کد خبر: ۶۴۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
گزارش نجفی از سند تحویل و تحول مدیریت شهری تهران در صحن شورای شهر:
صبح امروز شهردار تهران به همراه معاونین خود برای ارائه سند تحویل و تحول شهرداری در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران حاضر شدند.
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد علی نجفی که صبح امروز به منظور ارایه گزارش درباره سند تحویل و تحول مدیریت شهری تهران در صحن شورای شهر حاضر شده بود، طی سخنانی با اشاره به اینکه ترسیم وضعیت موجود در شهرداری یک امر ضروری بوده است، گفت: حتی اگر تکلیفی از سوی شورا بر شهرداری اعمال نمی شد، این کار باید صورت می گرفت اما اقدام هوشمندانه شورا و تصویب مصوبه برای تعیین وضعیت زمان تغییر و تحول در شهرداری تهران کار ما را در تنظیم این سند تسریع کرد و سطح کارشناسی تهیه این گزارش را وسعت بخشید.

وی با اشاره به کمک های صورت گرفته برای تهیه این سند، گفت: از یک طرف مجموعه اعضای شورا و کارشناسان برای انجام این تکلیف به کمک ما آمدند، از سوی دیگر کارشناسان شهرداری تهران در بخش های مختلف و جمع بزرگی از کارشناسان و صاحب نظران از بیرون شهرداری به کمک طلبیده شدند و در تهیه این گزارش زحمت کشیدند.

شهردار تهران با بیان اینکه معاونت برنامه ریزی و مدیریت شهری شهرداری مثل سایر معاونت ها در چهار ماه و نیم گذشته حجم انبوهی از مسئولیت ها را بر دوش داشته است، ادامه داد: در این مدت باید مقدمات برنامه سوم شهرداری را تهیه می کردیم و اعمال مدیریت بودجه سال 96 را دنبال کرده و بودجه سال 97 را آماده می کردیم که هم اکنون بوجه سال آینده شهرداری تهران آماده تقدیم به شورای شهر است.

نمی توانیم تصویر دقیقی از تغییر و تحول شهرداری تهران ارایه دهیم

وی با بیان اینکه « باید تشکیلات و ساختار شهرداری تهران را مورد بررسی قرار می دادیم و بسیاری از فعالیت های روزمره در معاونت برنامه ریزی و مدیریت شهری انجام می شد»، تصریح کرد: برای تهیه گزارش سند تغییر و تحول شهرداری تهران چیزی بین 40 تا 50 هزار نفر ساعت - کار انجام شده و از نظر حجم و وسعت فعالیت ها، کار بزرگی به شمار می رود. از تاریخ 7 شهریورماه که مصوبه شورا برای تهیه این گزارش به ما ابلاغ شد، پس از آماده سازی مقدمات تهیه گزارش، کار اصلی انجام شد. در نهایت متن اصلی گزارش در حدود بیش از 500 صفحه در اختیار قرار گرفت که متن اصلی پیوست های آماری و اسناد پشتیبانی دارد و برای تجزیه و تحلیل و بررسی وضعیت موجود یک سند استثنایی به شمار می رود.

به گفته نجفی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی می توانند از این گزارش برای تحلیل عملکرد شهر و شهرداری تهران در طول 12 سال گذشته استفاده کنند؛ همچین در کنار سند اصلی تغییر و تحول یک گزارش خلاصه مدیریتی در حدود 60 صفحه آماده شده که برای افرادی که فرصت کمتری دارند، قابل استفاده است تا تحلیل و ارزیابی از عملکرد مدیریت شهری داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: اکنون روشن است تصویر کامل و صد در صد دقیق از تغییر و تحول شهرداری تهران نمی توانیم ارایه دهیم، اما سعی کردیم تا حد ممکن تصویر دقیقی از وضعیت ارایه کنیم. در آینده ممکن است با دستیابی به آمار و اطلاعات بیشتر بخش اندکی از این گزارش دست خوش تغییر و تحول شود و می توان گفت که به صورت تقریبی این گزارش 95 درصد دقت و اطلاعات کافی را دارد.

