کد خبر: ۶۴۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
متاسفانه به دلیل نبود هماهنگی و برنامه‌ریزی صحیح، توسعه صنعت توریسم در آذربایجان غربی در هاله‌ای از ابهام مانده است و سهم ناچیزی از گردشگران اروپایی دارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، تاکنون در سلسله گزارش‌هایی که تحت عنوان سهم آذربایجان غربی از روابط ایران و ترکیه در قالب پرونده ویژه در تسنیم منتشر شده موضوع تنزل آذربایجان‌غربی از مزیت‌های مرز ایران و ترکیه به حد یک گذرگاه مورد بررسی قرار گرفته و همزمان فقدان توازن در مبادلات و سرمایه‌گذاری متقابل ایران و ترکیه در کنار بهره‌مندی یک طرفه ترکیه از ظرفیت‌های صنعت گردشگری مورد واکاوی دقیق قرار گرفته است.

علاوه بر آن در این سلسله گزارشات بررسی اهمیت اصل موضوع سهم این استان از مناسبات فی‌مابین ایران و ترکیه، نحوه رسیدن به اهداف تجارت 30 میلیارد دلاری با محور قرار دادن دو راهکار مشخص که شامل عقد قراردادها و تفاهم نامه‌های همکاری و برقراری تعرفه‌های ترجیحی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته است.

تاکنون در بررسی راه‌های رسیدن به هدف 30 میلیارد دلار مبادلات اقتصادی بین ایران و ترکیه که مرتباً از سوی مقامات دو کشور بدان تأکید و تصریح شده فرجام موضوع راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی مشترک نیز بررسی شده و اینک در چهارمین بخش از این سلسله گزارشات وضعیت صنعت گردشگری در مناسبات دو کشور بیشتر مورد بررسی قرار  می‌گیرد.

خبرگزاری تسنیم در همین مورد با مسعود اکبری کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل گفت‌وگو کرده تا دلایل توفیق ترکیه در توسعه صنعت گردشگری بیش از پیش روشن شده و از لابلای آن مقایسه‌ای بین سرنوشت این صنعت در کشورمان به انضمام سهم آذربایجان غربی از مناسبات گردشگری دو کشور بیش از پیش روشن تر شود.

آخرین وضعیت صنعت گردشگری در ترکیه

اکبری با اشاره به وضعیت صنعت گردشگری ترکیه در سال‌های اخیر اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش وزارت گردشگری ترکیه که در اکتبر 2017 منتشر کرد، تعداد ایرانیان بازدیدکننده از این کشور در ماه اکتبر سال 2017 میلادی به 22 هزار و 356 نفر رسید که 7 درصد کل بازدیدکنندگان در این ماه است توانست رتبه سوم را کسب کند؛ همچنین در این ماه تعداد بازدیدکنندگان روسیه از ترکیه رقم 442 هزار نفر با سهم 14 درصد و کسب رتبه نخست و آلمان نیز با 412 هزار نفر بازدیدکننده و سهم 13.79 درصد رتبه دوم را کسب کردند.

وی افزود: بر مبنای این گزارش، تعداد ایرانیان بازدیدکننده از این کشور تنها در ماه اکتبر افزایش تقریباً 86 هزار نفری یعنی 67 درصدی نسبت به اکتبر سال 2016 داشته و در مدت 10 ماه نخست سال 2017 نیز تعداد اتباع ایرانی که از ترکیه دیدن کرده‌اند، با رشد 47 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از حدود یک میلیون و 441 هزار و 468 نفر به 2 میلیون و 118 هزار و 263 نفر و سهم 7.29 درصد رسیده است.

اکبری تصریح کرد: همچنین ایران با فرستادن این حجم از گردشگر، پس از روسیه که با 4 میلیون و 565 هزار نفر و سهم 15  درصد رتبه اول و آلمان با 3 میلیون و 336 هزار نفر و سهم 11.48  درصد رتبه دوم را کسب کردند به سومین مبدأ مهم گردشگری ترکیه تبدیل شده و رتبه سوم را کسب کرد و پس از ایران، گرجستان با 2 میلیون و 71 هزار نفر و سهم 7.13 درصد  رتبه چهارم و بریتانیا با 1 میلیون و 576 هزار نفر و سهم 5.43 درصد در رتبه پنجم قرار دارند.

فرصت‌سازی گردشگر افزایی راهکار همیشگی ترک‌ها به جای فرصت سوزی‌های سیاسی

کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و سازمان‌های اقتصادی اظهار داشت: این آمارها نشان‌دهنده رشد 22  درصدی بازدید کنندگان خارجی در ماه اکتبر 2017 نسبت به اکتبر سال 2016 است، همچنین تعداد بازدیدکنندگان خارجی از ترکیه بین ژانویه و اکتبر 2017(10 ماه) نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 28.10 درصدی داشته و مجموعاً در این 10 ماه 29 میلیون و 53 هزار نفر از ترکیه بازدید کرده‌اند.

