کد خبر: ۶۴۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
مهرشهر بیرجند یکی از نقاطی است که جمعیت قابل توجهی از خانه‌های مسکن مهر که سرریز جمعیت شهری است را در خود جا داده است و در این میان وجود جمعیت زیاد، عدم زیرساخت‌های مناسب مشکلات را دو چندان کرده است و شهرداری بیرجند در تلاش است معابر را آسفالت کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، آپارتمان‌های چند طبقه، خانه‌های چفت در چفت، کوچه‌های خاکی و کافی است اندکی باران  ببارد و یا آبی درب خانه‌ای ریخته شود آنچنان وضعیت اسف باری رخ می‌دهد که آن روز همه مادران ادر این منطقه شهری باید از سر نو تمیزکاری عید انجام بدهند و همه جا را بشویند.

در کوچه‌ها که قدم برمیداری اگر ماشین و یا وسیله نقلیه از کنارت عبور کند، آنچنان گردخاکی بلند می‌‌شود که نتوانی نفس بکشی.

از همه این مشکلات که بگذریم باید چیزی به نام فضای سبز و یا پارک را در این منطقه فراموش کنی، چون وجود خارجی ندارد و مردم این منطقه رفتن به پارک را در رویاها و آرزوهایشان جستجو می‌کنند.

آری اینها همه مشکلات مهرشهر بیرجند نیست. مهرشهری که از زیرساخت چیزی نصیبش نشده و مشکلات فراوانی دارد اما روز گذشته اعضای شورای شهر بر آن شدند تا از پروژه‌های شهرداری بیرجند در مهرشهر بازدید کنند و برای رفع آنها چاره‌اندیشی کنند.

شهردار بیرجند در بازدید از پروژه‌های شهرداری در مهرشهر بیرجند اظهار داشت: شورای شهر بیرجند تاکید زیادی مبنی بر توجه به مناطق کم برخوردار شهر از جمله حاشیه شهرها و به خصوص مهرشهر بیرجند داشته که در این خصوص دو کار ویژه انجام شده است.

محمدعلی جاوید با بیان اینکه زیرسازی معابر 17 هزار مترمربع در خیابان 9 دی و بهجت مهرشهر انجام شده است افزود: بخش عمده کار در زمینه انشعابات بود که شرکت آب وفاضلاب باید عملیات اجرایی خود را به اتمام برساند آنگاه شهرداری بیرجند نسبت به آسفالت معابر مهرشهر اقدام خواهد کرد.

زیباسازی در مهرشهر دنبال می‌شود

شهردار بیرجند گفت: اصلاح میایدین، تکمیل پارکها، و زیباسازی در مهرشهر در حال حاضر در دستور کارشهرداری است.

جاوید افزود: تکمیل پارک نیمه کاره و اصلاح میادین را در این منطقه شهر پیگیری می‌کنیم و امیدواریم ادارات آب و فاضلاب و راه و شهرسازی همکاری‌های لازم را با شهرداری بیرجند انجام دهند.

مدیر عامل سازمان رفاهی تفریحی شهرداری بیرجند نیز در این بازدید گفت: مهرشهر بیرجند جمعیت زیادی را در خود جا داده است و بزرگترین مشکل تامین زیرساخت‌ها از جمله زمین است و در زمینه فضای سبز تاکنون یک پارک در مهرشهر ایجاد شده و دو قطعه زمین دیگر را پیگیری می‌کنیم که جانمایی شود.

مجتبی انصاری افزود: یک قطعه زمین به مساحت 14 هزار مترمربع تحویل داده شده  و یکی از چالش‌های در مهرشهر در زمینه آب شیرین برای پارک است.

وی بیان کرد: برخی تصور دارند برای ایجاد پارک و فضای سبز همه زیرساخت‌ها تنها به دست سازمان رفاهی تفریحی است در صورتی که باید ابتدا آب تامین شود البته در زمینه جانمایی فضای سبز هم مشکل داریم.

ایجاد فضای سبز یکی از درخواست‌های مهم مردم مهرشهر

مدیر عامل سازمان رفاهی تفریحی شهرداری بیرجند افزود: برای تکمیل و ایجاد یک پارک در مهرشهر بیرجند با مساحت 14 هزار متر، 600 میلیون تومان نیاز داریم و هم‌اکنون 55 درصد فضای سبز بیرجند با آب شور و تنها 45 درصد با آب شیرین آبیاری می‌شود.

وی بیان کرد: زمین‌های کوچک کارایی احداث پارک را نداشته و در حال حاضر تنها یک پارک نیمه کاره به نام بوستان بلالی در این منطقه وجود دارد و هر اقدامی که در این منطقه از شهر بخواهیم انجام دهیم نیازمند تامین آب و اعتبارت است.

انصاری پیرامون انشعابات آب برای تأمین آب فضای سبز اعلام کرد: انشعاب جدیدی نمی‌خواهیم و خواستار انتقال انشعابات بلااستفاده به این منطقه هستیم که این مهم خواسته زیادی نیست.

معاون عمرانی شهردار بیرجند نیز اظهار داشت: فعالیت‌های شهرداری بیرجند همزمان با اداره کل آب و فاضلاب پیش می‌رود و معابری که نصب انشعابات انجام شود بلافاصله توسط شهرداری آسفالت می‌شود و نسبت به تمام معابر مهرشهر اقدام شده و پشت سر اداره کل و فاضلاب حرکت می‌کنیم و عملیات آسفالت اجرایی می‌شود.