12 سال گذشته تهران فرصت های زیادی را از دست داد

وی با اشاره به نکات ضعف و اشکالات موجود در تغییر و تحول، تصریح کرد: باید برای عبور از چالش ها و مشکلات هم رای شویم و تلاش کنبم در آینده راه های خطای تجربه شده در قبل را طی نکرده و از بروز خطا جلوگیری کنیم.

نجفی با بیان اینکه در 12 سال گذشته شهرداری تهران فرصت های زیادی را از دست داد که قابل برگشت نیست، گفت: به عنوان نمونه آنچه در منطقه 22 اتفاق افتاد، یک فرصت بزرگ برای تهران بود. منطقه 22 اولین منطقه ای است که طرح تفصیلی کاملی داشت و می شد این منطقه را به منطقه پایلوت نمونه تهران تبدیل و از این منطقه به عنوان کانال هوا و ریه تهران استفاده کنیم اما متاسفانه این فرصت را از دست دادیم.

شهردار تهران با بیان اینکه اشتباهات در تصمیم گیری و سیاست گذاری ها در 12 سال گذشته خیلی زیاد بود، افزود: شهرداری خطاهای محاسباتی زیادی در این مدت داشته است که نمونه آن خطا در محاسبه هزینه های عمرانی پروژه هایی مثل پل صدر، تونل توحید و ... است.

اصلی ترین وجه تمایز این شورا و شورای قبلی مبارزه با فساد است

وی در ادامه به وجود ضعف های مدیریتی و عملکردی زیاد در شهرداری اشاره و تصریح کرد: در کنار این ضعف ها مواردی بوده که متاسفانه به نظر بنده سوء استفاده بوده است و باید از طریق مراجع قضایی آنها را دنبال کنیم که برخی ها را نیز دنبال خواهیم کرد. اصلی ترین وجه تمایز این شورا و شورای قبلی نیز عزم آنها برای مبارزه با فساد است و همین عزم به مدیریت شهرداری منتقل شده است.

نجفی با بیان اینکه «اصلی ترین رویکرد استراتژیک ما برای اداره شهر تهران مبارزه با فساد است»، گفت: در این گزارش سعی کردیم قضاوت نکنیم و قضاوت را به عهده همه کسانی قرار دهیم که ارزیابی می کنند. بعد از مطالعات دقیق، همه در خواهیم یافت راه اداره شهر با چه مشکلات و دشواری هایی مواجه است.

تذکر دادیم تا انصاف و بی طرفی در گزارش مورد توجه قرار گیرد

شهردار تهران با اشاره به اصول و قواعد اخلاقی و علمی در ارایه گزارش گفت: به طور مرتب تذکر دادیم تا انصاف و بی طرفی در گزارش مورد توجه قرار گیرد. در مواردی که فکر کردیم محرمانه است نیز خیلی به اجمال اشاره کردیم و این موارد جداگانه در اختیار اعضای شورای شهر قرار خواهد گرفت که بخشی از موارد جزئی در بررسی های بعدی اصلاح خواهد شد.

وی به دیون و بدهی های ثبت شده در دفاتر اشاره کرد و افزود: تاکنون 29 هزار و 510 میلیاردتومان به صورت دقیق ثبت شده است. در برخی زمان ها می بینم دوستان رسانه ای در عرایض بنده و بعضی از مسئولان شورا و شهرداری دقت نمی کنند و بحث می کنند که چرا این اعداد با هم همخوانی ندارند؟ این در حالی است که اعداد کاملا با یکدیگر همخوانی دارند. بدهی ثبت شده شهرداری تا امروز این رقم است که 65 درصد بدهی های مربوط به دیون بانکی است.

نجفی افزود: دیون و بدهی های ثبت نشده شهرداری چند نوع است که رقم آن 22 هزار و 600 میلیارد تومان است؛ این رقم تقریبا قطعی است و ممکن است 2 تا 3 هزار میلیارد آن ثبت نشده باشد.

