کد خبر: ۶۳۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
شهر فردا گزارش می‌دهد
اعتراض به برخی سیاستهای بشار اسد در حمص توانست با حضور چندوجهی احزاب سیاسی در این کشور در چشم بهم زدنی مبدل به جنگ داخلی شده و با رفتن امنیت و ظهور داعش علاوه بر تلفات 7 میلیون نفری 200 میلیارد دلار خسارت اقتصادی به این کشور تحمیل کند.
پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»- فاطمه مهردادیان:

اواخر ژانویه 2011 همان زمان که ناآرامی‌ها در برخی کشورهای خاورمیانه آغاز و منشا تحولات منطقه شده بود با اعتراض به برخی سیاستهای دولت بشار اسد ابتدا در حمص آغاز شد و در اندک زمانی  آتش آن در سراسر سوریه شعله کشید و اعتراضات با حضور دسته های مختلف حزبی رنگ و بوی تند سیاسی گرفت تا بستری نامن برای تولد "فتنه گران" قصاب ایجاد شود که ما آن را با نام داعش می شناسیم.

داعش توانست با استفاده از فضای ناامن ایجاد شده "جبهه نصرت "را به جبهه فتح الشام " تغییر داده و نا آرامیها که حالا با ویرانی خانه ها ،تجاوز به زنان و دختران بنام جهاد نکاح و از بین رفتن کارخانه ها و مغازه ها  تقویت شده بود را به دمشق بکشاند.

اعتراضی که در حمص آغاز شد و با رصد دقیق شبکه های خارجی شاخ وبرگ گرفت هزینه ای هنگفت برای سوری ها داشت و آن از بین رفتن "امنیت " بود، امنیتی که باعث شده مردم از جمله معترضان از ترس داعشی ها در خانه های خود محبوس شود و قحطی چنان سوریه را در بربگیرد که در برخی شهرهای این کشور به ناچار به مصرف گربه روی آوردند.

اغتشاشات سوریه که در مدت کوتاهی به جنگ داخلی مبدل شد و داعشی‌های قصاب را روانه خانه و کاشانه آنان کرد تا سال ۲۰۱۵ بین ۲۲۰ هزار نفر  طبق برآورد سازمان ملل و تا ۳۱۰ هزار نفر  طبق برآورد دیده‌بان حقوق بشر قربانی داشته است.

حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر خانه خود را از دست داده‌اند. از این تعداد ۱٫۷ میلیون نفر به ترکیه، ۱٫۲ میلیون نفر به لبنان، ۶۲۵ هزار نفر به اردن و ۲۴۵ هزار نفر به عراق پناهنده شده‌اند.

جنگ سوریه علاوه بر تلفات انسانی منجر به آوارگی ۹/۵ میلیون نفر (تا آغاز نوامبر ۲۰۱۴) در این کشور نیز شده‌است. بر اساس گزارشی که خبرگزاری رویترز در ۹ اسفند ۱۳۹۲ منتشر کرد، ۳ میلیون پناهنده خاک سوریه را ترک کرده‌اند. این روند، یکی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌های اجباری در تاریخ معاصر است.
 
تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در داخل سوریه نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند و از این تعداد، بیش از چهار میلیون نفر در مناطقی زندگی می‌کنند که یا تحت محاصره هستند یا دسترسی به آنها بسیار دشوار است.

اغتشاشات چگونه داعشی ها حکمرانان سوریه کرد؟/ خسارات اقتصادی اغتشاشات سوریه چند میلیارد دلار شد ?

اغتشاشات سوریه که در چشم بهم زدنی تبدیل به جنگ داخلی شد باعث قدرت گرفتن گروههای شد که این کشور را بستر فتوحات خود نامیدند تا بدون سر سوزنی اهمیت به ساکنان سوری اهداف سیاسی و اقتصادی خود را دنبال کرده و به ماجراجوئی های خود بپردازند.

اغتشاشات سوریه که 6 سال این کشور را به خاک و آتش کشید باعث خرابی و ویرانی کارخانه ها، مراکز اقتصادی و تعطیلی دایمی کسب و کارهای عمومی شد و باعث شد سوریها از جمله معترضان از ترس از دست دادن جانشان در خانه های خود زندانی شوند و بعد از حضور حزب الله در سوریه و راندن شدن داعش از مرزهای این کشور که با تلفات میلیونی رخ داد سوریه مانده است و کشوری که باید خرابه های خود را آباد کند.

براساس گزارش بانک جهانی؛ 27 درصد ساختمان ها در سوریه تخریب شده یا آسیب دیده اند. همچنین نیمی از تأسیسات درمانی این کشور نابود شده است.

بانک جهانی در ارزیابی زیان های وارده که از تصاویر دریافتی از ماهواره ها و اطلاعات دریافتی از بررسی زیان ها در سوریه و اطلاعات نهادهای فعال در عرصه میدانی به دست آمده میزان خسارت را معادل 226 میلیارد دلار اعلام کرد.

اغتشاشات چگونه داعشی ها حکمرانان سوریه کرد؟/ خسارات اقتصادی اغتشاشات سوریه چند میلیارد دلار شد ?

براساس اطلاعات بانک جهانی، ارزیابی‌ها نشان می دهد در حال حاضر 60 درصد مردم سوریه در فقر شدید به سر می‌برند. همچنین از سال 2010 تا 2015، سالانه 538 هزار فرصت شغلی در این کشور از بین رفته است.

رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با خبرگزاری "ریا نووستی" اعلام کرد خسارت ناشی از ادامه جنگ داخلی در این کشور از 200 میلیارد دلار تجاوز کرده است.

بشار اسد  گفته است  مسائل اقتصادی را می توان بعد از برقراری ثبات درسوریه رفع کرد اما بازسازی زیز ساخت ها به زمانی بسیار طولانی نیاز دارد.

لذا در نهایت باید گفت اغتشاشات و در نهایت جنگ های داخلی می تواند آینده اقتصاد شهری و به عبارت دقیق تر افق شهر فردا را تخریب کند، سوریه تجربه عینی از این تخریب گری است و امروز در ایران اسلامی باید نسبت به برخی تحرکات فتنه گران اگاه و هوشیار بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.