کد خبر: ۶۴۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
تمام پیشرفت های تکنولوژیکی و صنعتی به سلامت و بقای عمومی نسل بر کمک زیادی کرده اند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،در مقیاس جهانی، مردم در با رشد تکنولوژی زندگی طولانی تری دارند و نرخ امید به زندگی در حال افزایش است. از سال 1900 میانگین امید به زندگی در سطح جهانی بیش از دو برابر شد و در حال حاضر نزدیک به 70 سال است. با این حال تغیرات زیست محیطی ناشی از این پیشرفت ها، در حال تبدیل شدن به بدترین بحران ها برای نسل موجود و آینده است.

دانشمندان تخمین زده اند که تا کنون بیش از 80 درصد از گونه های گیاهی در سیاره زمین دچار نابودی بیولوژیکی شده اند. عامل این فاجعه رشد بیش از حد جمعیت انسانی، شناخته شده است.

رشد بیش از حد جمعیت برابر است با نیاز به تولید بیشتر مواد غذایی، محصولات کشاورزی و آب اشامیدنی. در این میان جنگل زدایی، آلودگی آب های زیر زمینی، آلودگی هوا و سایر خطرات زیست محیطی با رشد بیش از حد جمعیت، کره زمین را تهدید می کنند. هر کدام از این عوامل یک تهدید روشن برای اکوسیستم و وضعیت سلامت انسان ها محسوب می شوند. این در حالی است که تشخیص نرخ موارد ابتلا به سرطان، بیماری های ریوی، مشکلات قلبی عروقی، بیماری های عصبی و سایر ناهنجاری ها در دهه های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

آلودگی آب های زیرزمینی
آلودگی آب های زیرزمینی یکی از مشکلات اصلی در جوامع بین المللی و یکی از دلایل مرگ و میر در سراسر جهان است. آلودگی آب های زیرزمینی زمانی رخ می دهد که آلاینده ها و یا مواد سمی روی زمین یا کانال های آب آزاد می شوند. نیترات، آرسنیک، فلوراید، اورانیم، کروم و سایر مواد شیمیایی ناشی از این آلودگی ها باعث افزایش مرگ و میر در نقاط کم درآمد می شود. تنها در بنگلادش و هند، بیش از 25 درصد از آب آشامیدنی توسط آرسنیک آلوده می شود.

آلودگی زیستی و مواد شیمیایی غذایی
از اوایل سال 1950 وجود یک رابطه مستقیم بین وجود آلاینده ها بخصوص آفت کش ها و مواد شیمیایی مانند د.د.ت، لیندین، دیالدرین، HCB، و .... و مسائل مربوط به سلامت، ثابت شد. این یافته ها نشان داد که بین استفاده از آفت کش ها در صنایع کشاورزی و بی نظمی های کروموزومی در پرندگان و جمعیت های ماهی در شمال آمریکا و اروپا، رابطه مستقیم وجود دارد. استفادها ز مسوم دفع آفات در سالهای گذشته کاهش یافته است اما آلاینده های جدید غذایی و مواد سمی موجود در مواد غذایی، توجه فوری و مبرم جوامع بین المللی را می طلبد.


آلودگی میکروبی
این نوع آلودگی، یک فرم طبیعی از آلودگی آب ناشی از انواع مختلف میکروارگانیسم ها است. این میکروارگانیسم ها از قبیل پروتوپس ها، ویروس ها، انگل ها، باکتری ها و ... همواره وجود داشته اند. با این وجود، با گسترش بشریت، این میکروارگانیسم ها شروع به پرورش و گسترش در مناطقی شده اند که قبلا در معرض آلودگی نبودند. بیماری وبا یکی از بیماری های ناشی از این میکروارگانیسم ها بوده و بخصوص در مناطق کم درآمد و فقیر خود را نشان می دهد. این میکروارگانیسم ها در سالهای اخیر علاوه بر آب آشامیدنی و مواد غذایی، در  ابزار جراحی و حتی داروها نیز یافت شده اند.

