کد خبر: ۶۳۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
مجموعه مینیاتوری مجسمه‌ساز خود‌آموخته ای که کوشید تاریخ فرهنگی و اجتماعی این سرزمین را در تندیس‌های خود جاودانه کند.تندیس‌های که از جنس یونولیت هستند و ابزار کار این استاد خود‌آموخته مجسمه‌ساز فقط یک تیغ ریش‌تراشی بود.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مجسمه‌های "جهانگیر ارجمند" در بهمن‌ 1391 توسط وی به باغ نگارستان دانشگاه تهران اهدا شد. جهانگیر ارجمند مجسمه‌ساز خود‌آموخته ای بود که کوشید تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی این سرزمین را در تندیس‌های خود نشان دهد.

تندیس‌ها همگی از یونولیت ساخته‌ شده‌اند، مادّه‌ای بی‌ارزش که به جرات می‌توان گفت هیچ مجسمه‌ساز دیگری برای ساخت مجسمه‌هایش از آن استفاده نکرده است.

مجسمه مینیاتوری «تکیه دولت» که از آن با عناوین دیگری همچون تکیه همایونی دولتی، تکیه قصر، تکیه بزرگ شاهی نیز نام برده شده‌ است، بنایی است که در عهد ناصرالدین شاه قاجار و به منظور اجرای مراسم تعزیه و برگزاری آئین‌های سوگواری و روضه خوانی در ایام عاشورا در تهران قدیم برپا شد.

وی از کودکی به نقاشی به خصوص طراحی از چهره، علاقه بسیار داشت و همواره چهره دوستان و معلمان خود را به تصویر می‌کشید. وی از 44 سالگی بدون بهره‌گیری از محضر هیچ استادی به مجسمه‌‌سازی روی آورد. ابزار کار او فقط یک تیغ ریش‌تراشی نیمه شده بود. دستانِ هنرمند وی حتی در 91 سالگی آنچنان با مهارت و استادی از دل یونولیت به‌وسیله تیغ ریش‌‌تراشی تندیس زیبا برون می‌آورد که چشم هر بیننده‌ای بر کار آن خیره می‌ماند.

روش کار مرحوم ارجمند چنین بود که وی ابتدا با تیغ ریش‌تراشی از دل یونولیت حجم کلی را بیرون می‌آورد، سپس با همان تیغ به ساخت جزئیاتی مانند چشم و لب و دندان می‌پرداخت، بعد از پرداخت به‌وسیله سمباده‌های نرم، روی صورت را با توجه به رنگ چهره، جوراب زنانه نازک می‌چسباند و در نهایت صورت را گریم می‌کرد. رنگ‌گذاری بر روی چهره، به وجود آوردن ابرو، مو، ریش و سبیل به وسیله پشم‌گوسفند خود‌رنگ و در مواردی موی انسان انجام می‌شد. دوخت و دوز لباس، کفش و کلاه، همگی با دقت فراوان در انتخاب جنس و رنگ پارچه صورت گرفته و در نهایت با دست دوخته شده است.

ساختن ابزار و و سایل پیرامون تندیس‌ها نیز به وسیله یونولیت، کاغذ، مقوا، چوب و وسایل کوچک دور‌ ریختنی انجام شده که در نهایت هنرمندی، دقت و ظرافت هر کدام بر سر جای خود قرار گرفته‌اند.

گفتنی است، مجموعه تندیس‌های مردم‌شناسی اقوام ایرانی وی توسط سفارت آلمان خریداری و به آن کشور منتقل شده است، همچنین تعدادی از تندیس‌های وی در موزه صنایع دستی ولنجک و تعدادی از آثار وی در آمریکا نگهداری می‌شود.

جماران منطقه و مکان معروفی که محل زندگی وسخنرانی‌های آیت الله روح‌الله خمینی (ره) بود.


منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اعلام آمادگی هاشمی برای ریاست شهرداری تهران

اعلام آمادگی هاشمی برای ریاست شهرداری تهران

رئیس شورای شهر تهران با اعلام آمادگی برای شهردار تهران شدن گفت: بخشی از اصلاح طلبان فکر می‌کنند شهردار شدنم باعث از هم پاشیدگی شورای شهر می‌شود اما برای ریاست شورا جایگزین هست.
همخوان نبودن انتظارات معلولین با امکانات شهرداری

همخوان نبودن انتظارات معلولین با امکانات شهرداری

شهردار تهران با بیان اینکه تهران بیش از ۱۰۰ هزار معلول دارد، گفت: انتظارات این افراد با امکانات شهرداری همخوانی ندارد.