شهردار تهران به بدهی های احتمالی شهرداری نیز اشاره و تاکید کرد: بدهی های احتمالی شامل موارد متعددی است که افرادی از شهرداری در دستگاه قضایی شکایت کردند و احتمال دارد حکم به نفع آنها صادر شود؛ در این زمینه حدود 8 هزار و 600 میلیارد بدهی احتمالی در شهرداری تهران داریم.

شهرداری 3 برابر بودجه 96 بدهی دارد

نجفی با بیان اینکه بدهی مجموع ثبت شده، ثبت نشده، قطعی و همچنین احتمالی شهرداری تهران 52 هزار و 100 میلیارد تومان است، ادامه داد: مجموع بدهی های شهرداری تهران برابر با سه برابر بودجه سال 96  است؛ این در حالی است که بودجه سال 96 نیز به صورت صد در صد محقق نشده است.

وی به مطالبات قابل وصول شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: بعضی افراد سند، چک و بدهی قطعی به شهرداری دارند که این رقم 4 هزار و 723 میلیارد تومان است. همچنین مطالبات شهرداری از دولت نیز وجود دارد که بخش عمده این مطالبات مربوط به مواردی بود که در قانون بودجه سال های قبل آمده است و گفته اند دولت مکلف است این کار را انجام دهد.

به گفته شهردار تهران در حدود 9 هزارمیلیارد تومان از بدهی دولت به شهرداری تهران جزو مواردی بوده است که گفته اند دولت مجاز است این پرداخت را انجام دهد اما دولت آن را پرداخت نکرده است؛ از نظر حقوقی و قانونی دولت مدعی است که مجاز بوده و این مبلغ را در آن سال ها پرداخت نکرده که این حرف هم درست است.

وی افزود: بخشی از بدهی های دولت به شهرداری تهران منوط به ارایه گزارش های حسابرسی شهرداری تهران است. این در حالی است که در بعضی سال ها حسابرس شهرداری اظهار نظر نکرده است، اما دولت این موارد را قبول ندارد و می گوید گزارش حسابرسی تایید شده را باید ارایه کنید.

رسانه های مخالف می گویند نجفی آمده تا بدهی دولت به شهرداری را "ماست مالی" کند

نجفی با بیان اینکه در بعضی از رسانه های مخالف می نویسند نجفی آمده است تا بدهی های دولت به شهرداری را ماست مالی کند، تاکید کرد: این در حالی است که در قانون نوشته شده دولت مجاز است این رقم را پرداخت کند اما در آن سال این کار را انجام نداده است. در بخش دیگری از بدهی های دولت به اندازه کافی اسناد در اختیار نداریم تا وارد بحث کارشناسی با دولت شویم.

وی به وضعیت حسابرسی در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: 54 درصد دارایی های مندرج در صورت های مالی زیرمجموعه های شهرداری تهران حسابرسی نشده است. از این رو نمی توانیم، آنها را به عنوان یک مطلب قانونی در اختیار داشته باشیم.

شهردار تهران در ادامه ارایه گزارش خود در صحن شورای اسلامی شهر تهران به عملکرد سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران اشاره کرد و یادآور شد: سازمان سرمایه‌گذاری در سال های گذشته تنها به عنوان یک کارگزار عمل کرده تا اینکه تعامل کرده و سرمایه گذار پیدا کند. مسایلی مثل جذب سرمایه گذاری خارجی یا پرداختن به برنامه های جدید توسعه شهری همچون حمایت از استارت آپ ها و شرکت های نوپا در این سازمان عمدتا تعطیل بوده است؛ به عبارتی کار اصلی سازمان سرمایه گذاری شهرداری این بوده است املاک شهرداری را به یک نفر بدهد و بگوید این املاک را بسازید تا 50 درصد برای شهرداری و 50 درصد برای شما باشد.

ماجرای املاک نجومی خارج از آمارها است

وی در خصوص وضعیت سازمان املاک و مستغلات نیز تصریح کرد: هم اکنون هیچ برآورد دقیقی از ارزش املاک اختصاصی شهرداری تهران و وضعیت ثبتی آن در دست نیست. همچنین از مجموع املاک 674 ملک غالبا به صورت سلیقه ای در اختیار اشخاص و نهاد ها قرار گرفته است. مثلا شما به این نهاد یک ملک 5 میلیاردی واگذار کردید و به یک نهاد دیگری که همان فعالیت را داشته است، ملکی واگذار نکردید اما مشخص نیست که وجه تمایز این دو نهاد چه بوده است و در این باره هیچ رابطه ای برای واگذاری املاک پیدا نکردیم.