آلاینده های هوا
آلاینده های هوا از خودروها گرفته تا کارخانه ها و دستگاه های صنعتی ساخته دست بشر، اثر مخرب زیادی بر سلامت و محیط زیست دارند. یک نمونه واقعی از این آلاینده ها، مه دود است. مه دود بزرگ لندن در سال 1952 هنوز هم بدترین رویداد در تاریخ انگلستان به شمار می رود. این رویداد وحشتناک، مسئول مرگ بیش از 12 هزار نفر بود و باعث تصویب قانون هوای پاک در سال 1956 در این کشور شد.

در اواخر سال 1952 میلادی که سرمای شدید لندن را فرا گرفت، ساکنان این شهر مجبور شدند که برای گرم نگه داشتن خود از حجم بالای زغال سنگ در خانه هایشان استفاده نمایند و دود حاصل از سوختن این ماده از دودکش همه خانه های این شهر بیرون می آمد و بعد از خارج شدن با تصاعدات کربی کارخانجات و نیروگاه های برقی ترکیب می شد و مِهی بدبود را ایجاد کرد که از پنجم تا نهم دسامبر بر فراز لندن ظاهر شد و شکلی بسیار بد به آن داده بود.

تحقیقات اخیر نشان داده است کودکانی که در آن بازه زمانی در رحم مادرشان بوده اند، نسبت به همسالانشان در مدرسه عملکرد ضعیف تری را از خود نشان داده اند و احتمالا پیدا کردن شغل در آنها نیز به مراتب کمتر از هم سن و سال هایشان بوده است.

نگرانی بزرگ تر این است که آلودگی هوا به افزایش دما کمک می کند. تقریبا تمام دانشمندان بر این باورند که لایه اوزون خورشید توسط آلاینده ها و گازهای گلخانه ای از بین می رود و این به نوبه خود باعث افزایش دمای جهان خواهد شد. اثرات افزایش دمای هوای جهان، فاجعه آمیز خواهد بود. طبق نظر ناسا، در سال 2016 گرم ترین سال کره زمین شناخته شد. 

تاثیرات بحران های زیست محیطی روی سلامت
چندین معضل بهداشتی در ارتباط با آلودگی های زیست محیطی در سراسر دنیا شناخته شده اند:

ناهنجاری ها: قرار گرفتن در سرب و مسمومیت با آن و یا سایر فلزات یکی از شایع ترین و قابل پیشگیری ترین مشکلات سلامتی است. در کودکان، این نوع مسمومیت می تواند منجر به مشکلات یادگیری و رفتاری، ایجاد اختلالات رشد، آسیب دیدگی های حسی و سطح پایین بهره هوشی شود. در سال 2017 حدود 4 میلیون خانه یا ساختمان باعث مسمومیت کودکان با سرب شد.

سرطان: آلاینده ها می توانند باعث آسم، واکنش های آلرژیک و حتی سرطان شوند. رادون، گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه، دومین علت سرطان ریه در ایالت متحده است. در عین حال، آرسنیک، منجر به آسیب شدید کبدی، سرطان پوست، بیماری های عروقی و ... می شود. پتروشیمی ها حتی در مقادیر کوچک، باعث ابتلا به سرطان می شوند.

مشکلات سیستم گوارش: آلودگی آب های زیرزمینی و استفاده نادرست از سیستم های تصفیه خانه فاضلاب، چاه های آلوده و ... به بروز مشکلات شناختی و مغزی منجر می شوند. بیماری هایی مانند تیفوئید، وبا، تب پاراتیفوئید، دیازانتریت، زردی، و مالاریا ناشی از این آلودگی ها هستند.

مشکلات تولید مثل: سموم دفع آفات به ویژه کلرید، نه تنها باعث آسیب به سیستم غدد درونریز می شود، بلکه تاثیر مستقیمی روی باروری فرد خواهد گذاشت.

سیستم ایمنی آسیب دیده: آلودگی هوا به ویژه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سوخت های فسیلی اثرات قابل توجهی بر سیستم ایمنی بدن می گذارد که مسئول مبارزه با ویروس ها و باکتری ها است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو از انعقاد قرارداد این شرکت با دبیرخانه جشنواره تئاتر خبر داد.
انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

در مراسم انعقاد توافقنامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران که امروز با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، قرار ساخت ۳۷۶ واگن برای متروی تهران گذاشته شد.
آخرین اخبار