کد خبر: ۶۴۰۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
در صحن علنی شورا صورت گرفت
یک فوریت الزام پروژه های عمرانی به تدوین پیوست مدیریت بحران مورد تصویب اعضای شورا قرار نگرفت.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،در جریان بررسی یک فوریت الزام پروژه های عمرانی به تهیه و‌ تدوین پیوست مدیرین بحران احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر با اشاره به سرکشی اش از سازمان های مرتبط با زلزله گفت: در ساخت و سازهای شهری مان دقت لازم به موضوع زلزله نداشتیم. وقتی موضوع زلزله در ترکیه مطرح شد طرف دو دهه توانستند آسیب ها را کاهش دهند. جایکا میکوید وقتی همه مراحل انجام شوند تلفات نود درصد کاهش پیدا میکنند. باید به این موضوع توجه کنیم.

مسجدجامعی ادامه داد: در بین همه اسناد موجود جای یک سند پدافند غیرعامل برای زلزله خالی است. اصلا آیا ساختمانهای شهرداری در برابر زلزله ایمن هستند؟ ما پیشنهاد یک فوریتی دادیم که با توجه ریسک بالای زلزله و تعدد پروژه های عمرانی با این رویکرد به آن بپردازیم و پیوست پدافندی غیرعامل داشته باشیم.

او اظهار داشت: میگویند وقتی زلزله شد مردم به فضاهای باز شهری بروند اما همان فضاها امکانات لازم ندارند چون در ان مناطق دسترسی به سرویسهای بهداشتی و غذا و آب نداریم. مرکز پدافند غیرعامل باید امکانات لازم برای اسکان اضطراری را پیش بینی کند. اسکان فقط جا نیست و شامل وسایل بهداشتی و غیره نیز هست.

سید حسن رسولی با این فوریت مخالفت کرد و گفت: پدافند غیرعامل دارای سازوکار خود است و سازمان مستقل در کشور دارد. علت مخالفت من با یک فوریت بودن طرح این است که پیشنهاددهندگان موضوع پدافندی که امنیتی و حفاظتی هست را با ایمنی ساختمان ها اشتباه نگیرند. این دو مقوله با هم متفاوتند و این دو‌موضوع قابل جوع در یک لایحه نیستند و درخواست میکنم بین این دو تفکیک انجام گیرد.

حبیب زاده به عنوان موافق گفت: اینکه شهرداری ملزم شود پیوست پدافند غیرعامل و مدیریت بحران را برای ساختمانهای خاص اجباری کند یک ضرورت است که در حال حاضر انجام نمی شود اما و باید انجام شود.

توضیحات صادقی

دکتر صادقی رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در ادامه جلسه در سخنانی گفت: نکته ای که آقای مسجدجامعی گفت معطوف به فقط پدافند غیرعامل نیست. تبصره ذیل ماده هشت برنامه دوم می گوید تمام سازمانهای شهرداری موظفند در طرح های عمرانی شهر پیوست های ایمنی و مدیریت بحران تهیه کنند و شاخص های پدافند غیرعامل را رعایت کنند.

صادقی افزود: شهر به سرعت توسعه پیدا می کند اما هیچ اقدامی پیوست مدیریت بحران نداشته است. مثلا پدافند میگوید که نباید پل های بزرگ را یک پایه بسازند اما صدر یک پایه است. ضروری است که خیلی سریع جلوی یک سریع اقدامتی که خطر شهر‌ را افزایش می دهند بگیریم.

صادقی ادامه داد: در کشورهای توصعه یافته تا این پیوستها نباشد پروژه انجام نمی شود. متاسفانه ما به بهانه تکریم ارباب رجوع ایمنی و کاهش خطرپذیری را فراموش می ذکنیم. حفظ کرامت انسانها صدور سریع مجوز ساخت نیست. کرامت انسان سلامت و ایمنی شهروندان است. ما از این طرح استقبال میکنیم و امیدواریم یک فوریت آن به تصویب برسد. خواهش من این است که برای تجمعات انسانی  مثل مدارس نیز پیوست ایمنی و‌ مدیریت بحران را تهیه کنیم.

شهربانو امانی در واکنش گفت: ما در این زمینه قانون داریم حالا اگر بخواهیم شهرداری را ملزم کنیم که فایده ای ندارد.

صدراعظم نوری نیز گفت: این رای گیری صرفا درباره یک فوریت ان است نه درباره جزییات ان.

امینی نیز در اظهاراتی گفت: اداره مصوبات باید تاریخچه مصوبات را به طرحها ضمیمه کند که ببینیم ایا اساسا نیازی به تصویب قانون جدید داریم؟ پیشنهاد میدهم اگر صلاح بدانید فوریت را از روی این طرح برداریم و‌ سوابق موضوع را بررسی کنیم.

در نهایت رای گیری برای یک فوریت این طرح انجام شد و با هشت موافق و هشت مخالف فوریت رای نیاورد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو از انعقاد قرارداد این شرکت با دبیرخانه جشنواره تئاتر خبر داد.
انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

در مراسم انعقاد توافقنامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران که امروز با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، قرار ساخت ۳۷۶ واگن برای متروی تهران گذاشته شد.