به گفته نجفی ماجرای املاک نجومی خارج از این آمار است و به جز تعداد کمی از املاک نجومی، مابقی آن ها در سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران ثبت نشده است.

وی با اشاره به وضعیت کارگزاران که خروجی آن هولوگرام ها و مفاسد برخواسته از هولوگرام ها بوده که خیلی تاسف بار است، افزود: بحث بود از امکانات بانک ها برای افزایش نقدینگی استفاده کنیم، اما تقریبا برعکس شده است. یعنی بخشی از وجوه نقد و چک های شهرداری در اختیار کارگزاران قرار می گرفت و بخشی از املاک قابل وصول شهرداری به کارگزینی ها واگذار شد که 5 درصد حق کارگزاری دریافت کردند. 

 سود عملیاتی فروشگاه شهروند 9 میلیارد تومان است 

شهردار تهران با اشاره به عملکرد فروشگاه شهروند، گفت: از مجموع 48 میلیارد تومان سود شرکت تنها 9 میلیاردتومان سود عملیاتی است و 35 میلیاردتومان از سود شهروند مربوط به سپرده بانکی و 4 میلیاردتومان نیز سود حاصل از سایر درآمدها است. این در حالی است که اگر شهروند به درستی اداره شود با هزاران میلیاردتومان سرمایه در اختیار، باید بیش از 100 میلیاردتومان سود عملیاتی داشته باشد اما در سال 95 تنها 9 میلیاردتومان سود عملیاتی داشته است.

وی در خصوص اینکه در برنامه و بودجه یک نظام ارزیابی عملکرد وجود نداشته است، افزود: متاسفانه دستگاه های تصمیم گیر متعدد با موازی کاری منجر به اتلاف منابع در سیستم شهرداری تهران شدند. در بخش درآمدهای پایدار نیز شاهد هستیم که اداره مالی شهرداری کاملا "دیمی" بوده است. به نحوی که در طول یک سال 7 درصد بودجه شهرداری پایدار و در یک سال دیگر 25 درصد بودجه پایدار بوده است. این نشان می دهد برنامه ریزی وجود نداشته و یک دفعه با افزایش و کاهش سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده، درآمد پایدار شهرداری نیز دستخوش تغییر شده است. 

نجفی افزود: امسال محاسبه ما نشان می دهد که 24 درصد درآمد شهرداری پایدار است، البته گفته می شد این 24 درصد در واقعیت کمتر خواهد بود.

وی به بودجه شهرداری تهران به تفکیک ماموریت ها و روند منابع شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: به قیمت سال 95 شهرداری طی 12 سال 227 هزار میلیارد تومان منابع کسب کرده است و با احتساب بدهی ایجاد شده  می توان گفت شهرداری تهران طی 12 سال 280 هزارمیلیاردتومان برای شهرتهران هزینه کرده است که به نظر می رسد بازدهی این پول براساس این رقم نبوده است. البته این رقم به قیمت ثابت سال 95 محاسبه شده است.

وی روند پایداری منابع در شهرداری تهران و روند منابع نقد و غیرنقد را تشریح کرد و گفت: این روند از مدل ثابتی تبعیت نکرده است و در بعضی موارد شیب زیاد و کم می شود.

تعیین نهادی برای ارزیابی ساختار و تشکیلات آینده شهرداری

وی با اشاره به وضعیت پیشرفت پروژه های عمرانی تصریح کرد: مجموع پروژه های عمرانی شهرداری تهران در مجموع 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل آن 34 هزار میلیاردتومان اعتبار مورد نیاز است که این رقم به قیمت ثابت سال 95 محاسبه شده است.

