کد خبر: ۶۶۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک بر ضرورت توجه به پیوست‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در تهیه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، طوفان محمدی در جلسه این کمیسیون که به منظور بررسی وضعیت آلودگی هوای اراک و بررسی روند بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای این شهر تشکیل شد، با اشاره به درگیری اکثر کلانشهرهای کشور با موضوع آلودگی هوا افزود: با وجود قوانین ملی و استانی متعدد و تدوین طرح‌ها و برنامه‌های مختلف، میزان تحقق اهداف و موفقیت برنامه‌ها در امر کاهش آلودگی هوا کم است.

 وی یکی از عمده‌ترین کاستی‌های برنامه‌های این حوزه را عدم توجه به مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در ایجاد آلودگی و نقش برنامه‌های مختلف و مشارکت‌محور در تحقق اهداف زیست‌محیطی و کاهش آلودگی دانست.

 رئیس کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط‌زیست شورای شهر اراک با بیان اینکه کاهش ردپای کربن در محیط رابطه مستقیمی با فرهنگ بویژه فرهنگ حمل و نقل و حساسیت‌های زیست‌محیطی یک جامعه دارد، افزود: ظرفیت‌های اجتماعی، میزان آگاهی و مشارکت اجتماعی بخش مهمی از شاخصه‌های تعیین‌کننده ظرفیت اکولوژیکی جامعه قلمداد می‌شود.

 محمدی تصریح کرد: توجه به پیوست‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در تهیه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک، گامی رو به جلو محسوب‌ می‌شود، شهرداری‌ها به عنوان متولی امور شهری از طریق برنامه‌های فرهنگی و آموزشی می‌توانند در راستای ارتقای حساسیت و نگرش‌های زیست‌محیطی شهروندان حرکت کنند و می توان با تغییر الگوی رفتاری شهروندان و افزایش سطح مسئولیت‌پذیری اجتماعی در جهت کاهش آلودگی هوا قدم برداشت.

 وی با بیان اینکه آلودگی هوا در اراک می‌تواند یکی از عوامل مهاجرفرست بودن این شهر قلمداد شود، گفت: مردم اراک از جوامع مطالبه‌گر هستند، اما بواسطه بی‌توجهی و عدم پاسخگویی مسئولان، امروزه این مطالبه‌گری عیان نیست و باید برای جلب مشارکت مردم در امر برنامه‌ریزی‌های شهری تلاش داشت.

 این عضو شورای شهر اراک با تاکید بر لزوم اعتمادزایی در جامعه گفت: یکی از مطالبات شهروندان توسعه فضای سبز بوده است که باید کار به صورت درست و اصولی انجام شود به عنوان مثال توسعه فضای سبز در منطقه چقا یکی از مواردی است که با وجود مکان‌یابی نامناسب به شهرداری تحمیل شده است و این نهاد امروز موظف به اجرای کار است درصورتی که باید همه جوانب کار در اجرای طرح‌ها با جدیت مورد توجه قرار گیرد.

 وی تصریح کرد: به منظور کاهش آلودگی هوای اراک باید ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه یابد، واگذاری این ناوگان به بخش خصوصی مناسب نیست بلکه باید برای ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی و ارزان شدن آن همه دستگاه‌های مرتبط یاریگر شهرداری باشند.

 محمدی با تاکید بر لزوم افزایش کیفیت حمل و نقل عمومی و توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواری که ظرفیت آن در اراک کاملا موجود است، خواستار توجه سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد شد و گفت: سمن‌ها باید در راستای اطلاع‌رسانی به شهروندان حمایت لازم را جهت اجرای بهتر طرح از شورا و شهرداری داشته باشند.

 رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و سلامت شورای شهر اراک بر حرکت براساس برنامه تاکید کرد و افزود: حفظ فضای سبز موجود از توسعه آن مهم‌تر است، فضای سبز کنونی شهر اراک کیفیت و شادابی لازم را ندارند و باید این امر را مسئولان امر بپذیرند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق گسترده در یک منزل مسکونی در خیابان فلاح خبر داد و گفت: متاسفانه 4 تن دز این حادثه به شدت دچار سوختگی از نواحی مختلف بدن شده اند.
تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

شهردار تهران صبح امروز لایحه بودجه ۱۳۹۸ را تقدیم مجلس کرد.