کد خبر: ۶۷۱۹۹
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳
خشکسالی و کمبود منابع آبی این روزها به کابوسی برای کشور تبدیل شده که خواب را از چشمان مسؤولان و مردم ربوده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، خشکسالی کلمه‌ای آشنا در دنیای امروز است به نحوی بحران آب در یک قدمی ایران قرار دارد به همین منظور خبرنگار فارس در زمینه وضعیت آب در پشت سدهای استان زنجان و رویکرد پیش‌روی شرکت آب منطقه‌ای سؤالاتی را طرح می‌کند که پاسخ‌های دریافتی قابل تامل است.

 تعداد سدهای استان زنجان چند مورد است؟

رضاپور: سد‌های به بهره‌برداری رسیده توسط شرکت آب منطقه‌ای زنجان شامل ۶ سد کینه ورس، گلاب، تالوار، تهم، فیله خاصه و میرزاخانلو یک است، همچنین دو سد، بلوک و میرزاخانلو ۲ با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در حال آبگیری است.

شایان ذکر است سه سد مشمپا، بلوبین و مراش نیز در استان زنجان توسط این شرکت در حال احداث است.

 حجم مخازن این سدها در حال حاضر به متر مکعب چه میزان است؟

حجم اسمی مخازن سدهای در حال آبگیری به شرح ذیل است،

سد کینه ورس ۱۶ میلیون مترمکعب، سد گلابر 116.12 میلیون مترمکعب، سد تالوار ۵۰۰ میلیون مترمکعب، سد تهم 87.78 میلیون مترمکعب، سد فیله خاصه 1.7 میلیون مترمکعب، سد میرزاخانلوا 1.4 میلیون مترمکعب سد بلوک 1.58 میلیون مترمکعب، سد میرزاخانلو ۲ هم 2.16 میلیون متر مکعب است.

 تغییرات حجم این سدها نسبت به بازه زمانی مشابه خود چه میزان است؟

رضاپور: نظر به اینکه تنها اندازه‌گیری حجم مخازن سدهای بزرگ به صورت آنلاین در شرکت رصد می‌شود لذا تغییرات حجم سدهای بزرگ استان شامل سد تهم با کاهش ۱۷ درصدی از 43.3 به 35.87 میلیون مترمکعب، سد کینه ورس با کاهش یک درصدی از 57.1 به 56.63 میلیون مترمکعب، سد گلابر با کاهش یک درصدی از 15.96 به 15.88 میلیون مترمکعب و سد تالوار با افزایش ۲۳ درصدی از 48.63 به 59.63 میلیون مترمکعب دربازه مشابه سال قبل مواجه شده است.

در مجموع کل تغییرات حجم آبگیری مخازن سدهای بزرگ استان به دلیل کاهش نزولات جوی تنها با کاهش حدودا 2 درصدی از 168.01 به 164.99 میلیون مترمکعب نسبت به بازه مشابه سال قبل مواجه شده است.

میزان ورود آب به سدها طی سال آبی گذشته چه مقدار کاهش یافته است؟

رضاپور: میزان ورود آب به سدهای بزرگ استان با عنایت به اندازه‌گیری‌های به عمل آمده شامل سد تهم با کاهش ۴۸ درصدی از 0.27 به 0.14 میلیون مترمکعب، سد کینه ورس با افزایش ۵ درصدی از 3.82 به 4.03 میلیون مترمکعب، سد گلابر با افزایش ۵۶۰ درصدی از 0.5 به 0.33 میلیون مترمکعب و سد تالوار با افزایش ۱۸ درصدی از 0.97 به 1.14 میلیون متر مکعب نسبت به بازه مشابه سال قبل مواجه شده که در مجموع کل ورودی به مخازن سدهای بزرگ استان با افزایش حدودا ۱۰ درصدی از 5.11 به 5.64 میلیون مترمکعب نسبت به بازه مشابه سال قبل مواجه شده است.

 میزان برداشت آب از چند درصد حجم سدهای استان زنجان انجام می‌گیرد؟

رضاپور: با عنایت به اینکه زیرساخت‌های خطوط انتقال آب، در سد تهم برای آب شرب احداث شده است، لذا به تناسب میزان مورد نیاز تصفیه خانه شهر زنجان از حجم مخزن آب سد تهم برداشت می‌شود و همچنین 2 هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی شبکه آبیاری و زهکشی سد گلابر آماده بهره برداری از ظرفیت ایجاد شده توسط سد گلابر است.

شایان ذکر است در صورت تامین اعتبار کافی در سنوات آتی برای تکمیل و احداث خطوط انتقال آب در پایین دست سدهای در حال آبگیری، برداشت از ظرفیت‌های ایجاد شده برای همه سدها امکان پذیر خواهد بود.

 با ادامه روند موجود تا چند سال آینده می‌توان از آب پشت سدها استفاده کرد؟

رضاپور: در همه سدهای استان با توجه به وجود نوسات و تغییرات بارندگی‌ها و شرایط متغیر جوی امکان پیش‌ببینی آب پشت سد در افقی بلند مدت میسر نیست.

سد گلابر: با توجه به روند موجود بارندگی‌ها، امکان تامین آب صنعت و کشاورزی بصورت همزمان میسر نخواهد شد.

سد تالوار: باتوجه به آمار موجود امکان بهره برداری از مخزن سد وجود ندارد و این شرکت استفاده از حجم مرده مخزن سد را در دست مطالعه دارد.

 آیا با شرایط موجود و نبود آبهای سطحی برای انباشت در پشت سد، آب منطقه‌ای برنامه‌ای برای ساخت سد در استان زنجان دارد؟

رضاپور: با توجه به مطالعات انجام شده و بازنگری مطالعات منابع آب استان، ظرفیت‌ها برای ساخت سد در استان وجود دارد اما با عنایت به کاهش افت سطح آبخوان و سفره‌های آب زیرزمینی در سطح استان، تکمیل سدهای در حال اجرا مشمپا، مراش و بلوبین متناسب با برنامه پنجم توسعه و در راستای اهداف برنامه ششم برای تامین آب شرب و صنعت پایدار در منطقه همراه با مدیریت منابع آب موجود به ویژه مدیریت تقاضا اجتناب ناپذیر است و فعلاً احداث سد جدید با توجه به شرایط حوضه آبریز در دستور کار این شرکت قرار ندارد و در حال حاضر، تمرکز شرکت برای تکمیل پروژه‌های در دست اجرا و استفاده بهینه از حجم مخازن سدهای موجود است.
برچسب ها: شهرفردا ، زنجان ، حشکسالی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق گسترده در یک منزل مسکونی در خیابان فلاح خبر داد و گفت: متاسفانه 4 تن دز این حادثه به شدت دچار سوختگی از نواحی مختلف بدن شده اند.
تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

شهردار تهران صبح امروز لایحه بودجه ۱۳۹۸ را تقدیم مجلس کرد.