کد خبر: ۶۴۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، ۱۵۲ مورد مسمومیت و ۱۳ مورد فوتی ناشی از گاز گرفتگی در استان اصفهان اتفاق افتاده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، غفور راستین در گفت‌و‌گو با خبرنگاران دراصفهانبا اشاره به استفاده غیر استاندارد وسایل گازسوز اظهار داشت: گاز مونوکسید کربن، گاز بی‌رنگ و بی‌بویی است که سالانه جان تعداد زیادی از مردم را به خاطر سهل‌انگاری در استفاده نادرست از وسایل گرمایشی، به خطر می‌اندازد.

وی با اشاره به آمار موجود در 3 سال اخیر افزود: 288 مورد مسمومیت و 29 مورد فوتی ناشی از گازگرفتگی در سال 94 داشتیم و این آمار در سال 95 به 374 مورد مسمومیت و 26 مورد فوتی افزایش یافت.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان، آمار سال 96 را 152 مورد مسمومیت و 13 مورد فوتی اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود، با کاهش دما و استفاده غیر اصولی از وسایل گرمایشی تعدادی از مردم؛ این روند سیر صعودی داشته باشد.

راستین افزود: می‌توان با رعایت نکاتی چون، استفاده از وسایل استاندارد گرمایشی، استفاده صحیح از وسایل گازسوز، چک کردن مسیر دودکش‌ها و لوله‌های بخاری و استفاده نکردن از پیک نیک در حمام یا کابین ماشی‌های سنگین، نصب نکردن بخاری در حمام، چک کردن سالیانه وسایل گرمایشی توسط کارشناس مربوطه، روشن نگذاشتن خودرو در پارکینگ و استفاده نکردن از پیک‌نیک و منقل در فضای بسته، آمار مسمومیت و مرگ و میر ناشی از استشمام گاز مونوکسید کربن را کاهش داد.

وی گفت: به مردم توصیه می‌شود که منفذی را از پنجره یا در باز نگه دارند و اتاق را کاملا کیپ نکنند تا اکسیژن وارد شود، در غیر این صورت گاز مونوکسید کربن جایگزین اکسیژن خواهد شد و سبب ایجاد مسمومیت یا فوت می‌شود.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با اشاره به علائم گاز گرفتگی گفت: در صورت مواجه با فردی که دچار سرگیجه، تهوع و استفراغ ناشی از مسمومیت گاز مونوکسید کربن شده، حتمأ وی را به مکان باز برده تا از اکسیژن هوا استفاده کند اما در صورت تشدید علائم با اورژانس برای انتقال وی به مراکز درمانی تماس بگیرید.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کشف ۱۶۰ میلیون دلار ارز غیرمجاز

کشف ۱۶۰ میلیون دلار ارز غیرمجاز

جانشین نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات پلیس برای مقابله با قاچاق کالا و ارز اشاره و کشف ۱۶۰ میلیون دلار قاچاق و پلمپ ۵۰ واحد را از اقدامات بیان کرد.
اصلاح نظام بودجه ریزی شهرداری ها از کجا آغاز می‌شود؟

اصلاح نظام بودجه ریزی شهرداری ها از کجا آغاز می‌شود؟

یک کارشناس بودجه گفت: برای اصلاح نظام بودجه‌بندی لازم است در بالاترین سطح تصمیم گیری شهرداری، اشتراک نظری در خصوص کارآمدکردن نظام برنامه‌ای و بودجه‌ای به وجود آید که البته به معنی شفاف‌کردن فرآیندهای تخصیص منابع، رعایت اکید انضباط مالی و ... است.