کد خبر: ۶۷۵۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵
معاون شهردار قم:
معاون شهردار قم با انتقاد از عدم کارشناسی تعیین محدوده بافت تاریخی شهر قم گفت: متأسفانه در این خصوص هیچ‌گونه هماهنگی با هیچ‌یک از مراجع ذیربط صورت نپذیرفته و سازمان میراث فرهنگی به‌صورت یک‌جانبه اقدام به تهیه و ابلاغ این طرح کرده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، علیرضا جانقربان در گفت‌وگو با خبرنگاران در قم، با اشاره به اهمیت توجه به بافت تاریخی در شهر اظهار داشت: بافت‌های تاریخی ازجمله سرمایه‌های ارزشمند هر شهر است که با در برگرفتن حافظه تاریخی، سنت‌ها و پیشینه فرهنگی اجتماعی مردم آن شهر، نقش به سزایی را در هویت شهروندان دارد.

وی با بیان تصمیم سازمان میراث فرهنگی برای تعیین محدوده بافت تاریخی گفت: سازمان میراث فرهنگی استان در سال 1388 اقدام به شناسایی بافت تاریخی شهر قم کرده که بر اساس آن 315 هکتار از محدوده‌ی مرکزی قم به‌عنوان بافت تاریخی شناسایی‌شده که این محدوده با توجه به وسعت شهر قم خالی از اشکال نیست.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم ادامه داد: تشخیص و شناسایی محدوده‌ بافت تاریخی بر اساس عکس هوایی سال‌های بسیار دور صورت گرفته که اگرچه در زمان تصویربرداری کماکان بافت تاریخی یکپارچگی و انسجام خود را حفظ کرده بود ولی با این‌وجود این محدوده‌ در حال حاضر از جهات بسیاری دستخوش تغییرات گسترده شده است.

وی به تناقض این محدوده با شرایط فعلی شهر قم اشاره و عنوان کرد: محدوده‌ ابلاغی بافت تاریخی فاقد انطباق با وضع موجود است، به‌گونه‌ای که از برخی نشانه‌ها و عناصر تاریخی همچون مقابر گنبد سبز و یا دبیرستان امام صادق (ع) که از نقشی برجسته در خاطره جمعی و هویت شهر قم برخوردار بوده غفلت شده است.

جانقربان تصریح کرد: با توجه به اهمیت بافت‌های تاریخی شهری باید با بهره‌گیری از نگاهی جامع که مفهوم بافت تاریخی را در قالب نگاهی ریخت شناسانه و نه صرفاً بر اساس پیشینه تاریخی ضمن تعیین محدوده بافت تاریخی و شناسایی حوزه‌های هویت همگن، سطوح مختلف اقدام و حفاظت مبتنی بر ویژگی‌های مورفولوژیک در هر یک از سطوح اولویت‌بندی گردد.

وی با انتقاد از عدم کارشناسی تعیین محدوده بافت تاریخی شهر قم یادآور شد: متأسفانه در این خصوص هیچ‌گونه هماهنگی با هیچ‌یک از مراجع ذیربط صورت نپذیرفته و سازمان میراث فرهنگی به‌صورت یک‌جانبه اقدام به تهیه و ابلاغ این طرح کرده است که باید تجدیدنظری در این موضوع رخ دهد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چشم‌انداز صنعت خودرو در برجام منهای 1؛پژو و رنو ماندنی هستند؟

چشم‌انداز صنعت خودرو در برجام منهای 1؛پژو و رنو ماندنی هستند؟

با خروج آمریکا از برجام دو سناریو ماندن و رفتن اروپایی‌ها از صنعت خودرو محتمل است که می تواند وضعیت بازار خودرو را تغییر دهد. هرچند مجلسی‌ها معتقدند قراردادهای خودرویی مانع از خروج یک جانبه خودروسازان خارجی است و منجر به پرداخت غرامت خواهد شد.
ظهور نسل سوم صنعت گردشگری در جهان/ وقتی گردشگر خود را همچون شهروند حس می‌کند

ظهور نسل سوم صنعت گردشگری در جهان/ وقتی گردشگر خود را همچون شهروند حس می‌کند

دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی از ظهور نسل سوم صنعت گردشگری در جهان خبر داد که براساس آن گردشگر، تعامل آموزشی، احساسی، اجتماعی و مشارکتی با مکان و مردمی که در آن سکونت دارند خواھد داشت و از همین رو گردشگر خود را ھمچون شھروند حس می کند.