کد خبر: ۶۴۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
نوبخت در تشریح برنامه های اشتغال دولت خبر داد
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سال آینده 300 هزار شغل در بخش مسکن و 25 هزار فرصت شغلی در بخش حمل و نقل ایجاد می شود که 22 هزار فرصت شغلی در بخش حمل و نقل درون شهری و 2750 شغل در بخش برون شهری است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد باقر نوبخت در نشست خبری خود پیرامون برنامه های دولت در بخش اشتغال گفت: در مجموع از محل نوسازی حمل و نقل درون شهری و برون شهری ۲۵ هزار فرصت شغلی جدید پیش بینی شده است به طوری که با توجه به آلودگی هوا و آلایندگی بالا در شهرهای بزرگ، نوسازی حمل و نقل درون شهری و برون شهری در دستور کار دولت قرار دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ایجاد ۲۲ هزار فرصت شغلی در بخش حمل و نقل درون شهری گفت: بر اساس هدفگذاری انجام شده، در سال آینده جایگزینی ۲ هزار دستگاه اتوبوس، ۲ هزار دستگاه مینی بوس و میدل باس، ۲ هزار دستگاه ون و کامیونت، ۲ هزار دستگاه وانت، ۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی و هزار دستگاه واگن مترو پیش بینی شده است.

نوبخت با بیان اینکه از مجموع ۲۵ هزار فرصت شغلی در بخش حمل و نقل، ۲۷۵۰ فرصت شغلی در بخش حمل و نقل برون شهری پیش بینی شده است، گفت: در مجموع ۲۵ هزار و ۱۳۰ فرصت شغلی در بخش حمل و نقل هدفگذاری شده است.

هدفگذاری ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در بخش مسکن

وی درباره هدفگذاری پیش بینی اشتغال در بخش مسکن گفت: عموماً برای ایجاد اشتغال می توانیم از دو روش کلی بهره بگیریم، نخست اینکه با توجه به تجارب سالهای گذشته به افراد بیکار تسهیلات اشتغال پرداخت شود. طرح هایی که در ادوار گذشته تجربه اجرای آنها وجود دارد اما منابع و تسهیلات دریافتی توسط متقاضیان بیکار در امورات دیگر منحرف شد. بنابراین با استفاده از تجربیات گذشته، مجدداً این روش غلط را به عنوان یک روش اشتغالزا تکرار نخواهیم کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تسهیلات اشتغال در رویکرد جدید اشتغالزایی دولت کاملاً هدایت شده است، ادامه داد: یکی از اهداف ما این است اشتغالزایی در بخش هایی صورت گیرد که علاوه بر ایجاد اشتغال بخشی از مشکلات کشور نیز کاهش یابد. به همین ترتیب بخشی از هدفگذاری اشتغالی دولت در بازسازی شهرها به ویژه بافت فرسوده خواهد بود. به این ترتیب که در این مناطق از کشور پروژه های قابل نوسازی محله به محله شناسایی شده اند.

نوبخت ادامه داد: با همین رویکرد، دولت در بخش مسکن ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی را در سال آینده پیش بینی کرده به این ترتیب که ۲۴۰ هزار شغل با نوسازی سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده و ۶۰ هزار فرصت شغلی از محل بازسازی مسکن روستایی و اجتماعی ایجاد شود.

سخنگوی دولت با اشاره به آنکه 73 هزار و 400 میلیارد تومان برای تولید و اشتغال پیش‌بینی شده که 35 هزار میلیارد از طریق تسهیلات بانکی، ‌15 هزار میلیارد تومان تسهیلات صندوق توسعه ملی، ‌17 هزار و 400 میلیارد تومان حامل‌های انرژی و بودجه عمومی و همچنین 6 هزار میلیارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستایی پیش‌بینی شده است.

نوبخت در مورد سرمایه‌گذاری طرح‌های منابع عمرانی گفت:‌ 254 هزار و 300 میلیارد تومان از این محل پیش‌بینی شده که 60 هزار و 400 میلیارد تومان منابع عمومی، 13 هزار و 300 میلیارد تومان منابع خصوصی، 53 هزار و 100 میلیارد مشارکت خصوصی، تسهیلات صندوق توسعه ملی و بانک‌ها، 3 هزار میلیارد تومان آب‌های مرزی و 124 هزار و 500 میلیارد تومان شرکت‌های دولتی خواهد بود.

