کد خبر: ۶۳۸۰۴
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۷
محمد سالاری خبر داد؛
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، پروژه های ساختمانی نیمه کاره رها شده در پایتخت را فضاهای نا ایمن شهری دانست که مدیریت شهری برای ساماندهی آنها اختیارات لازم را ندارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد سالاری درخصوص مشکلات ساختمان های نیمه کاره و رها شده در سطح شهر تهران گفت: از مشکلاتی که تهران با آن روبروست، ناایمن بودن فضاهایی است که در سطح شهر رها شده است. از جمله ساختمان‌هایی که تخریب شده و به جای آن ساختمانی احداث نشده و یا اینکه ساختمان‌های در حال احداث که  نیمه کاره رها شده است.

وی افزود: شورای شهر و شهرداری تهران با مجموعه اختیاراتی که در رابطه با فضاهای شهری دارند، نمی‌توانند در این زمینه اقدام قابل توجهی انجام دهند  و چالش اصلی به قوانین این بخش مربوط است. املاک و فضاهای رها شده در شهر متعلق به مالکان دولتی و خصوصی هستند  که البته بخش عمده‌ای از مالکیت آن به بخش خصوصی تعلق دارد.

 رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اضافه کرد: طبق قانون، مالک ساختمان اختیاراتی دارد که نمی‌توانیم آن را ملزم کنیم که حتما آنجا را بسازد. شهرداری در نهایت می‌تواند نسبت به ساماندهی و محصور کردن این فضاها اقدام کند .

دلیل افزایش گودهای ساختمانی / چاره اندیشی برای کاهش گودهای پرخطر

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به دستورالعمل معاونت شهرسازی برای اخذ پروانه ساخت وساز گفت: طبق مقررات معاونت معماری و شهرسازی افرادی که برای اخذ پروانه ساخت به شهرداری مراجعه می‌کردند برای اینکه مهلت پروانه آن‌ها تمام نشود ملزم بودند تا ملک را تخریب و عملیات گود برداری را انجام دهند. در صورت انجام این اقدامات، پروانه آن‌ها ابطال نمی‌شد و این مسأله باعث شد تا گودهای بلاتکلیف نیز به فضاهای رها شده در سطح شهر اضافه شود که مشکلاتی را برای ساختمان‌های همجوار و تردد شهروندان ایجاد شده است.

سالاری ادامه داد: از شهرداری درخواست کردیم، تخریب ساختمان و پر کردن گود تا سطح خیابان را ملاک شروع عملیات برای اخذ پروانه ساخت در نظر بگیرند که این موضوع هم‌اکنون پذیرفته شده و دیگر مشکل گودهای پرخطر در تهران را نخواهیم داشت.البته هنوز هم گودهایی در تهران هستند که تعیین تکلیف نشده اند و به عنوان یک چالش به حساب می آیند.

تصمیم گیری در خصوص دو مرحله شدن صدور پروانه ساختمان

وی در ادامه با اشاره به تغییر مقررات ملی ساختمان بیان کرد: با تغییراتی که در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان اتفاق افتاده و اکنون در سطح دولت مطرح است، مشکل ساختمان‌ها رها شده نیز حل خواهد شد و موضوع دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه اگر تأیید شود، مالک با ارائه نقشه معماری می‌تواند پروانه شهرداری را دریافت و عوارض را بپردازد و تا زمانی که سرمایه لازم برای ساخت ملک تأمین نشده، اقدام به تخریب ساختمان نکند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: طرح دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه ساختمان، به زودی در دولت تصمیم‌گیری و ابلاغ خواهد شد.
منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

نرخ ارز که طی هفته های اخیر روند صعودی خود را حفظ کرده است به گفته کارشناسان از هیچ قانونی تبعیت نکرده و شرط بندی دلالان و نبود سیاست صحیح ارزی مهمترین دلیل ناپایداری نرخ ارز گزارش شده است.
در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

رییس شورای شهر تهران در مورد نامه‌نگاری اخیرش به مقام معظم رهبری توضیحاتی را ارائه کرد.