کد خبر: ۶۴۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
کشتی سانچی با 32 سرنشین شبانگاه 16 دیماه بر اثر برخورد با یک کشتی باری در دام آتش افتاد و هشت روز در آتش سوخت و سرانجام در ظهر 24 دیماه درحالی که امید نجات یافتن دریانوردان به خاموشی رفت در آغوش امواج اقیانوس برای همیشه آرام گرفت.

روز حادثه 

کشتی سانچی روز 25 آذر ماه 1396 بندر عسلویه را با محموله حدود یک‌میلیون بشکه میعانات گازی به‌مقصد یکی از بنادر کره جنوبی ترک کرد و روز شنبه (16 دی‌ماه) ساعت هشت شب به‌وقت محلی با یک کشتی فله‌بر تحت پرچم هنگ‌کنگ و با خدمه چینی برخورد کرد.

17 ساعت بعد از شروع آتش سوزی 

طبق اعلام وزارت حمل و نقل چین، نفت‌کش سانچی روی آب شناور بوده و همچنان در آتش می‌سوزد. یک لکه نفتی وجود دارد و مقامات چینی در حال تلاش‌ برای امدادرسانی هستند. تا ساعت ۹ صبح به وقت محلی چهار کشتی امدادرسانی و سه قایق پاک سازی به محل اعزام شدند.

کره جنوبی نیز یک کشتی و هلی‌کوپتر برای کمک ارسال کرده است. یک مقام گارد ساحلی کره تایید کرد که این نفت‌کش در ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی همچنان در حال سوختن بود.

دولت چین هیچ جزییاتی درباره‌ وسعت لکه نفتی منتشر نکرده و وزارت خارجه چین در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد علت این حادثه در دست تحقیق است.

همه 21 خدمه کشتی کریستال سالمند

کشتی "سی ام کریستال" که در هنگ کنگ به ثبت رسیده است، حامل ۶۴۰۰۰ تن غله از آمریکا به استان جنوبی گوانگ دانگ چین بود.
۲۱ خدمه "سی ام کریستال" که همگی تبعه چین بودند، نجات پیدا کردند.

تکذیب کشته شدن سرنشینان سانچی توسط مقامات ایرانی

یک منبع آگاه، اخبار مربوط بر کشته شدن همه سرنشینان ایرانی نفتکش حادثه دیده کشورمان در آب های ساحلی شرقی چین را رد کرد و گفت: تلاش برای یافتن سرنشینان مفقود شده ادامه دارد.

این منبع آگاه تاکید کرد: تعداد 30 سرنشین ایرانی و 2 شهروند بنگلادشی در این حادثه مفقود شده اند و مشخص نیست که چه اتفاقی برای آنها رخ داده است.

دو روز بعد حادثه؛ چینی‌ها همچنان دست به عصا هستند 

کاپیتان محسن بهرامی صبح 19 دیماه در نشستی با خبرنگاران گفت: اسکان خانواده‌های این عزیزان در تهران و پذیرایی شایسته در دستورکار است، همچنین تلاش می‌شود به خانواده‌هایی که در تهران حضور ندارند به طور مستمر پاسخ داده شود.

سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش سانچی گفت: چینیها در این حادثه بسیار دست به عصا هستند و این موضوع نجات احتمالی خدمه نفتکش را به تاخیر میاندازد،بهرامی تاکید کرد: هم اکنون بین ما و چینی‌ها اختلافهایی وجود دارد که سبب تاخیر در کار شده است. چینی‌ها در بدو امر، موضوع مواد فرّار را مطرح می‌کردند که تا شعاع چندصد متری و حتی چند هزار متری میرود و ریسک اطفای حریق را بالا میبرد
یکی از پیش بینی‌ها این است که افراد در موتورخانه نفتکش که 14 متر زیر آب است محبوس شده باشند.

ژاپنی‌ها فراخوانده شدند؛ کارشکنی چینی‌ها

بهرامی از امضای قرارداد با ژاپنیها برای اطفای حریق نفتکش »سانچی« خبر داد. ایران که احتمال محبوس شدن پرسنل در موتورخانه نفتکش را می‌داد بر تسریع عملیات اطفای حریق تاکید داشت، اما چینی‌ها که به بهانه‌های مختلف اعم از تاریکی هوا، نامساعد بودن آب و هوا و حریق‌های کوچکی که روی عرشه نفتکش رخ میداد از انجام عملیات به صورت مداوم خودداری می‌کردند.