وی ادامه داد: از محل این سرمایه‌گذاری‌ها رشد 6 درصدی برای اقتصاد و حدود یک میلیون و 32 هزار شغل پیش‌بینی می‌شود.

نوبخت ادامه داد: در سال ۹۷ پیش بینی کردیم علاوه بر نیروی انباشت بیکار فعلی ۸۳۸ هزار نفر متقاضی جدید، جویای شغل خواهند بود. بنابراین اگر بخواهیم برای کاهش نرخ بیکاری اقدام کنیم، باید بیش از این میزان اشتغالزایی شود که پیش بینی ما این است اگر بتوانیم ۹۸۰ هزار شغل در سال آینده ایجاد کنیم، نرخ بیکاری در پایان سال ۹۷ به ۱۱.۲ درصد کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد از متقاضیان جدید شغل از فارغ التحصیلان دانشگاهی خواهند بود، گفت: بنابراین باید شغلی را ایجاد کنیم که متوجه پاسخ به اشتغال این جمعیت باشد. بنابراین ما نمی توانیم هر شغلی را ایجاد کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: از مجموع منابع پیش بینی شده برای اشتغال در بودجه سال آینده بخشی به عنوان یارانه سود تسهیلات، بخشی به عنوان وجوه اداره شده، بخشی برای کمک به آموزش نیروی کار و سهمی نیز به عنوان یارانه دستمزد در بودجه ۹۷ پیش بینی شده است.

نوبخت به توسعه اشتغال در سال آینده به تفکیک بخش های مختلف اشاره کرد و افزود: عمده اشتغال در سال آینده در بخش های مسکن، کشاورزی، صنعت، حمل و نقل، اشتغالزایی خرد، سیاست های فعال بازار کار و صنایع دستی هدفگذاری شده است تا یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در قالب ۱۲ بخش پیش بینی شده ایجاد شود.

وی درباره هدفگذاری پیش بینی اشتغال در بخش مسکن گفت: عموماً برای ایجاد اشتغال می توانیم از دو روش کلی بهره بگیریم، نخست اینکه با توجه به تجارب سالهای گذشته به افراد بیکار تسهیلات اشتغال پرداخت شود. طرح هایی که در ادوار گذشته تجربه اجرای آنها وجود دارد اما منابع و تسهیلات دریافتی توسط متقاضیان بیکار در امورات دیگر منحرف شد. بنابراین با استفاده از تجربیات گذشته، مجدداً این روش غلط را به عنوان یک روش اشتغالزا تکرار نخواهیم کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تسهیلات اشتغال در رویکرد جدید اشتغالزایی دولت کاملاً هدایت شده است، ادامه داد: یکی از اهداف ما این است اشتغالزایی در بخش هایی صورت گیرد که علاوه بر ایجاد اشتغال بخشی از مشکلات کشور نیز کاهش یابد. به همی ترتیب بخشی از هدفگذاری اشتغالی دولت در بازسازی شهرها به ویژه بافت فرسوده خواهد بود. به این ترتیب که در این مناطق از کشور پروژه های قابل نوسازی محله به محله شناسایی شده اند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به میزان افزایش حقوق مقامات گفت: بجز آنچه که در خصوص افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت پیش بینی شده، حقوق مقامات هیچ تغییری نخواهد کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
سقوط تاور کرین از ارتفاع 12 متری

سقوط تاور کرین از ارتفاع 12 متری

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از سقوط یک تاور کرین در یک پروژه ساختمانی واقع در جاده مخصوص خبر داد و گفت: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی در پی نداشت.
مهمترین  رویداد 26 دی ماه چیست؟

مهمترین رویداد 26 دی ماه چیست؟

۳۹ سال پیش در چنین روزی محمدرضا پهلوی پس از وقایع خونین ۱۷ شهریور و ۱۳ آبان ۵۷، ایران را به مقصد آسوان مصر ترک کرد.