فرزان طرحی با قدمت بیش از 14 سال

گرچه گذشت و گذار در محله‌های قدیمی و حال و هوای خاطره انگیز قدیم آرامش بخش بوده اما مدتهاست که بافت‌های فرسوده و قدیمی شهر بیرجند به تهدیدی جدی برای ساکنان آنجا تبدیل شده است.

طرح فرزان طرحی است که از سال 84 آغاز و تاکنون اقدام زیادی برای اتمام آن انجام نشده است که عدم اتمام پروژه این منطقه از شهر را با مشکلاتی مواجه ساخته است.

یکی از مالکان محدوده طرح فرزان در جمع خبرنگاران گفت: ما نه به مسکن و شهرسازی و نه به دولت دسترسی داریم اما خواستار اتمام طرح هستیم.

حسین‌پور افزود: 14 سال است که این  طرح بر زمین مانده و 4 سال اخیر چوب شهردار وقت را می‌خوریم و فرستادن بودجه به تهران دردی را دوا نمی‌کند.

چرا کسی فکری به حال مردم در طرح فرزان برنمی‌دارد

یکی دیگر از مالکان که زنی با 4 فرزند است اظهار داشت: سرپرست یک خانواده 5 نفره هستم چرا کسی فکری به حال ما برنمی‌دارد وجود سگ‌های ولگرد، تزریق مواد مخدر و سرنگ‌های آلوده از مشکلات مردم منطقه است.

شهردار بیرجند در مورد طرح فرزان گفت: اگر تملک‌ها انجام شود و مشکل خاصی در اجرای طرح پیش نیاید، تا پایان خردادماه 97 عملیات جدول گذاری، آسفالت و عملیات فیزیکی طرح به تمام می‌رسد.

قیمت‌های نجومی امکلات توسط مالکان

رئیس شورای شهر بیرجند نیز اظهار داشت: اتمام طرح فرزان لنگ تملک تنها 7 ملک است که متاسفانه مالکان قیمت‌های نجومی برای املاک خود می‌گذارند که از عهده شهرداری خارج است.

تقی‌زاده افزود: اگر همراهی و همکاری بین 7 مالک صورت گیرد شهرداری تمام تلاش خود را برای اتمام طرح به کار می‌بندد.

وی بیان کرد: در زمینه بازگشایی معبر موسی بن جعفر باید مردم همکاری لازم را داشته و با مسئولان همراهی کنند.

رئیس شورای شهر بیرجند گفت: درحال حاضر تنها مشکل کار تملک برای 7 ملک است تعدادی از این مالکان قیمتهای نجومی بر ملک خود گذاشته‌اند اما باید این قیمت گذاری از طریق کارشناس انجام شود  و شهرداری هم تلاش دارد هرچه زودتر بتواند این پروژه‌ها را به اتمام برساند.

معاون عمرانی شهردار بیرجند نیز اظهار داشت: در طرح فرزان  تلاش ما بر این است مشکلات هرچه سریع‌تر برطرف شود و در حال حاضر تنها مشکل تملک 7 ملک است که برخی از مالکان قیمت‌های نجوی برای این ملک‌ها می‌گذارند.

علی عدل افزود: باید این قیمت گذاری از طریق کارشناس انجام شود و شهرداری هم تلاش دارد هرچه زودتر بتواند این پروژه‌ها را به اتمام برساند در زمینه بازگشایی معبر موسی بن جعفر باید مردم همکاری لازم را داشته و با مسئولان همراهی کنند.

معاون امور عمرانی شهردار بیرجند گفت: تلاش داریم با بازگشایی حدفاصل سه راه اسدی و پل موسی بن جعفر مشکلات ترافیکی را برطرف کنیم و راه و شهرسازی قول داده بود که در اجرای این پروژه به ما کمک کند اما در زمینه هزینه‌ها هم تاکنون کمکی نکرده به گونه‌ای که تاکنون 2 میلیارد تومان از هزینه‌های شهرداری هزینه کردیم.

عدل افزود: عرشه پل موسی بن جعفر مساحت 2 هزار و 300 متر مربع است و 90 متر طول دارد که اگر مشکل تملک برطرف شود تا پایان خردادماه سال آینده عملیات اجرایی آن به اتمام می‌رسد.

وی گفت: پل موسی بن جعفر را از سال 93 آغاز شده و اتصال  سه راه اسدی به شمال شهر در حال حاضر در انتظار تمک 7 ملک است.

مسیر سه راه اسدی به موسی بن جعفر بیرجند جزئی از طرح فرزان شهرستان بیرجند است که با بازگشایی آن علاوه بر رفع مشکلت ترافیکی، بسیاری از مشکلات بهداشتی و امنیتی این بخش برطرف می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
سقوط تاور کرین از ارتفاع 12 متری

سقوط تاور کرین از ارتفاع 12 متری

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از سقوط یک تاور کرین در یک پروژه ساختمانی واقع در جاده مخصوص خبر داد و گفت: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی در پی نداشت.
مهمترین  رویداد 26 دی ماه چیست؟

مهمترین رویداد 26 دی ماه چیست؟

۳۹ سال پیش در چنین روزی محمدرضا پهلوی پس از وقایع خونین ۱۷ شهریور و ۱۳ آبان ۵۷، ایران را به مقصد آسوان مصر ترک کرد.