و خودرو تشویق کند، افزود: شوراهای شهر باید بر مبنای اصول علم اقتصاد درآمدهای مشخصی را به صورت سالیانه با توجه به قوانین مالیاتی کشور به تصویب برسانند. 
برچسب ها: شهر اصفهان ، اقتصاد ، شهری
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
همخوان نبودن انتظارات معلولین با امکانات شهرداری

همخوان نبودن انتظارات معلولین با امکانات شهرداری

شهردار تهران با بیان اینکه تهران بیش از ۱۰۰ هزار معلول دارد، گفت: انتظارات این افراد با امکانات شهرداری همخوانی ندارد.
استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

نرخ ارز که طی هفته های اخیر روند صعودی خود را حفظ کرده است به گفته کارشناسان از هیچ قانونی تبعیت نکرده و شرط بندی دلالان و نبود سیاست صحیح ارزی مهمترین دلیل ناپایداری نرخ ارز گزارش شده است.