به‌گفته وی این گزارش نشان می‌دهد تعداد بازدیدکنندگان خارجی از ترکیه در سال 2015 میلادی 36 میلیون و 244 هزار نفر در سال 2016 میلادی 25‌میلیون 352‌هزار نفر و در 10‌ماهه سال 2017 میلادی 29‌میلیون و 53‌هزار نفر از بوده است.

وی به بررسی جزئیات سهم شهرهای مختلف ترکیه از گردشگران خارجی پرداخت و اظهار داشت: در این میان سهم شهرهای ترکیه از بازدید کنندگان خارجی در ماه اکتبر 2017 به ترتیب استانبول با 1 میلیون و 3 هزار نفر و سهم 33.53 درصدی رتبه نخست و آنتالیا با 963 هزار و 260 نفر و   سهم 32.18 درصدی رتبه دوم و ادیرنه با 251 هزار و 821 نفر و سهم 8  درصدی در رتبه سوم  قرار دارد.

سهم همسایگان آذربایجان غربی از گردشگران بین المللی

اکبری گفت: در این میان شهر و استان همسایه غربی استان آذربایجان غربی، وان با 362 هزار و 948 نفر و سهم 25.1 درصدی حائز رتبه خوبی در میان شهرهای توریستی دارد.

وی افزود: آمار 10 ماهه نخست سال 2017 میلادی نشانگر این است که شهر آنتالیا با 9 میلیون 255 هزار نفر و سهم 31 درصدی رتبه اول و شهر استانبول با 9 میلیون و هشت هزار نفر و سهم 31 درصدی رتبه دوم و ادیرنه با 2 میلیون 703 هزار نفر و سهم 9.31 درصدی در رتبه سوم قرار دارد.

کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و سازمان‌های اقتصادی گفت: آمارها در سال 2016 از کاهش 30 درصدی بازدیدکنندگان خارجی نسبت به سال 2015 خبر می‌دهد و همچنین آمارهای سال 2016 نشان می‌دهد کشور آلمان با 3 میلیون و 890 هزار نفر و سهم 15.34 درصدی در رتبه نخست قرار داشته و گرجستان با 2 میلیون 206 هزار نفر و سهم 8.70 درصدی در رتبه دوم و بریتانیا با 1 میلیون 117 هزار نفر و سهم 6.75 درصدی در جایگاه سوم قرار داشته‌اند.

وی اظهار داشت: نکته جالب سهم 766 هزار نفری روسیه و کاهش بسیار شدید در این آمار است که سال 2015 میلادی 3 میلیون 537 هزار نفر بازدید کننده داشته است. مقصد اول ایرانی‌ها در 5 ماهه نخست سال 1396 کشور ترکیه با 1 میلیون 96 هزار نفر بوده است.         

اکبری تصریح کرد: در مجموع، ترکیه در ماه اکتبر امسال شاهد ورود تقریباً 3 میلیون گردشگر بوده که نسبت به ماه مشابه سال 2016 افزایش 543 هزار نفری داشته است و این کشور در 10 ماه نخست سال 2017 پذیرای حدود 29 میلیون گردشگر خارجی بوده که نسبت به مدت مشابه سال 2016 افزایش 36.6 درصدی را  نشان می‌دهد.

مقایسه صنعت گردشگری ایران و ترکیه

اکبری افزود: با این حال ترکیه در اکتبر سال 2015 حدود 3.3 میلیون گردشگر و در مجموع 10 ماه ژانویه تا اکتبر 33 میلیون نفر گردشگر جذب کرده بود و به این ترتیب با وجود این رشد قابل‌توجه هنوز به اوج گردشگری خود در سال 2015 دست نیافته است.

کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و سازمان‌های اقتصادی اظهار داشت: با توجه به آنچه گفته شد، ایران در ماه اکتبر حدود 43.7 درصد از گردشگران ترکیه و در مجموع 10 ماه ژانویه تا اکتبر سال 2017 حدود 29 درصد از کل گردشگران این کشور را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: اکنون و با توجه به این رکوردشکنی در سفرهای خارجی ایرانیان به‌ویژه به ترکیه، ارائه پاسخی در مورد اینکه چرا ایرانیان تا این میزان دست به این سفرها می‌زنند، بسیار ضروری است.

چرا ترکیه مقصد اول سفر ایرانی‌هاست؟

اکبری گفت: در پاسخ به سؤال چرا ترکیه؟ باید بگویم در یکی از مطالعاتی که از سوی استادان دانشگاه‌های ترکیه در آنکارا و با مشارکت برخی استادان دانشگاه‌های غربی از جمله دانشگاه‌های ولورهمپتون و فلوریدای مرکزی انجام شده، انگیزه‌های ایرانیان از سفر به ترکیه و میزان رضایت آنان از تورهای این کشور مورد بررسی قرار گرفته است و این مطالعه که در سال 2017 انجام‌شده، از گردشگران ایرانی وارد شده به آنتالیا نظرسنجی کرده است.

