کد خبر: ۶۴۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۳
گزارش شهر فردا از وضعیت یارانه در بودجه 97
دولت در حالی پیشنهاد حذف 34 میلیون نفر را از لیست یارانه ارائه کرده است که هنوز ساز و کار شناسایی افراد نیازمند استحصال نشده و مجلسی‌ها نیزمعتقدند یارانه ثروتمندان باید صرف دهک دهمی‌ها، بازنشسته‌ها و اقشار آسیب پذیر شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، دولت در بودجه 97 عزم خود را جزم کرد تا جمعیت یارانه بگیران را کاهش داده و بنای حذف یارانه را استارت بزند اما این پرونده پس از اعتراضات مردمی به وضعیت معیشتی به کلاف سردرگمی تبدیل شد که حالا مجلسی ها معتقدند دولت اول باید سازوکار شناسایی را ارائه کند و پس از آن اقدام به حذف افراد کند.

در پیشنهاد دولت تعداد یارانه بگیران از 76 میلیون فعلی به حدود 42 میلیون نفر تقلیل خواهد یافت این بدان معناست که دولت حذف 30 تا 34 میلیون نفر را در برنامه دارد.

هرچند دولت بر «شناسایی نیازمندان» برای پرداخت یارانه تاکید دارد، اما از اظهارنظر نمایندگان مجلس این گونه به نظر می رسد که مجلس به دنبال شناسایی ثروتمندان است و در واقع هنوز نقطه نظر مشترکی در این خصوص وجود ندارد. در این شرایط خبرهای جدید حاکی از این است که دولت  به دنبال پرداخت یارانه به دهک های کم درآمد، تحت پوشش و نیازمند است و از مجلس خواسته تا مابقی افرادی که خود را نیازمند دریافت یارانه می دانند در کمیته امداد و بهزیستی ثبت نام کنند. موضوعی که تا کنون با مخالفت بسیاری از نمایندگان مجلس رو به رو شده است. 

حاجی بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اعلام اینکه دولت از مجلس مجوز می خواهد که برخی افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و حاشیه نشینان را جدا کرده و به آن ها یارانه دهد و مابقی مردم اگر یارانه می خواهند، در کمیته امداد و بهزیستی ثبت نام کنند گفت: «این مساله امکان پذیر نیست و نمی توانیم آن را تصویب کنیم. مجلس وظیفه دارد به دولت کمک کند و در بحث وزرا دیدید که با تمام توان به هر کس دولت معرفی کرد، رای دادیم و به این کار ما نیز ایراد گرفته شد؛ اما بنده می دانم که بسیاری کارمندان ما نیز به یارانه نیازمند هستند و نمی توان گفت این افراد را حذف کنید.» این اظهارات در شرایطی است که پیشتر پرویز فتاح، رئییس کمیته امداد امام خمینی (ره) از دولت خواسته بود تا سازو کار شناسایی نیازمندان واقعی را به کمیته امداد واگذار کند. 

 شناسایی فقرا یا ثروتمندان؟

گزارش ها نشان می دهد دولت در نظر دارد سال آینده نیازمندان واقعی را شناسایی و به آنها یارانه پرداخت کند. بر این اساس حدود 34 میلیون نفر از دریافت یارانه حذف می شوند و مابقی که حدودا بالای 42 میلیون نفر است باقی می مانند. این در شرایطی است که تاکید اکثریت نمایندگان مجلس بر شناسایی دهک های ثروتمند است. سیدحسن حسینی شاهرودی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام شرط و شروط مجلس برای حذف یارانه بگیران به خانه ملت گفت:  «ساز و کار حذف دهک های ثروتمند از دریافت یارانه نقدی باید بصورت مشخص تعیین شود همچنین مکانیزم شناسایی اشخاص ثروتمند باید شفاف باشد.» عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی در ادامه به لزوم شفاف سازی دولت در خصوص استفاده از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها تاکید کرد و افزود: «اگر درآمدهای مذکور به سمت هزینه‌های جاری و بزرگ شدن دولت برود، مجلس با این روند مخالفت می کند.» وی در ادامه تصریح کرد: «باید بخشی از منابع حاصل از حذف یارانه ثروتمندان،صرف تقویت دهک های پایین و اقشار آسیب پذیر جامعه همچنین بازنشستگان با حقوق کم و همچنین در جهت حمایت از تولید، اشتغال و صادرات صرف شود.»