البته کارشکنی چینی‌ها به همین جا ختم نشد و با اینکه قرار بود تحقیق و مصاحبه با پرسنل کشتی فله بر چینی پس از رسیدن به ساحل آغاز شود، مسئولان ایرانی اعلام کردند از آنجایی که بحث بیمه و مقصر تصادف مطرح است ممکن است چینی‌ها اطلاعات خود و همچنین جعبه سیاه کشتی خود را در اختیار ایران قرار ندهند.

قایق کشتی نجات کشتی نیست ،امید به زنده ماندن خدمه سانچی 

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که قایق نجاتی که بر روی کشتی نفتکش قرار داشته که در حال حاضر وجود ندارد بنابراین یک احتمال این است که افراد از طریق این قایق از محل حادثه دور شده باشند.

با توجه به اینکه این حادثه در آبهای نزدیک چین اتفاق افتاده عملیات اصلی امداد و نجات و خاموش کردن حریق بر عهده این کشور است که هنوز به نتیجه نرسیده است. در جدیدترین رویداد در این زمینه صبح امروز سخنگوی شرکت ملی نفتکش اظهار کرد که عملیات اطفای حریق که متوقف شده بود، مجددا از سر گرفته شده است.

پیکرخدمه ایرانی مجهز به لباس نجات بود 

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران با بیان اینکه " از مقدار آتش کم شده و آتش به سمت جلوی کشتی حرکت کرده"، گفت: یک پیکر در سه مایلی نفتکش پیدا شده که همه لباس های نجات را پوشیده و این نشان می دهد احتمالا خدمه نفتکش فرصت کافی را برای پوشیدن لباس های ایمنی داشته‌اند.

از سرگیری عملیات اطفای حریق در 21 دیماه

هادی حق شناس درباره آخرین اخبار نفتکش «سانچی» با اعلام این مطلب اظهارکرد: عملیات اصلی با حضور دومین یدک‌کش آتشخوار ژاپن به محل حادثه و همکاری چینی ها امروز (جمعه، ۲۲ دیماه) انجام می شود و تیم تجسس سازمان بنادر و دریانوری تلاش خواهد کرد امروز وارد نفتکش شود.

وی درباره ورود نفتکش «سانچی» به آب‌های ژاپن هم توضیح داد: اگر کشتی موتور نداشته باشد طبیعتا با وزش باد حرکت می کند. اما اینگونه نیست که وارد آب‌های ژاپن شده باشد بلکه به سمت جزیره اوکیناوا ژاپن یعنی به سمت جنوب شرقی حرکت کرد.

سرکنسول ایران: چین تا کنون کم کاری نکرده

چین 13 کشتی نجات و 3 قایق پاکسازی، کره جنوبی یک کشتی و یک بالگرد و آمریکا نیز یک فروند هواپیمای پی ـ 8 از پایگاه اوکیناوا در ژاپن به این منطقه اعزام کرده است و در عملیات شرکت دارند.

مدیر عملیات ناوگان شرکت نفت‌کش ایران می‌گوید احتمال زنده‌بودن دریانوردان ایرانی ناپدیدشده در آب‌های چین وجود دارد.

 احتمال زنده بودن سرنشینان؛ آتش فرو کش کرد 

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت: در صورتی ‌که کارکنان نفت کش ایرانی این فرصت را پیداکرده باشند که به قسمت‌های زیرین کشتی برسند، امکان زنده ماندن آنها وجود دارد اما به طور قطع نمی توان درباره زنده بودن آنان اظهار نظر کرد.
هم اینک آتش در نفت‌کش ایرانی فروکش کرده و امید است با مساعدتر شدن اوضاع، روند جستجو و نجات با شدت و قوت بیشتری ادامه پیدا کند.

ربیعی به شانگهای رفت 

ربیعی با بیان اینکه به دلیل ضرورت موضوع بدون هماهنگی با دولت چین به شانگهای آمدم، تصریح کرد: سختی کار را درک می کنم و می دانم زحمت کشیدید اما انتظار مردم ایران این بود که هرچه در توان بود برای این کشتی بکار گرفته شود.