وی افزود: نتایج این تحقیقات حاکی از این است که تفریحات، مقصدی جذاب بودن برای سفر خانوادگی، آب‌وهوا، منابع فرهنگی و کیفیت هتل‌های تفریح‌گاه‌های این کشور مهم‌ترین عواملی هستند که گردشگران ایرانی برای سفر به ترکیه مورد توجه قرار می‌دهند، همچنین از عوامل انتخاب تورهای این کشور، برنامه و زمان‌بندی از پیش تعیین‌شده، کیفیت خدمات ارائه‌شده، قیمت و حذف هزینه‌های زائد از سوی این تورها و طرحان آنها است.

اکبری گفت: این تحقیق حاکی از این است که تورهای ترکیه در مجموع از اقبال و سطح رضایت خوبی در میان گردشگران ایرانی مورد مطالعه، برخوردار بوده‌اند، با این حال به‌نظر می‌رسد تفاوت‌هایی از نظر سن و جنسیت در میزان رضایت و انتخاب عوامل تأثیرگذار نقش داشته است و بر اساس این مطالعه، از آنجا که ایران به یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان درآمدهای ارزی گردشگری ترکیه تبدیل شده، ارائه تورهای ارزان و متنوع با هدف جذب تعداد فزاینده گردشگران ایرانی مورد توجه فعالان گردشگری ترکیه قرار گرفته است.  

فقدان زیرساخت، دلیل اصلی توسعه نیافتگی گردشگری آذربایجان غربی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در ارومیه با اشاره به دلایل ریشه ای سهم ناچیز آذربایجان غربی از گردشگران اروپایی مخصوصاً گردشگران ترکیه گفت: به سبب وجود مشکلات زیاد زیرساختی در آذربایجان غربی صنعت گردشگری از رونق خوبی برخوردار نیست و رونق این صنعت مستلزم بهبود زیرساختهاست.

جلیل جباری اظهار داشت: نبود زیرساخت های لازم و حداقلی در این استان سبب می‌شود تا صنعت گردشگری آسیب ببیند.

وی افزود: اساساً شهرهایی که در مرکز کشور قرار دارند از نظر صنعت گردشگری در وضع مطلوبی قرار دارند و  بهتر پیشرفت می‌کنند و توریست‌های زیادی جذب می‌کنند چرا که این مناطق از نظر هتل و امکانات گردشگری در شرایط خوبی هستند.

جباری گفت: نبود خط راه آهن در اکثر نقاط آذربایجان غربی و به خصوص در ارومیه مرکز این استان یکی از مهم‌ترین مشکلات این استان است که تأثیر زیادی بر صنعت گردشگری دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: مشکل آسفالت جاده‌های کشیده شده در سطح استان به ویژه در محورهای مواصلاتی بین شهری نیز یکی از عوامل مهم در پیشرفت نکردن گردشگری این استان است و در این ارتباط بارها پیگیری‌های لازم انجام شده است ولی توفیق خاصی حاصل است.

وی تصریح کرد: اگر به وضعیت جاده‌های استان و به خصوص جاده‌های منتهی به میراث جهانی تخت سلیمان که در تکاب قرار دارد نگاهی بیندازیم متوجه همه مشکلات خواهیم شد در حالیکه می‌توان تبلیغات جهانی بر روی این اثر باستانی گران‌بها انجام داد و گردشگران جهانی برای ان از گوشه و کنار دنیا پیدا کرد.

نبود هماهنگی و برنامه‌ریزی منسجم برای توسعه صنعت توریسم در آذربایجان غربی

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز در این باره گفت:  آمارها حکایت از ورود تعداد بالایی مسافر از کشورهای همجوار به آذربایجان غربی دارد.

حسین امامی تصریح کرد: هر سال حدود 500 هزار نفر مسافر از کشورهای ترکیه، آذربایجان و عراق وارد استان آذربایجان غربی می‌شوند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: هدف و انگیزه اکثر این مسافران، توریسم درمانی است. متاسفانه به دلیل نبود هماهنگی و برنامه ریزی صحیح بیشتر آنان راهی سایر استانهای کشور می‌شوند.

وی اظهار داشت: روشن است که مهم‌ترین استعداد گردشگری آذربایجان غربی مربوط به حوزه گردشگری سلامت است و از این حیث، آذربایجان غربی جزء پنج استان برتر کشور محسوب می‌شود. بیشترین هدف‌گذاری‌ها در صنعت گردشگری باید به سمت توریسم سلامت  باشد و تاکیدات و اولویت‌های استاندار  و سایر مسئولان نیز بر همین موضوع استوار است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ثبات نرخ طلاو سکه

ثبات نرخ طلاو سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی361هزارو 5110 تومان و دلار با ارزش 11 هزار و730تومان معامله شد.
نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

نقش موثر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: حضور افتخارآفرین و موثر بانوان و دختران در دوران مبارزات، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تنها یکی از دستاوردهای مجاهدت های فاطمی است.