کد خبر: ۶۷۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
یک کارشناس اقتصاد شهری:
یک کارشناس اقتصاد شهری گفت: لایحه درآمدهای پایدار به عنوان یک راهکار اساسی برای تامین منابع مالی شهرداری‌ها سالهای سال مسکوت مانده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،رضا نصر اصفهانی اظهار کرد: از سال ۱۲۸۶ که قانون بلدیه به تصویب رسید، تاکنون هیچ قانونی به روشنی منابع درآمدی شهرداری‌ها را مشخص نکرده و ناظر بر عملکرد آنها نیست، بنابراین دولت و مجلس باید فکری برای این مهم بکنند.

وی افزود: طی سال‌های گذشته لایحه درآمدهای پایدار به عنوان یک راهکار اساسی برای تامین درآمدهای پایدار شهرداری‌ها از سوی دولت مطرح شد، اما همچنان مسکوت مانده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان ادامه داد: طی سالهای مختلف، قوانینی به صورت پراکنده به منظور کسب درآمدهای شهری تدوین شده تا تعیین کننده منابع خاصی برای تأمین منابع مالی شهرداری‌ها باشد در حالی که شهرداریها برای تامین منابع مالی خود به درآمدهای پایدار نیاز دارند.

نصر اصفهانی خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه یافته با توجه به اینکه دولت و زیرمجموعه های آن، صندوق‌های بیمه و نهادهای محلی ساختار بخش عمومی جامعه را تشکیل می‌دهند، یک منبع درآمدی برای این بخش تحت عنوان مالیات در نظرگرفته می‌شود این درحالی است که هر قسمت از بخش‌های عمومی ایران، هزینه‌های خاصی را در مقابل ارائه خدمات دریافت می‌کند.

وی اظهارکرد: شهرداری‌ها برای رونق شهر باید در راستای تقویت اقتصاد شهری گام بردارند که در این راه لازم است از ظرفیت سرمایه گذاران بخش خصوصی هم استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری باید شهروندان را به پرداخت عوارض شهری از جمله عوارض نوسازی و خودرو تشویق کند، افزود: شوراهای شهر باید بر مبنای اصول علم اقتصاد درآمدهای مشخصی را به صورت سالیانه با توجه به قوانین مالیاتی کشور به تصویب برسانند. 
برچسب ها: شهر اصفهان ، اقتصاد ، شهری
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.