وی به وضعیت ساختار و تشکیلات شهرداری تهران نیز اشاره و تاکید کرد: این وضعیت ساختاری جزو موارد تاسف باری است که باید برای اصلاح آن کمک کنیم. در سال 96 حدود 16 هزار پست سازمانی و 68 هزار و 127 نفر نیرو داریم این در حالی است که ماه پیش 68 هزار و 400 نیرو داشتیم که ماموران به خدمت و برخی بازنشسته ها از شهرداری جدا شده و به صورت تک تک نیز برخی قراردادها لغو شده است از این رو آمار منابع انسانی شهرداری تهران مقداری کاهش داشت هاست.

به گفته نجفی به ازای هر 426 نفر در شهرداری 100 پست مدیریتی وجود دارد.

 وی خاطر نشان کرد: یکی از کارهایی که شروع کردیم تعیین نهادی برای ارزیابی ساختار و تشکیلات آینده شهرداری است، در نهایت مقرر شد تا این کار در دو فاز شش ماهه و یک ساله انجام شود، در آغاز شش ماه اقدامات ضروری تر انجام خواهد شد و در یک سال به سمت تغییر ساختار شهرداری حرکت خواهیم کرد.

شهردار تهران در ادامه گزارش تغییر و تحول مدیریت شهری به بررسی وضعیت سازمان فناوری اطلاعات شهرداری پرداخت و از نبود یکپارچگی اطلاعات در شهرداری گلایه کرد.

آماری در سازمان فناوری اطلاعات شهرداری وجود ندارد

وی تصریح کرد: اگر بخواهید از سازمان فناوری آمار و اطلاعات املاک شهرداری را بگیرید، هیچ چیزی وجود ندارد. همچنین اصلا به پروژه هوشمند سازی در شهر پرداخته نشده است این در حالی است که در این مدت شورایی برای پیگیری این پروژه تعیین کردیم تا اقدامات جالبی انجام می شود و خبرهای خوبی طی چند ماه آینده در این بخش خواهیم داشت.

نجفی افزود: در این زمینه قراردادی با مدیریت جزیره کیش امضا کردیم تا بخشی از فعالیت های مربوط به هوشند سازی را به صورت پایلوت در کیش اجرا کنیم؛ چرا که کیش هم زیر ساخت قوی دارد و هم برای تست پروژه ها قابل کنترل است.

شهردار تهران به تشریح عملکرد دفاتر خدماتی الکترونیک شهر پرداخت و عنوان کرد: در حال حاضر 114 دفتر خدمات الکترونیکی در تهران وجود دارد و قرار بوده است با راه اندازی این دفاتر، آمار نیروی انسانی شهرداری کاهش یابد اما نیروهای شهرداری نه تنها کم نشده، بلکه 13 هزار نفر به نیروهای شهرداری اضافه شده است.

از عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک راضی نیستیم

وی افزود: ما از عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک شهر راضی نیستیم و در حال آماده سازی گزارش تحلیلی و ارزیابی در این زمینه هستیم تا تصمیم گیری جدی درباره دفاتر خدمات الکترونیکی صورت گیرد.

نجفی در ادامه سخنان خود به شاخص ها و رتبه های شهرداری تهران در فضای بین المللی نیز اشاره و تصریح کرد: تهران در میان 180 شهر رتبه 161 در شاخص شهرهای پویا بر اساس گزارش سال 2017 را دارد. همچنین بر اساس گزارش سال 2015 تهران در  شاخص رقابت پدیری رتبه 120 و در شاخص زیست پذیری رتبه 61 را دارا است که این آمار نشان می دهد از نظر بین المللی وضعیت خوبی نداریم.

شهردار تهران به بیان نتایج گزارش بررسی وضعیت رضایت شهروندان تهرانی نیز پرداخت و گفت :  این ارزیابی در شاخص هایی همچون آلودگی هوا، ترافیک و .... صورت گرفته است و که نشاندنده عدم رضایت شهروندان تهرانی است،همچنین این گزارش نشان می دهد اگر دولت در ایجاد فرصت های شغلی موفق باشد مهاجرت به تهران کاهش یافته و مهاجرت معکوس را نیز خواهیم داشت.

