کد خبر: ۶۴۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰
افزایش تعرفه واردات خودرو بهانه ای شد برای نوشتن این یادداشت، ناخودآگاه مراسم تودیع تولید پیکان در سال 1384 به ذهن خطور می کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،برخی از مدیران و کارشناسان ذی ربط با خروج پیکان از خط تولید به دلیل داشتن مشتری داخلی و موارد دیگر موافق نبودند و بیان می‌کردند که تا وقتی برای این خودرو مشتری هست باید تولید شود. آقای جهانگیری وزیر صنعت و معدن وقت پیکان را ارابه‌ای دانست که صنعت خودرو بر دوش آن شکل گرفت و اشاره کردند که پیکان به موزه می‌رود تا نظاره‌گر اعتلای این صنعت باشیم.

در هفته‌ای که گذشت دوباره شاهد افزایش تعرفه خودرو‌های وارداتی بودیم یکی از اهداف افزایش این تعرفه‌ها حمایت از خودروسازی داخلی است.

حمایت از تمامی صنایع داخلی به خصوص صنعت خودرو در شرایط فعلی بدون تردید از وظایف دولت و مردم است. به تجربه ثابت شده است این حمایت‌هایی که از صنعت خودرو سازی شده است نه به منفعت خودروساز، منتج گردیده است و نه منافع و حقوق مصرف کنندگان تامین شده است و تنها فایده آن این بوده است که مدیران، فقط صنعت خودرو را اداره کرده اند.

برای اثبات این ادعا کافی است در بخش خودرو سازی نگاهی به آمار صادرات خودرو‌های تولید داخل، ترکیب تولید محصولات، کیفیت و قیمت آن‌ها بیندازیم. به نظر می‌رسد زمان آن رسیده باشد که نگاه واقع بینانه‌ای به صنایع داخلی و رویکردمان در حمایت داشته باشیم و با حمایت‌هایی از قبیل: افزایش تعرفه، صنعت داخلی را بیش از این تضعیف نکنیم. ۱۲ سال از توقف خط تولید پیکان سپری شده است و هنوز شاهد اعتلای صنعت خودرو نشده ایم. در وضعیت فعلی، بایستی تصمیم بگیریم هم برای صنعت خودرو و هم برای صنایع دیگر.

صنعت خودرو برای خودش پیکان‌های دیگری را ایجاد نموده است بنابراین برای صنعت خودرو بایستی تصمیم بگیریم که چه پیکان‌های دیگری را باید از خط تولید خارج کنیم. به نظر نگارنده افزایش تعرفه با روح اقتصاد مقاومتی در تضاد است و در حال فاصله گرفتن از رسالت اقتصاد مقاومتی هستیم.

لازم به ذکر است تصمیم گیری نیازمند تصمیم سازی، زمان، هزینه و انرژی است که هر کدام از آن‌ها می‌تواند با تکیه بر نیرو‌های مستعد و جوان انجام پذیر باشد.
منبع: میزان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مانیتور لرزه‌ای دو سوی پایتخت

مانیتور لرزه‌ای دو سوی پایتخت

یک زلزله‌شناس با بررسی زمین‌لرزه‌های ۱۰ سال اخیر اطراف تهران اعلام کرد: مانیتورینگ خردلرزه‌ها در دو سمت شرق و غرب پایتخت می‌تواند اطلاعات موثر -پیش‌نشانگر‌- درباره رفتار گسل‌های اصلی ارائه کند.
قبرستان دارالسلام در شیراز / تصاویر

قبرستان دارالسلام در شیراز / تصاویر

این مکان یکی از کهن‌ترین گورستان‌های تاریخی ایران است و مدفن تعدادی از عرفا، فضلا و اندیشمندان ادوار تاریخی کشور از قرون اولیه اسلام تا عصر حاضر را در خود جا داده است.