کد خبر: ۶۷۵۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
گزارش شهر فردا از وضعیت نقدینگی کشور
حجم نقدینگی کشور در پایان آذرماه تا ۱۴۴۵ هزار میلیارد تومان پیش رفت که نشان دهنده رشد 22 درصدی نقدینگی نسبت به سال 95 است.چنین افزایشی تاثیرات مشخصی بر اقتصاد کشور باقی خواهد گذاشت.
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حجم نقدینگی کشور نسبت به اسفند سال گدشته 15.3 درصد و نسبت به سال 95حدود 22 درصد افزایش داشته است و اگر رشد نقدینگی متناسب با میزان تولید خدمات و کالا در کشور نباشد به معنای افزایش تورم وتشدید رکود خواهد بود.

 حجم پول در این دوره به1734.4 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به آذر پارسال 12.6 درصد و نسبت به اسفندماه پارسال6.4 درصد رشد یافته است. میزان شبه‌پول در آذر امسال به12715.7 هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به اسفندماه سال گذشته16.6درصد رشد داشته است. بانک مرکزی بدهی بخش غیردولتی را در آذرماه 10161.8هزار میلیارد ریال اعلام کرده که به‌نسبت اسفند پارسال 10.7درصد و به‌نسبت مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش نشان می‌دهد. بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز در آذرماه 1130.7هزار میلیارد ریال بود. 

میزان سپرده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نزد بانک مرکزی به رقم1533.7 هزار میلیارد ریال رسیده و سپرده‌های بخش دولتی نزد بانک مرکزی نیز رقم 353.6هزار میلیارد ریال بود.  حجم نقدینگی در اقتصاد ایران همچنان به روند فزاینده خود ادامه می‌دهد. این شاخص در حدود 2 سال اخیر یعنی از آذرماه ۱۳۹۴ تا آذر ۱۳۹۶ تا ۵۲۰ هزار میلیارد تومان رشد کرده و از ۹۲۵ هزار میلیارد به ۱۴۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. میزان نقدینگی از پایان سال قبل که ۱۲۵۳ هزار میلیارد تومان ثبت شده بود تا پایان ۹ ماه اول امسال حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان و در فاصله آبان تا آذرماه تا ۲۰ هزار میلیارد تومان رشد دارد. 

از ۱۴۴۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی ثبت شده ۱۷۳ هزار میلیارد تومان را پول و بیش از ۱۲۷۱ هزار میلیارد تومان آن را شبه‌پول که عمده آن سپرده‌های بانکی است، تشکیل می‌دهد.  در حالی روند رشد نقدینگی مورد انتقاد کارشناسان است که مسؤولان بانک مرکزی رشد آن در سال جاری را مثبت ارزیابی کرده‌اند.

 در این زمینه مهدی‌زاده، مدیر اداره بررسی‌های و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی  رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته و نرخ رشد کمتر آن را مثبت ارزیابی کرده است. اخیرا بانک مرکزی پیش‌فروش سکه را نیز در دستور کار قرار داده است و در کنار تاکید کارشناسان مبنی بر اقدام این بانک برای کنترل نقدینگی، مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی نیز عنوان کرده است همواره در پایان سال، فشار نقدینگی وجود دارد و پیش‌فروش سکه می‌تواند به کنترل بیشتر آن کمک کند.

خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌مرکزی

جداول گزیده‌های آماری منتشر شده نشان می‌دهد دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در آذرماه سال جاری به 1373.4هزار میلیارد ریال رسیده که افزایشی 9.1درصدی نسبت به اسفندماه 1395 داشته است؛ این رقم در مقایسه با آذر ماه 95 نیز 10.4 درصد افزایش یافته است. میزان اسکناس و مسکوک در اختیار بانک مرکزی در آذرماه 96، 74.8هزار میلیارد ریال اعلام شد که نسبت به اسفندماه 49.3 درصد و نسبت به آذر سال گذشته 20.5درصد رشد نشان می‌دهد. 

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در آذرماه رقم 633.5 هزار میلیارد ریال را نشان می‌دهد که نسبت به اسفندماه گذشته 10 درصد و نسبت به آذرماه سال گذشته 14 درصد رشد داشته است. بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در آذرماه سال جاری 1130.7هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفندماه سال گذشته 13.4درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7.9درصد افزایش یافته است. 

میزان سپرده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نزد بانک مرکزی در آذرماه سال جاری به رقم 1533.7 هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفندماه16.8درصد و نسبت به آذر سال گذشته 20.7 درصد افزایش نشان می‌دهد. سپرده‌های بخش دولتی نزد بانک مرکزی در آذرماه رقم353.6هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفند سال گذشته منفی 5.3 درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل، منفی 6/6 درصد کاهش یافته است.