به گفته نجفی 57 درصد شهروندان رضایت کم، 19 درصد رضایت زیاد و 24 درصد نیز رضایت متوسط دارند.

شهرداری در مقایسه با تامین اجتماعی برتر است

نجفی در ادامه به بررسی وضعیت منابع انسانی شهرداری تهران پرداخت و عنوان کرد: در سال 95 تعداد پرسنل شهرداری 55 هزار و 952 نفر بوده است که مستمرا از شهرداری حقوق می گرفتند.

 وی به وجود تنوع در استخدام های شهرداری اشاره و تصریح کرد: در شهرداری کارمندی با مدرک کارشناسی داریم که یک میلیون 400 هزار تومان حقوق می گیرد و کارمند دیگری با همان سابقه کار داریم که حدود پنج و نیم میلیون تومان حقوق  می گیرد؛ این روند کاملا غیر عادلانه است و هیچ ضابطه ای نیست که چنین تفاوتی ایجاد شده باشد.

شهردار تهران با اشاره به عملکرد سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، گفت: در این زمینه شهرداری تهران در مقایسه با تامین اجتماعی در همه موارد برتر است. 

یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان صورت گرفته است

وی افزود: آمار نشان می دهد نسبت به پشتیبانی در صندوق بازنشستگی شهرداری تهران 1.277 است که این نسبت در درازمدت به معنی یک شکست اساسی در صندوق خواهد بود. همچنین روند مقایسه ای تعداد کسور پردازان به تعداد بازنشستگان نشان می دهد که تعداد بازنشستگان پیشی گرفته است. 

وی ضمن انتقاد از وضعیت صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران با بیان اینکه « واقعا یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان صورت گفته است»، اظهار کرد: 85 درصد دارایی های این صندوق را در املاک و ساختمان حبس کردند در حالی که قرار بوده است این صندوق در بورس و مسایل اقتصادی سرمایه گذاری هایی کند.  از این رقم نیز 70 درصد از سرمایه در پروژه ای تحت عنوان «سارینا کیش» سرمایه گذاری شده است که در آن فساد مالی بوده است و با فشاری که آوردیم، بخشی از پول را برگرداندند.

نجفی با بیان اینکه در حمل و نقل اعداد مختلفی برای آمار سفرهای حمل و نقل عمومی داده می شد، ادامه داد: به نظر ما نزدیک ترین عدد به واقعیت این است که کل سفرهایی که با مترو صورت می گیرد 9 درصد و سفرهای اتوبوس 10 درصد است؛ از این رو 19 درصد کل حمل و نقل تهران، حمل و نقل عمومی است که با محاسبه تاکسی ها این رقم به 41 درصد می رسد.

75 درصد اتوبوس های شهری باید تعویض شوند

وی افزود: میزان تحقق اهداف برنامه پنج ساله دوم در مترو تهران نشان دهنده عقب ماندگی جدی در این حوزه است؛ براساس مقایسه صورت گرفته 50 درصد از اهداف کمی درباره طول خطوط مترو و 13 درصد از اهداف درباره تعداد واگن ها محقق شده که نشان می دهد از بسیاری از اهداف عقب هستیم.

شهردار تهران گفت: درباره اتوبوسرانی وضع ما مقداری بهتر است اما درباره میانگین عمر اتوبوس ها شاهد هستیم که عمر اتوبوس های شهر تهران به شدت بالا است. در این راستا بیش از 75 درصد اتوبوس های شهرداری باید تعویض شوند که این کار باید از سوی بخش خصوصی و شهرداری انجام شود، اما متاسفانه بودجه آن وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در آخرین گزارش ارایه شده به مجلس درباره آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی همه این موارد را ارایه کردیم و به مجلس گفتیم، اگر واقعا می خواهید مسایل تهران به صورت اساسی حل و فصل شود، این شما و این هم بودجه سال 97 که در حال بررسی آن هستید.

وی افزود: در حوزه تاکسیرانی برای کاهش میانگین سنی ناوگان باید به صورت متوسط هر سال یارانه ای تحت عنوان وام پرداخت شود.