او با بیان اینکه برای خرید فوم جهت اطفای حریق هیچ مشکل نداریم و از هر سازمان و شرکتی که دارد درخواست خرید کنید، اظهار داشت: امیدوارم تیم نجات ایرانی صبح فردا روی کشتی باشند و هر نتیجه ای برای روشن شدن موضوع برای ما مهم است.

ورود گروه تجسس و نجات به داخل نفتکش/ پیکر ۲ تن دیگر پیدا شد

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با ورود گروه تجسس و نجات به داخل نفتکش طی ساعات گذشته دو پیکر از داخل نفتکش پیدا شد و مجموع اجساد این حادثه به 3 تن رسید.

تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران که برای نجات ملوانان نفتکش آتش گرفته راهی شانگهای شده بودند، راهی محل حضور کشتی سانچی شدند.

جعبه سیاه نفتکش ایرانی پیدا شد

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از پیداشدن جعبه سیاه نفتکش سانحه‌دیده ایرانی خبر داد و گفت: جعبه سیاه تحویل مسئولان کشور پاناما می‌شود.

هادی حق‌شناس اظهار کرد: یک تیم تجسس چینی صبح امروز وارد نفتکش سانحه‌دیده شد و توانست جعبه سیاه این شناور را پیدا کند.

وی با ابراز "از چینی‌ها خواسته‌ایم امکانات بیشتری را برای عملیات اطفای حریق اختصاص دهند"، تصریح کرد: به‌احتمال قوی خدمه نفتکش در داخل کشتی هستند.

آتش دوباره شعله کشید :24 دیماه

بنا به آخرین اخبار از محل حادثه، آتش در نفتکش سانچی از لحظاتی پیش باردیگر شعله ور شده است و رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی نفتکش، باعث شعله ور شدن آتش شده است.

گفته میشود حتی ارتفاع آتش به بیش از 100 متر می رسد و درجه حرارت از شب گذشته به 350 درجه رسیده است، در حال حاضر به هیچ عنوان امکان ورود نیروهای امداد حاضر در اطراف کشتی وجود ندارد.

چینی ها خنک کردن شبانه کشتی را متوقف کردند 

 محمد مهدی برومندی با بیان این‌که تاکید ما این بود که فوم لازم برای پاشیدن روی کشتی برای روز فراهم شود، تصریح کرد: کارشناسان آنها معتقدند شب نمی‌توان این عملیات را انجام داد. ضمن این‌که ریختن آب روی آتش با توجه به بار کشتی ممکن است موجب انفجار و منهدم شدن نفتکش شود.

مسئول چینی: امکان زنده بودن سرنشینان از همان ابتدا وجود نداشت 

شیه چون وی که صبح امروز (یکشنبه) در نشست تخصصی کمیته بحران چین با حضور علی ربیعی – مسئول کمیته رسیدگی به وضعیت نفتکش سانچی – صحبت می‌کرد، تصریح کرد: با وجود پیش بینی‌های قطعی ما مبنی بر جان باختن همه دریانوردان حاضر در همان ساعات نخست حادثه به دلیل شدت انفجار و انتشار گازهای سمی، با همه امکانات عملیات اطفای حریق و تلاش برای نجات دریانوردان ادامه دادیم.

قطع امید از یافتن پیکرهای دریانوردان ایرانی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: متاسفانه امید برای نجات باقی خدمه کشتی سانچی بسیار ضعیف و کمرنگ شده است.
محمد راستاد، گفت: بنا بر شواهد و قراین موجود از جمله اظهارات خدمه کشتی باری چینی که با نفتکش ایرانی اصابت کرد، اطلاعات دریافتی از کشتی های امداد رسان، همچنین فرمانده چینی و بررسی تمام شواهد، نشان می دهد کارکنان و خدمه کشتی ایرانی در ساعت اولیه حادثه به دلیل انتشار گازهای سمی و شدت انفجار، متاسفانه جان باخته اند.

سانچی غرق شد

سرانجام اندکی پس از ظهر روز یکشنبه 24 دی ماه، پس از 8 روز سوختن مداوم در آتش، نفتکش سانچی در حالیکه همچنان شعله ور بود به طور کامل غرق شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ثبات نرخ طلاو سکه

ثبات نرخ طلاو سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی361هزارو 5110 تومان و دلار با ارزش 11 هزار و730تومان معامله شد.
نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: حضور افتخارآفرین و موثر بانوان و دختران در دوران مبارزات، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تنها یکی از دستاوردهای مجاهدت های فاطمی است.