کد خبر: ۶۴۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به 90 درصد درآمدهای پایدار و حدود 74 درصد از درآمدهای ناپایدار شهرداری تهران در 9 ماهه امسال محقق شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،شهرداری تهران در 9 ماه گذشته توانست چیزی در حدود 93 میلیارد و میلیارد تومان 307 میلیون ریال درآمد کسب کند. درآمدی که هرچند هنوز با رقم مصوب در بودجه سال 96 فاصله دارد اما شاید امید مسئولان شهرداری تهران به سه ماه پایانی سال است. اما بررسی درآمدهای شهرداری پایتخت در 9 ماه گذشته و در دو بخش پایدار و ناپایدار نشان می‌دهد، هنوز نمی‌توان با اتکا به درآمدهای پایدار شهر را اداره کرد و نیاز به ایجاد محل‌های جدید برای افزایش درآمدهای پایدار است.

آن طور که در گزارش عملکرد 9 ماهه بودجه شهرداری تهران آمده است، درآمد این سازمان در بخش نقدی 69 میلیارد و 437 میلیون ریال به میزان 79  درصد و در بخش غیرنقد 23 میلیارد و 870 میلیون ریال به میزان 50 درصد تا کنون محقق شده است.

از درآمد وصولی در بخش نقدی 10 میلیارد و 899 میلیون ريال مربوط به صدور پروانه و واگذاری ملک به بانک‌ها و نهادها در ازاء دیون و بدهی شهرداری به آن نهاد و بانک بوده است. در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی هزینه شده هم مبلغ  2 میلیارد و 100 میلیون ريال مربوط به برداشت از حساب‌ها ناشی از اجرائیه قضایی بوده و مانده تخصیص  نیز به مبلغ 56 میلیارد و 438 میلیون ريال در سایر بخش‌ها که عمدتاً در بخش هزینه‌ای بوده است. همچنین درآمد بخش غیر نقد هم که 23 میلیارد و 870 میلیون ريال بوده که در بخش  تملک داریی‌های سرمایه‌ای و مالی هزینه شده است.

بیشترین و کمترین منابع درآمدی شهرداری
عدد و رقم‌های جدول درآمدهای شهرداری تهران در 9 ماهه امسال نشان می‌دهد، 16 میلیارد و 803 میلیون ریال از محل درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به حساب این سازمان واریز شده است. در بخش درآمدهای ناپایدار هم عوارض شهرسازی به مبلغ 45 میلیارد 599 میلیون ریال بیشترین درآمد را برای شهرداری داشته و وصول مطالبات از محل اسناد دریافتی و همینطور فروش ملک و پروژه‌های مشارکتی کمترین درآمد را برای این سازمان داشته است.

فروش ملک همان بخشی است که تقریبا در دو دهه پیش چالشی برزگ برای شهرداری تهران بود. چالشی که عمدتا عنوانش را شهرفروشی گذاشتند تا درآمد کسب کنند. این موضوع تا آنجا اهمیت دارد که محمدعلی نجفی شهردار تهران در نخستین نشست خبری خود گفته بود « بعضی از املاکی که فروخته شده فروشش نادرست بوده حتی مواردی فروش‌های انجام شده که بعدا معلوم شده در طرح فضای سبز و یا در طرح خدمات شهری بوده است و الان مشکلات داریم. یک عده افرادی داریم که با شهرداری معاملاتی انجام داده‌اند و الان احساس می‌کنند سرشان کلاه رفته است و ملکی که فروخته‌اند شرایطی که در قرار داد نوشته شده را ندارد.»

برآوردها نشان می‌دهد شهرداری تهران در این دوره، سعی دارد برای کسب درآمد به جای تکیه بر درآمدهای ناپایدار مانند شهرفروشی و فروش ملک، بر درآمدهای ناپایدار و وصول آنها از دولت تمرکز کند. کاری که در دوره قبل عکس آن انجام شد و حالا میراثش مانده برای مدیریت جدید شهری. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به این کشور سفر کرده بود بامداد چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال هواداران قرار گرفت.