کد خبر: ۶۴۴۸۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
واریز سود سهام عدالت در حالی از روز گذشته آغاز شد که افراد دارای ارزش سهام یک میلیونی 20 هزار و 400 و سایرین 24 هزار و 600 تومان در مرحله نخست سود دریافت کردند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،فاز نخست ساماندهی سهام عدالت از اواخر سال گذشته با رونمایی از سامانه سهام عدالت آغاز شد و در این مرحله سهامداران می توانند با مراجعه با سامانه سهام عدالت با ارائه شماره ملی از مشمول بودن خود مطلع شوند و در این صورت با ورود به این سامانه صورتحساب وضعیت سهام خود را دریافت کنند و از میزان ارزش نهایی سهم خود مطلع شوند.

در این میان مرحله دوم در ساماندهی این طرح امکان واریز وجه جهت تکمیل موجودی سبد سهام برای سهامداران فراهم شد که در این بین از میان بیش از 49 میلیون سهامدار تعداد اندکی اقدام به تکمیل موجودی تا سقف یک میلیون تومان کردند؛ نکته قابل توجه اینجاست که اعضای کمیته امداد و بهزیستی نیازی به تکمیل موجودی سبد سهام نداشته و ارزش سهام برای این افراد یک میلیون تومان تعیین شده است.

به علاوه تعدادی از مشمولین سهام عدالت متوفی شدند که در این بین امکان مشاهده صورتحساب این افراد برای وراث فراهم شد و خانواده این افراد بعد از اقدامات انحصار وراثت می توانند با مراجه به سامانه شماره حساب ارائه کنند.

براین اساس مقرر شد تا با جمع آوری سود شرکت های سرمایه پذیر سود سهام عدالت در شهریور ماه سال جاری به حساب مشمولین واریز شود که این امر به علت جمع آوری نشدن کامل سود شرکت ها تا دی ماه سال جاری به تاخیر افتاد و نهایتا در جلسه 18 دی ماه رئیس جمهور با وزیر اقتصاد و معاونین این وزارت خانه دستور واریز سود به حساب مشمولین صادر شد.

نهایتا در روز گذشته استرات واریز سود سهام عدالت به مشمولین زده شد و بیش از 49 میلیون سود سال مالی 95 خود را دریافت کردند در این میان به گفته پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی سود مشمولین در سه مرحله به حساب افراد واریز می شود و مرحله ابتدایی در 19 دی ماه آغاز شد و تلاش می شود مرحله دوم تا نوروز 97 واریز شود.

علت تقسیم بندی واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولین نرسیدن سال مالی برخی از شرکت های موجود در سبد سهام است که بعد از پایان سال مالی آنها در اسفند ماه و جمع بندی آن مابقی سود بین سهامداران تقسیم می شود.

شایان ذکراست که از روز گذشته مبلغ واریزی برای مشمولینی که دارای ارزش سهام 500 هزار تومانی یا یک میلیون تومان هستند به یک میزان سود واریز شده است و بعضا رقم دریافتی افرادی که سهام خود را تکمیل کرده اند حدود 4 هزار تومان نیز کمتر است، با این حساب مشمولین دارای سهام 500 هزار تومانی، 24 هزار و 600 تومان و سهامداران یک میلیون تومانی مبلغ 20 هزار و 400 تومان سود دریافت کرده اند در حالی مقرر شده بود سود افرادی که سهام خود را تکمیل و یا از خانواده کمیته امداد و بهزیستی باشند تا سقف 150 هزار تومان سود دریافت کنند، اما به نظر می رسد مراحل واریز سود سهام های یکی میلیونی بیشتر از سایر مشولین زمان بر خواهد بود.

این در حالی است که مسئولین سازمان خصوصی سازی اعلام کرده اند که سود هر نفر از مشمولین با میانگینی از ارزش کل سهام مشخص می شود و به همین دلیل سود واریز برای مشمولین یکسان نخواهد بود.

در این میان هنوز 14 میلیون نفراز مشمولین اقدام به ارائه شماره حساب به سامانه سهام عدالت نکرده اند که در این میان برخی از افراد باوری به واریز سود نداشتند که از روز گذشته با واریز سود شاید برخی از افراد شماره حساب خود را برای دریافت سود به سامانه ارائه کنند که پس از بررسی ظرف دو هفته سود سهام این افراد نیز به حسابشام واریز خواهد شد و نکته قابل ذکر اینجاست که برخی از افراد نیز تمایلی به داشتن سهام عدالت ندارند و اگر این امر محرض شود در آینده تکلیف سهام این افراد در مراجع قانونی مشخص می شود.

نهایتا ارزش سهام مشمولین در زمان آزاد سازی برای افراد دارای ورقه یک میلیونی 2 میلیون و 400 هزار تومان تعیین شده و برای سایر افراد نیز ارزش آن به نسبت آورده مشخص خواهد شد.

گفتنی است، پیامکی که از سوی سازمان خصوصی سازی برای مشمولین واریز می‎شود هیچ عنونی ندارند و امر موجب شده تا افراد دچار سردرگمی برای شناسایی مبلغ به حساب خود باشند و علت آن هم یکسان نبودن مبالغی واریزی به حساب مشمولین است.

منبع: میزان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

نرخ ارز که طی هفته های اخیر روند صعودی خود را حفظ کرده است به گفته کارشناسان از هیچ قانونی تبعیت نکرده و شرط بندی دلالان و نبود سیاست صحیح ارزی مهمترین دلیل ناپایداری نرخ ارز گزارش شده است.
در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

رییس شورای شهر تهران در مورد نامه‌نگاری اخیرش به مقام معظم رهبری توضیحاتی را ارائه کرد.