احمد انارکی‌محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه دولت باید صرفا یارانه دهک‌های بالای جامعه را حذف و منابع آن را صرف افزایش یارانه نیازمندان کند گفت: «دولت باید بررسی‌های دقیق کارشناسی شده را در دستور کار قرار دهد و صرفا یارانه دهک‌های بالای جامعه را حذف کند.» وی با اشاره به مکانیسم دولت برای حذف یارانه اقشار پردرآمد در لایحه بودجه سال ۹۷ گفت: «دولت قطعا بر اساس داشته‌ها و اطلاعات خود اقدام می‌کند زیرا امروز دسترسی‌ها و نرم افزار‌ها برای شناسایی افراد بیشتر شده است.» عضو کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه بر اساس اطلاعات دستگاه‌های حمایتی افراد نیازمند کاملا مشخص هستند، خاطرنشان کرد:  «منابع حاصل از حذف یارانه نقدی دهک‌های ثروتمند، باید به افزایش یارانه نیازمندان و اشتغالزایی اختصاص داده شود.»

سید تقی کبیری، یکی دیگر از نمایندگان مجلس با بیان اینکه قطع فله‌ای یارانه افراد کار درستی نیست گفت: «‌بخشی از جامعه ما به این یارانه نیاز دارد و حتی نیاز به افزایش مبلغ این یارانه نیز جود دارد و ما در سال‌های گذشته افزایش یارانه نقدی را در برنامه نداشتیم.»  وی افزود: «دولت باید اطلاعات و آماری را از دهک‌های درآمدهای مختلف در جامعه در اختیار داشته باشد و اگر بنا باشد یارانه دهک‌های پردرآمد جامعه هم حذف شود دولت باید بگوید که درآمد حاصل از این بخش به کجا خواهد رفت و در کجا هزینه خواهد شد.» کبیری با تاکید بر شناسایی یارانه بگیران واقعی گفت: «کار باید به گونه‌ای مدیریت شود که در حذف یارانه افراد مردم متضرر نشوند و دیگر اینکه درآمد حاصل از قطع این یارانه‌ها باید در حوزه تولید و همچنین کمک به اقشار آسیب‌پذیر هزینه شود.» احمد همتی، نماینده مردم سمنان در مجلس نیز گفت: «موضع اکثریت مجلس درباره حذف یارانه‌ و افزایش حقوق‌ها این است که یارانه افراد نیازمند و کم‌درآمد نه تنها حذف نشود که افزایش نیز یابد.»

 ضرورت اصلاح روش غلط پرداخت یارانه های نقدی

این اظهارات در شرایطی است که به گفته اکثر کارشناسان اقتصادی اصلاح روش غلط پرداخت یارانه های نقدی یکی از ضرورت های اقتصاد کشور است و البته باید با کمترین هزینه ها همراه باشد. در این شرایط آنچه ضروری است همدلی و همراهی مجلس و دولت برای اصلاحات زیرساختی در اقتصاد کشور است. مبلغ 45 هزار و 500 تومان یارانه های نقدی در شرایط فعلی و با توجه به تورم کنونی ارزش خود را از دست داده است و در این شرایط ضروری است تا با افزایش رقم یارانه های نقدی نیازمندان حمایت های بیشتری ازدهک های پایین جامعه کشور شود. از سویی دیگر پرداخت این مبلغ به افرادی که نیازمند واقعی نیستند نیز یکی از مواردی است که در هیچ منطقی نمی گنجد. حال با توجه به مدت زمان اندک باقی  مانده باید دید تصمیم گیری مجلس و دولت در این زمینه چگونه خواهد بود.
برچسب ها: یارانه ، بودجه ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ثبات نرخ طلاو سکه

ثبات نرخ طلاو سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی361هزارو 5110 تومان و دلار با ارزش 11 هزار و730تومان معامله شد.
نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: حضور افتخارآفرین و موثر بانوان و دختران در دوران مبارزات، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تنها یکی از دستاوردهای مجاهدت های فاطمی است.