کد خبر: ۶۷۳۴۸
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
بعد از پیروزی انقلاب
تاریخ‌نگار انقلاب اسلامی گفت:‌با استقرار حکومت جمهوری اسلامی در ایران، جهت‌گیری خدمات و تصمیمات مسوولان انقلاب در راستای رفاه و امنیت مردم قرار گرفت و به همین جهت نهادهای دولتی در استان گلستان خدمات بی‌شماری به شهرها و روستاها و مناطق عشایری این منطقه ارائه كردند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، غلامرضا خارکوهی در گفت‌وگو با خبرنگاران در گرگان با اشاره به خدمات فراوان جمهوری اسلامی به مردم استان گلستان، گفت: در طول چهل سال گذشته بیش از 100 هزار پروژه عمرانی، زیربنایی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در زمینه‌های مختلف، برای رفاه و آسایش مردم استان گلستان به اجرا در آمده که دستاورد بی‌نظیری در تاریخ 10 هزار ساله این منطقه است.

وی با اشاره به اینکه در حکومت پهلوی بسیاری از شهرها و روستاهای استان گلستان دچار فقر و محرومیت مطلق بودند، گفت: در طول چهار دهه عمر جمهوری اسلامی، ده‌ها هزار پروژه گوناگون با هزینه میلیاردها تومان اعتبار دولتی و مردمی برای طرح‌های راهسازی روستایی و مزارع و شهرها، برق‌رسانی، سدسازی، افزایش مدارس و دانشگاه‌ها، رونق بهداشت و درمان، افزایش محصولات کشاورزی و باغی مخصوصا مقام دوم تولید گندم و مقام اول در تولید دانه‌های روغنی، به اضافه جنگلکاری، حفاظت از مراتع، احداث مراکز تولیدی و اقتصادی، اجرای طرح‌های آموزشی و فرهنگی، احداث بزرگ راه‌ها، اجرای پروژه های آبخیزداری، احداث مراکز و شهرکهای صنعتی، تقویت صنایع نظامی، گاز رسانی به شهرها و روستاها، افزایش تولید گوشت و مواد پروتئینی و لبنی و افزایش مراکز حوزوی و مساجد به اجرا در آمده که چهره استان گلستان را متحول کرده و اینجا را به منطقه‌ای توسعه یافته تبدیل کرده است.

 نویسنده کتاب سه جلدی «استان گلستان در انقلاب اسلامی» با اشاره به تلاش دشمنان و منتقدان برای تضعیف خدمات و دستاوردهای بی‌شمار بعد از انقلاب، گفت: مخالفان جمهوری اسلامی به دنبال القای ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی هستند و متاسفانه برخی از شخصیت‌های سیاسی و مطبوعات و رسانه‌های داخلی نیز در تلاشی غیرمنصفانه، چنان وانمود می‌کنند که  جمهوری اسلامی هیچ دستاوردی نداشته و این همه پیشرفت و توسعه و عمران موجود در استان گلستان مربوط به دوره پهلوی است! در حالی که یک هزارم خدمات و پروژه‌هایی که برای رفاه مردم در دوره جمهوری اسلامی انجام شده، در حکومت 57 ساله شاهنشاهی پهلوی انجام نشده است.

وی افزود: در دوره شاه، 80 درصد روستاهای استان گلستان فاقد خدمات زیربنایی مناسب مثل خانه بهداشت، آسفالت، مدرسه، برق، گاز، تلفن، و آب آشامیدنی سالم بودند.

خارکوهی ادامه داد: حتی روستای «انجیراب» که چسبیده به گرگان بود آب لوله‌کشی مناسب نداشت. یا جاده روستای «زیارت» که متصل به تفریگاه معروف ناهارخوران است یک جاده گِلی کم عرض بود که حتی شن‌ریزی هم نشده بود. اما بعد از پیروزی انقلاب علیرغم انبوه توطئه‌ها و جنگ‌های داخلی و تحریم‌های خارجی و هشت سال دفاع مقدس، همه این روستاها از خدمات مختلف عمرانی و رفاهی مناسب بهره مند شدند.

این تاریخ‌نگار اضافه کرد: شهرهای استان گلستان نیز در زمان حکومت پهلوی از حداقل امکانات برخوردار بودند و تقریبا شبیه به روستاها بودند. به طور مثال شهر معروفی مثل علی‌آبادکتول فاقد تلفن خودکار بود، یا شهر آق‌قلا با 65 روستا تنها یک دبیرستان داشت، روستاهای ترکمن‌نشین از آب انبار باران استفاده می‌کردند و یا هر گالن آب را به قیمت گزاف می‌خریدند، اما از برکت دولت جمهوری اسلامی اکنون هر یک از روستاهای فارس و ترکمن شبیه به شهرهای کوچکی شده‌اند که در شَان زندگی روستائیان است.

خارکوهی افزود: بزرگراه گرگان- تهران، و گرگان- مشهد، فرودگاه بین‌المللی گرگان، آبادی و عمران ترکمن صحرا، احداث شهرک‌های صنعتی، دانشگاه‌های مختلف، اتوبان‌ها، میادین شهری، بازارها، پاساژها، هتل‌ها، رستوران‌ها، تنوع مشاغل و کسبه، اجرای طرح‌های توسعه شهری و هزاران مدرسه، غسال خانه، مسجد، حمام، کتابخانه، درمانگاه، بیمارستان، طرح‌های جنگلکاری و مرتعداری، تقسیم زمین کشاورزی بین ده‌ها هزار خانواده محروم، احداث هزاران خانه مسکونی، لوله‌کشی آب، لوله کشی گاز، جاده‌های روستایی و بین مزارع و ایل راه‌های عشایری، احداث مدارس دولتی از کودکستان تا دبیرستان برای دختران و پسران، به اضافه مراکز آموزش عالی به حجم زیاد و هزاران خدمت دیگر تنها در دوره جمهوری اسلامی نصیب مردم شهرها و روستاهای استان گلستان شده است.

این تاریخ‌نگار گفت: من هم قبول دارم که در سال‌های اخیر فقر، بیکاری و گرانی داخلی از یک طرف و تحریم‌ها و فشارهای خارجی از طرف دیگر مشکلات زیادی را دامنگیر جامعه کرده است، اما این نباید باعث شود که ما خدمات بی‌شمار انجام شده را به خاطر مشکلات موقت موجود نادیده بگیریم. ما باید در عین انتقاد منصفانه از کاستی‌های فعلی، باید قدرشناس این همه خدمات انجام شده هم باشیم و از دایره انصاف خارج نشویم.
برچسب ها: شهرفردا ، گلستان ، پروژه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق گسترده در یک منزل مسکونی در خیابان فلاح خبر داد و گفت: متاسفانه 4 تن دز این حادثه به شدت دچار سوختگی از نواحی مختلف بدن شده اند.
تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

شهردار تهران صبح امروز لایحه بودجه ۱۳۹۸ را تقدیم مجلس کرد.