کد خبر: ۶۴۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، ۱۵۲ مورد مسمومیت و ۱۳ مورد فوتی ناشی از گاز گرفتگی در استان اصفهان اتفاق افتاده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، غفور راستین در گفت‌و‌گو با خبرنگاران دراصفهانبا اشاره به استفاده غیر استاندارد وسایل گازسوز اظهار داشت: گاز مونوکسید کربن، گاز بی‌رنگ و بی‌بویی است که سالانه جان تعداد زیادی از مردم را به خاطر سهل‌انگاری در استفاده نادرست از وسایل گرمایشی، به خطر می‌اندازد.

وی با اشاره به آمار موجود در 3 سال اخیر افزود: 288 مورد مسمومیت و 29 مورد فوتی ناشی از گازگرفتگی در سال 94 داشتیم و این آمار در سال 95 به 374 مورد مسمومیت و 26 مورد فوتی افزایش یافت.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان، آمار سال 96 را 152 مورد مسمومیت و 13 مورد فوتی اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود، با کاهش دما و استفاده غیر اصولی از وسایل گرمایشی تعدادی از مردم؛ این روند سیر صعودی داشته باشد.

راستین افزود: می‌توان با رعایت نکاتی چون، استفاده از وسایل استاندارد گرمایشی، استفاده صحیح از وسایل گازسوز، چک کردن مسیر دودکش‌ها و لوله‌های بخاری و استفاده نکردن از پیک نیک در حمام یا کابین ماشی‌های سنگین، نصب نکردن بخاری در حمام، چک کردن سالیانه وسایل گرمایشی توسط کارشناس مربوطه، روشن نگذاشتن خودرو در پارکینگ و استفاده نکردن از پیک‌نیک و منقل در فضای بسته، آمار مسمومیت و مرگ و میر ناشی از استشمام گاز مونوکسید کربن را کاهش داد.

وی گفت: به مردم توصیه می‌شود که منفذی را از پنجره یا در باز نگه دارند و اتاق را کاملا کیپ نکنند تا اکسیژن وارد شود، در غیر این صورت گاز مونوکسید کربن جایگزین اکسیژن خواهد شد و سبب ایجاد مسمومیت یا فوت می‌شود.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با اشاره به علائم گاز گرفتگی گفت: در صورت مواجه با فردی که دچار سرگیجه، تهوع و استفراغ ناشی از مسمومیت گاز مونوکسید کربن شده، حتمأ وی را به مکان باز برده تا از اکسیژن هوا استفاده کند اما در صورت تشدید علائم با اورژانس برای انتقال وی به مراکز درمانی تماس بگیرید.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به این کشور سفر کرده بود بامداد چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال هواداران قرار گرفت.