نجفی با اشاره به وضعیت کیفیت هوای شهر تهران، عنوان کرد: از مجموع دو هزار و 557 روز در این بازه زمانی شاهد هستیم که شهروندان تهرانی 3 درصد هوای پاک، 60 درصد هوای سالم، 34 درصد هوای ناسالم برای گروه های حساس و 3 درصد هوای ناسالم برای همه گروه ها داشتند. همچنین در این دوره زمانی 6 روز هم هوای بسیار ناسالم را داشتیم اما باید توجه داشت، بخش عمده ای از آمار هوای پاک مربوط به فروردین ماه و وزش باد در تهران است اما در بخشی که ما باید کنترل می کردیم، خیلی کاری نکردیم.

شهردار تهران به گزارش های ارایه شده در بخش فنی و عمرانی نیز اشاره و تصریح کرد: سهم واگذاری قراردادها در سازمان مهندسی و عمرانی از طریق مناقصه کمتر از 50 درصد بوده است؛ این در حالی است که نیمی از قراردادهای باقی مانده را می توانستند از طریق مناقصه واگذار کنند.

نجفی افزود: فاصله زیادی بین هزینه های تمام شده برای یک پروژه با هزینه های مشابه آن پروژه در بخش خصوصی وجود دارد؛ همچنین در حال حاضر برای اتمام پروژه های در دست اجرا باید 34 هزار میلیارد تومان بودجه داشته باشیم.

وی از نبود پیوست زیست محیطی، حمل و نقل عمومی و اجتماعی در پروژه ها و همچنین عدم  استاندادسازی خدمات و محصولات در جهت وحدت رویه به عنوان دیگر مشکلات موجود در حوزه فنی و عمرانی یاد کرد.

سقف جمعیت پذیری طرح جامع در مناطق به هم ریخته است

شهردار تهران با اشاره به گزارش تغییر و تحول در حوزه شهرسازی و معماری، تصریح کرد: سقف جمعیت پذیری که در طرح جامع و تفصیلی پیش بینی شده بوده است در بسیاری از مناطق به هم ریخته است؛ همچنین 72 درصد تکالیف شهرداری در طرح جامع و تفصیلی تا کنون به سرانجام نرسیده، این در حالی است که برای طرح تفصیلی شش سال و نیم فرصت بوده است. 

به گفته نجفی 23 درصد از پروانه های صادره در تعداد طبقات با طرح تفصیلی مغایرت دارد که اکثرا یک طبقه اضافه دارند و 3درصد از پروانه ها بیش از یک طبقه اضافه داده شده است. 

وی خاطر نشان کرد: در کاربری های تثبیت شده در طرح جامع و تفصیلی پیش بینی کرده بودیم که 14 هزار هکتار باید تثبیت شود، اما متاسفانه دو هزار و 900 هکتار تثبیت نشده است که این رقم 21 درصد از کل تثبیت ها را شامل می شود و ناشی از ضعف عملکردی است. بدترین نقاط نیز در بخش پارکینگ است که تنها 38 درصد کاربری هایی که باید برای پارکینگ تثبیت می شد، تثبیت شدند؛  علت آن هم این است که در پارکینگ پول نیست. همچنین در بخش گردشگری و تفریحی هم تنها 39 درصد تثبیت ها صورت گرفته است.

عدم اعتماد شهروندان به نوسازی بافت فرسوده

نجفی در ادامه گزارش خود در صحن شورا به بیان آمار تخلفات ساختمانی از ابتدای  طرح تفصیلی پرداخت و گفت: کسری پارکینگ 25 درصد، تغییر کاربری 20 درصد و بناهای مسکونی مازاد تراکم 17 درصد از تخلف های ساختمانی را شامل می شوند. همچنین در فاصله سال های 92 تا 95 مجموعا 109 هکتار از باغات تهران تبدیل  به مسکونی شده است که بیشترین میزان آن مربوط به منطقه یک تهران است.