 همچنین براساس این گزارش، میزان بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در آذرماه1788.1 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال قبل، 21.7درصد و نسبت به آذرماه سال گذشته 22.9 درصد افزایش یافته است.


تأثیر افزایش نقدینگی در گرانی ارز


رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی چندی پیش درباره دلایل افزایش نرخ ارز گفته بود: یکی از دلایل افزایش نرخ ارز افزوده شدن نقدینگی است که این نقدینگی برای حفظ ارزش دارایی و فعالیت‌های اقتصادی تقاضای ارز می‌کند. طهماسب مظاهری گفت: نرخ ارز همچون هر کالایی در نظام‌های اقتصادی تابع قانون عرضه و تقاضاست و این قانون فطری و طبیعی است.

وی ادامه داد: زمانی که تقاضا کمتر است، قیمت کالا باید کاهش یابد و در زمان افزایش تقاضا، اگر عرضه اضافه در بازار ایجاد نشود، منجر به افزایش قیمت کالا می‌شود. مظاهری یادآور شد: در سال 95 شرایط رکود اقتصادی را پشت‌سر گذاشتم ولی دولت قادر نبود بنا به دلایلی از این شرایط خارج شود، بنابراین در شرایط بالا بودن نرخ سود بانکی نسبت به تورم و رشد نقدینگی، جامعه برای ارز تقاضایی نداشت.

این کارشناس اقتصادی گفت: در شرایط کنونی حجم نقدینگی اضافه شده است و یکی از دلایل افزایش نرخ ارز افزوده شدن این نقدینگی است که این نقدینگی برای حفظ ارزش دارایی و فعالیت‌های اقتصادی تقاضای ارز می‌کند.

 مظاهری افزود: بخشی از این نقدینگی در بانک متمرکز است. همچنین به دلیل کاهش نرخ سود بانکی و نیز وجود برخی شایعات، تعدادی از مردم ترجیح می‌دهند ریال خود را به ارز تبدیل کنند.

 وی در ادامه تصریح کرد: تعدادی از شرکت‌های صنعتی و تجاری از جمله پتروشیمی‌ها و شرکت‌های فولادی که ارز خود را به بازار عرضه می‌کردند، امروز در شرایطی که نرخ ارز رو به افزایش است، عرضه ارز را به بازار افزایش داده‌اند.

مظاهری خاطرنشان کرد: بخشی از نقدینگی در بانک‌ها فریز شده است، یعنی مردم پول خود را در سپرده‌های 6 ماهه یا یک‌ساله قرار داده‌اند و اگر احساس کنند در جای دیگر 25 تا 30 درصد افزایش دارایی خواهند داشت، سپرده خود را از بانک خارج می‌کنند.
 

نقدینگی چیست؟

به حجم پول در گردش نقدینگی گفته می‌شود. حجم پول در گردش شامل 2 مولفه پایه پولی (Monetary Base) و ضریب فزاینده پولی است. پایه پولی یا همان پول پرقدرت به مجموع اسکناس و مسکوک در گردش به علاوه سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی گفته می‌شود ولی این عامل به تنهایی حجم پول در گردش را تعیین نمی‌کند و ضریب فزاینده پولی ناشی از فعالیت‌های بانک‌های تجاری و تعاملات اقتصادی مردم نیز به عنوان مولفه مهم نقدینگی عمل می‌کند به گونه‌ای که اگر نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی برابر «r» باشد، حجم پول در گردش برابر نسبت پایه پولی «D» به نرخ ذخیره است.

به عبارتی حجم پول در گردش برابر «D/r» خواهد بود. واضح است که هر قدر نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی بیشتر باشد قدرت تولید پول بانک‌ها تضعیف شده و حجم کلی نقدینگی به سمت مقدار پایه پولی میل می‌کند.
نکته اول: عوامل تاثیرگذار در نقدینگی 5 رکن بانک مرکزی، نظام بانکی، مردم، دولت و بخش خارجی است.
نکته دوم: حجم نقدینگی در یک اقتصاد باید متناسب با میزان تولید کالا و خدمات باشد. در غیر این صورت بدون تردید باعث تورم با رکود در تولید خواهد شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ثبات نرخ طلاو سکه

ثبات نرخ طلاو سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی361هزارو 5110 تومان و دلار با ارزش 11 هزار و730تومان معامله شد.
نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: حضور افتخارآفرین و موثر بانوان و دختران در دوران مبارزات، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تنها یکی از دستاوردهای مجاهدت های فاطمی است.