کد خبر: ۶۴۴۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از ارائه "طرح جامع پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران" با رویکرد زلزله به مجلس شورای اسلامی خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران بازدید کردند.

در جریان این بازدید محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس به ضرورت اصلاح قانون مدیریت بحران در مجلس و تصویب بودجه مناسب طرح‌های مقاوم سازی شهرها و روستاها در برابر سوانح طبیعی به ویژه زلزله اشاره کرد و گفت: زمینه اجرای طرح‌های تهیه شده باید فراهم شود و مدیریت بحران پایتخت با تکیه بر ضرورت مدیریت یکپارچه شهری نیاز به تقویت جایگاه و ساختار دارد و باید زمینه هم افزایی و همکاری بیشتر نهادها و سازمان‌های مسئول در تامین اهداف ترسیم شده این حوزه در تهران براساس قانون جدید فراهم شود.

وی افزود: مجلس به دنبال تقویت جایگاه و ساختار مدیریت بحران در کشور و پایتخت بر اساس تصویب قانون جدید است و به ابعاد مختلف مخاطرات طبیعی به ویژه زلزله توجه دارد.

دیگر نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در سخنانی به بیان ضرورت‌ها و راهکارهای پیشنهادی خود در این حوزه پرداختند و اقدامات شهرداری تهران در این حوزه را قابل توجه و الگویی برای سایر شهرها توصیف کردند، همچنین تاکید شد که نمایندگان مجلس از پیشنهادات سازمان برای تقویت لایحه مدیریت بحران استقبال می‌کنند.

همچنین احمد صادقی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در سخنانی به آسیب پذیری قابل توجه تهران در برابر سوانح طبیعی به ویژه زمین لرزه اشاره کرد و گفت: شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران متشکل از 14 کارگروه با عضویت تمامی سازمان‌ها و نهادهای حوزه خدمات اضطراری و مدیریت شهری طی نشست‌های مختلف انواع مخاطرات محتمل و کاستی‌های موجود را شناسایی و راهکارهای تحقق شهری ایمن و پایدار را ترسیم کرده‌اند.

جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران افزود: بر همین اساس از میان 50 طرح پیشنهادی، 20 پروژه اولویت دار مشخص و در قالب " طرح جامع پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران" با رویکرد زلزله به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که 16 پروژه آن با محوریت شهرداری تهران و 4 پروژه آن با محوریت اجرایی سازمان‌ها و نهادهای خارج از شهرداری تهران در صورت تصویب و تامین اعتبار در بازه‌های زمانی 2 تا 5 سال قابل اجرا است و در آن صورت میزان تلفات و خسارت وقوع زلزله احتمالی تهران به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد که برآوردهای آن در این طرح ارائه شده است.

صادقی همچنین به چالش نبودن قانون جامع و فراگیر مدیریت بحران در کشور اشاره کرد و گفت: لایحه تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور از سوی دولت به مجلس ارائه و با وجود تغییراتی که در آن اعمال شده هنوز لایحه مطلوبی برای پاسخگویی به نیازهای مدیریت بحران به شمار نمی‌آید و پیشنهادات ارائه شده از سوی کارشناسان باید در تصویت این قانون که بیشتر رویکرد مقابله دارد و کمتر به جنبه‌های پیشگیری و کاهش خطر پرداخته است، توجه شود تا مشکلات و کاستی‌های موجود با قانون مناسب برطرف شود.

وی تاکید کرد: در همین خصوص باید از تجربیات جهانی و قوانین تدوین شده سایر کشورهای پیشرو در این حوزه استفاده شود تا قانونی جامع و به روز تصویب و زمینه تحول در حوزه مدیریت بحران فراهم شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

نرخ ارز که طی هفته های اخیر روند صعودی خود را حفظ کرده است به گفته کارشناسان از هیچ قانونی تبعیت نکرده و شرط بندی دلالان و نبود سیاست صحیح ارزی مهمترین دلیل ناپایداری نرخ ارز گزارش شده است.
در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

رییس شورای شهر تهران در مورد نامه‌نگاری اخیرش به مقام معظم رهبری توضیحاتی را ارائه کرد.