کد خبر: ۶۴۸۴۱
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
بیشتر المان‌های نصب شده در شهر خرم‌آباد هیچ تناسبی با فرهنگ، تاریخ، تمدن و هویت شهر خرم‌آباد ندارد.

 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، المان‌هایی که در سطح هر شهر نصب می‌شود نشانگر هویت، آداب‌ورسوم، تاریخ، تمدن و فرهنگ بومی آن منطقه به شمار می‌رود و در زیبایی فضای شهر و معرفی هویت آن نقش مهمی دارد.

استان لرستان به‌ویژه شهر خرم‌آباد دارای تمدن، فرهنگ بومی، آثار تاریخی و شخصیت‌های برجسته فرهنگی، مذهبی، هنری و همچنین شهدای شاخص در دوران هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، علما و بزرگان بسیاری است ولی متأسفانه امروزه شاهد نصب المان‌هایی در شهر هستیم که بیشتر آنها، هیچ تناسبی بافرهنگ، تاریخ و تمدن و هویت شهر خرم‌آباد ندارند و در بین آن‌ها، اثری از یادبود شخصیت‌های بزرگ، شهدا و علما و المان‌های ارزشی به چشم نمی‌خورد.

ایجاد المان‌ها با الگو گیری از ظرفیت‌های شهر

در برخی موارد نیز دیده می‌شود که طراحی یک المان با نام‌گذاری آن تناسب ندارد و سبب سردرگمی افرادی که برای نخستین بار به شهر می‌آیند بشود و به‌ندرت دیده می‌شود که از المان‌های فرهنگی و بومی شهر خرم‌آباد استفاده شود به‌طوری‌که طراحی المان‌های شهر به آثار و فرهنگ دیگر نقاط کشور بیشتر شباهت دارد و زمانی استفاده از آن‌ها پذیرفته می‌شود که از تمام المان‌های شهر خرم‌آباد که دارای قدمت و تاریخ بزرگی است استفاده‌شده باشد.

لازم است نظارت بیشتری به این موضوع شود و برای طراحی و نصب المان ها دقت و خلاقیت بیشتری به خرج داده شود تا اصالت و فرهنگ بومی در نصب المان‌های شهری حفظ شود و معرف هویت خرم آباد باشد.

وحید رشیدی  شهردار خرم‌آباد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: در هر شهر به‌طورمعمول از المان‌های شهری و المان‌هایی که به زندگی شهری مربوط است، استفاده می‌شود.

وی با تأکید بر حفظ اصالت و فرهنگ بومی محلی در طراحی المان‌های شهری افزود: در پارک‌های شهر خرم‌آباد تلاش شده تا اصالت و فرهنگ بومی شهر خرم‌آباد را حفظ کنیم؛ در پارک مفرغ از آثار باستانی، آلیاژ و مفرغ که نماد و خاستگاه لرستان است استفاده‌شده و در پارک کاسیت نیز با بهره‌گیری از شیوه‌های زندگی عشایری، نمادهایی طراحی و به نمایش گذاشته‌شده است و در میدان شاپور خواست نیز مجسمه‌ای طراحی‌شده که نشان‌دهنده تاریخچه شهر خرم‌آباد است.

المان بلوط در خرم‌آباد ساخته و نصب می‌شود

شهردار خرم‌آباد با اشاره به برنامه‌های تدوین‌شده در راستای طراحی المان‌های شهری جدید در شهر خرم‌آباد عنوان کرد: در حال حاضر شهرداری وضعیت مالی مناسبی ندارد و باید با حساسیت به طراحی و تکمیل پروژه‌ها پرداخته شود‌.

وی بیان کرد: پروژه‌های زیادی را در شهر خرم‌آباد داریم که هنوز تکمیل‌نشده‌اند و شهرداری در ابتدا باید تمرکز خود را بر روی تکمیل این پروژه‌ها بگذارد و سپس بعد از تکمیل آن‌ها به دنبال پروژه‌های جدید و طراحی المان‌هایی برای این پروژه‌ها باشد.

رشیدی به طراحی دو المان شهدای مدافع حرم و بلوط در شهر خرم‌آباد اشاره و تصریح کرد: طراحی المان بلوط انجام‌شده که در آن به بیماری زوال بلوط و لزوم حمایت از آن پرداخته‌شده است.

رشیدی با اشاره به نام‌گذاری و استفاده از یاد و خاطره شهدا در فضای شهری خاطرنشان کرد: تقریباً تمام کوچه‌های شهر به نام شهدا مزین شده است‌ و اخیراً نیز المان شهدای مدافع حرم را دریافت کرده‌ایم، این طرح توسط بسیج مهندسین عمران و معماری طراحی‌شده و بعد از بررسی در کمیته فنی و تأمین اعتبار از آن‌ها استفاده می‌شود.