شهردار تهران با اشاره به وضعیت نوسازی بافت های فرسوده، تصریح کرد: 40 درصد بافت های فرسوده را از ابتدا نوسازی کردیم و 60 درصد از بافت های فرسوده شهر تهران باقی مانده است اما در 40 درصد نوسازی شده هم متاسفانه خوب عمل نکردیم، چراکه بخشی عمده ای از خدمات عمومی که باید در بافت های نوسازی شده محقق می شد، تحقق پیدا نکرده است؛ در نتیجه مردمی که بافت هایشان نوسازی شده خیلی به شهرداری اعتماد ندارند و این یکی از جاهایی است که سرمایه اجتماعی شهرداری تهران به شدت لطمه خورده است.

به گفته نجفی بر اساس محاسبات ریالی در حال حاضر به  چند هزار میلیارد تومان هزینه برای تامین حداقل خدمات عمومی در بافت های فرسوده نوسازی شده شهر تهران نیاز است.

میزان برگشتی برخی مجلات همشهری بیش از 40 درصد است

وی در ادامه با تشریح عملکرد شرکت نوسازی اراضی عباس آباد پرداخت و گفت: در سال 90 قرارداد یک هتل در این اراضی بسته شده که مغایر با طرح جامع اراضی عباس آباد است؛ همچنین بخشی از این اراضی به نهاد انتظامی و نظامی داده شده است که متاسفانه چون قرارداد بسته شده برای جلوگیری از کار آنها مشکلات حقوقی وجود دارد.

وی مهم ترین چالش شهرداری تهران در بخش اجتماعی و فرهنگی را تعدد دستگاه های متولی دانست و گفت: البته این تعدد دستگاه های متولی در همه بخش های شهرداری وجود دارد که در بخش اجتماعی و فرهنگی خیلی بیشتر است.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: درباره سرانه های فرهنگی و اجتماعی ویژه بانوان 4 صدم مترمربع منابع داریم و این سرانه در بخشی از مناطق صفر است.

نجفی به وضعیت موسسه همشهری نیز اشاره و تاکید کرد:  میزان برگشتی برخی از مجلات همشهری بیش از 40 درصد است، این در حالی است که سال ها پول دادیم و این نشریات و مجلات را در همشهری منتشر کردیم. البته ما چهار نشریه را تعطیل کردیم و درباره بقیه هم فعلا زورمان به هیات مدیره همشهری نمی رسد که یک مقدار انقلابی تر عمل کنند. همچنین در وضعیت مالی آنجا هم وضع افتضاحی وجود دارد.

اگر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کاری کند بلافاصله یقه شهردار را می گیرند

به گفته نجفی حمایت های شهرداری تهران از برنامه های فرهنگی و اجتماعی بیش از چهار برابر شده است و 64 درصد بودجه های حمایتی شهرداری به فعالیت های مذهبی اختصاص یافته است.

شهردار تهران با اشاره به وضعیت موجود سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، با بیان اینکه «بزرگ ترین چالش ما این است که مدیریت شهری نقش تعیین کننده ای بر مدیریت سازمان فرهنگی و هنری ندارد» گفت: این سازمان یک هیات امنای 11 نفره دارد که شهردار تهران و رئیس شورای شهر تنها دو عضو این هیات امنا هستند. در حال حاضر اگر سازمان فرهنگی و هنری هر کاری کند، بلافاصله یقه شهردار و شورای شهر را می گیرند و کسی نمی گوید شش نفر دیگری که در هیات مدیره تصمیم می گیرند چه می شود؟

وی یادآور شد: درآمدهای عملیاتی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران طی سال های 93 تا 95 از 33 هزار میلیاردتومان به 16 هزار میلیارد تومان کاهش یافته و از آن طرف کمک های دریافتی از شهرداری سال به سال بیشتر شده است؛ به نحوی که در سال 95 این سازمان 65 میلیارد تومان از شهرداری تهران کمک گرفته است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ثبات نرخ طلاو سکه

ثبات نرخ طلاو سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی361هزارو 5110 تومان و دلار با ارزش 11 هزار و730تومان معامله شد.
نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: حضور افتخارآفرین و موثر بانوان و دختران در دوران مبارزات، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تنها یکی از دستاوردهای مجاهدت های فاطمی است.