کد خبر: ۶۳۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: محوطه های تاریخی که بازدیدکننده دارد باید دربرابر زلزله ایمن باشد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد حسن طالبیان گفت: دستور عملی برای محوطه های تاریخی وجود دارد که در صورت وقوع شرایط بحرانی به گردشگران آسیب نرسد.
 
وی افزود: این موضوع در محوطه جهانی تخت جمشید مد نظر قرار گرفته شده و مسیر گردشگری در تخت جمشید به گونه ای طراحی شده است که در هنگام وقوع شرایط بحرانی از جمله زلزله به گردشگران آسیب نرسد.
 
معاون میراث فرهنگی کشور درباره مقاوم سازی بناها و محوطه ها دربرابر زلزله گفت: فرمول مشترکی برای بناهای تاریخی و محوطه ها وجود ندارد. باید برای هر بنا جمعی از کارشناسان اعم از معماران، باستان شناسان و زمین شناسان نظر دهند تا راهکارهای مقاوم سازی در برابر زلزله بدست آید.
 
وی افزود: مقاومت یک بنای تاریخی در برابر زلزله بسته به نوع زلزله است. عمق، نوع محور، کانون و شدت زلزله ارکانی هستند که در آسیب دیدن بناهای تاریخی موثر است. پیش از آن اما ساخت خود بنای تاریخی بیشترین تاثیر را دارد. یکپارچگی در مصالح و ساخت بناها آنها را در برابر زلزله مقاوم تر می کند.
 
طالبیان درباره مدیریت ریسک در چنین مواقعی گفت: برای تقویت ایمنی دربرابر چنین وقایعی یک دستور عمل جهانی در حوزه مدیریت ریسک وجود دارد که شرایط قبل، بعد و هنگام زلزله را توضیح می دهد. براساس این برنامه می دانیم در بناهای چه باید کرد. از سوی دیگر مقاوم سازی به روش مرمت انجام شود و در برخی بناها باید ایمن سازی کنیم. در برابر تهدیدات طبیعی باید هشدار باشیم به ویژه فعالان در بناهای تاریخی باید نسبت به آن آگاه داشته باشند.
 
وی با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه گفت: در این منطقه ساسانی ها معماری ارزشمندی از خود به جای گذاشته اند که در اثر زلزله کمترین آسیب ها را دید در حالی که بناهای جدید تر تخریب شدند.
 
معاون میراث فرهنگی کشور درباره استفاده از تکنولوژی های روز برای مقاوم سازی بناهای تاریخی گفت: این موضوع در دستور کار نیست و سعی بر حداقل دخالت در بناها را داریم. دست بردن برای مقاومت بنا خود ریسک دیگری دارد و من در کشورهای دیگر شاهد بودم بخش هایی از یک بنای تاریخی که به روش های جدید مقاوم سازی شده بود، در زلزله عامل تخریب بنا بود. به همین دلیل نمی توان یک نسخه ثابت در این موضوع پیدا کرد و هر بنای تاریخی شرایط خاص خود را دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به این کشور سفر کرده بود بامداد چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال هواداران قرار گرفت.