نصب المان‌های صنایع‌دستی خرم‌آباد درگرو تأمین اعتبار

افشین بابا حسینی سرپرست معاونت صنایع‌دستی میراث فرهنگی لرستان اظهار داشت: المان‌های هر منطقه در راستای آداب‌ورسوم و سنت‌های ‌منطقه، صنایع‌دستی، نمادهای شاخص آن منطقه و فرهنگ‌ مردم نصب می‌شوند.

وی افزود: در استان لرستان نیز برای دو شهر خرم‌آباد و دلفان دو المان ماشته و گلیم در نظر گرفته‌شده است که  نصب این دو المان جز مهم‌ترین برنامه‌ها است که اگر اجرایی شود گامی در راستای شناخت شاخص‌های بومی استان لرستان است.

سرپرست معاون صنایع‌دستی میراث فرهنگی لرستان عنوان کرد: برای تحقق این امر لازم است که اعتبارات لازم تصویب شود؛ برنامه‌هایی که مورد پیگیری قرار می‌گیرند به دودسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود که برنامه‌های کوتاه‌مدت شامل آموزش‌ها و کارگاه‌ها است و برای اجراشدن برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت نیازمند تأمین اعتبار هستیم که ایجاد و نصب این المان‌ها نیز جز این دسته به شمار می‌رود.

لزوم استفاده از فرهنگ بومی در ساخت المان‌ها

سجاد بابایی رئیس کمیسیون عمران، توسعه و طرح‌ریزی شهری شورای شهر خرم‌آباد نیز در ارتباط با المان‌های شهری اظهار داشت: المان‌هایی که در هر منطقه نصب می‌شود باید دارای ابعاد و موضوعات مختلف باشد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و دغدغه‌های شورای شهر خرم‌آباد استفاده از موضوعات مختلف و فرهنگ بومی در طراحی المان‌ها است؛ متأسفانه هیچ نشانه‌ای از فرهنگ بومی و لری در مرکز شهر خرم‌آباد دیده نمی‌شود و رفع این ضعف باید در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

عضو شورای شهر خرم‌آباد عنوان کرد: در استفاده از المان‌ها در شهر باید این نکته توجه شود که در همه مناطق شهری از المان‌ها با موضوعات مختلف به‌تناسب استفاده شود و تنها در یک منطقه یک نوع المان با موضوع خاصی استفاده نشود.

وی بیان کرد: مقررشده که کمیته‌ای تشکیل شود تا در آن کمیته برنامه‌هایی در راستای المان‌ها و سازه‌های مهندسی شهر ایجاد شود.

شهرداری در انتخاب المان‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کند

رستم کوشکی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در استان لرستان شخصیت‌ها و چهره‌های برجسته زیادی وجود دارد و همچنین دارای شهدای برجسته دفاع مقدس و مدافع حرم هستیم که نصب المان‌های شهری و انتخاب آن‌ها از اختیارات شهرداری است و شهرداری بر اساس سلیقه و میل خود المان‌ها را انتخاب می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کمیته‌ای تشکیل‌شده‌ است تا در این رابطه در شورای فرهنگی شهرداری و شورای شهر تصمیم‌گیری شود افزود: قطعاً در روزهای آینده اگر بخواهیم المانی را برای نصب در شهر انتخاب کنیم، اولویت را به المان‌های ارزشی قرار خواهیم داد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر خرم‌آباد عنوان کرد: اخیراً نیز از شرکت‌های بزرگ ساختمان و المان بازدیدی انجام‌شده و المان‌های بزرگی را دیده‌ایم که باوجود زیبایی که دارند می‌توانند موضوعات ارزشی را در خود جای دهند.

توجه ویژه به طراحی المان‌های متناسب در شهر خرم‌آباد

شهر خرم‌آباد باوجود سابقه تاریخی بی‌مثال، داشتن آداب‌ورسوم و فرهنگ بومی ناب پیوسته زبانزد بوده است و این تاریخ و آداب دارای ارزش بالایی است که به نظر می‌رسد طراحی المان‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که هرگاه گردشگری برای نخستین بار وارد شهر شود با دیدن المان‌ها تا حدودی به نمادهای شاخص و آداب‌ورسوم شهر پی ببرند ولی متأسفانه در شهر خرم‌آباد این امر دیده نمی‌شود که در این راستا انتظار می‌رود شورای شهر و شهرداری اهمیت بیشتر و ویژه‌تری نسبت به این موضوع داشته باشند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو از انعقاد قرارداد این شرکت با دبیرخانه جشنواره تئاتر خبر داد.
انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

در مراسم انعقاد توافقنامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران که امروز با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، قرار ساخت ۳۷۶ واگن برای متروی تهران گذاشته شد.
آخرین اخبار