کد خبر: ۶۳۱۰۰
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
نگاهی متفاوت به اتفاقات چند روز اخیر در شهرستان ها
وندالیسم پدیده ای اجنماعی و انسانی که هر روز در سطح شهرها، روستاها، و آثار باستانی، باعث نابودی سازه ها ، تخریب و زشت شدن چهره تمدن ها می شود.

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، وندال یعنی تخریبگر، یعنی شخصی که به صورت فردی و یا با کمک دیگران اموال عمومی را تخریب می کنند و آسیب های زیادی را به جامعه وارد می کند. در جامعه شناسی وندال نوعی روحیه بیمارگونه است که با تخریب آگاهانه و ارادی اموال، تاسیسات و سازه های شهری خود را نشان می دهد. اما از نظر روان شناسی دو انگیزه مهم برای رفتار وندالانه اجحاف و بی عدالتی است و برخی صاحبنظران وندال ها را دشمنان آشکار جامعه می دانند.

جدا از تعاریف متفاوتی که از این پدیده وجود دارد، منفی بودن، مخرب بودن و ویرانگر بودن، وجه مشترک و معنایی که همگان در مورد وندالیسم به آن اعتقاد دارند. در واقع وندالیسم را میتوان مدلی از بزهکاری در نظر گرفت که به قصد تخریب ، صدمه زدن و نابودی اموال عمومی انجام می شود و گرایش به نابودی زیبایی ها و نابودی و تخریب هر آنچه که زیباست و ممکن است همگان از آن لذت ببرند دارد.

تعریف وندالیسم هر اندازه متنوع و متفاوت باشد یک درد اجتماعی است، یک مدل بزهکاری است و انحرافی است که میتوان گفت ناشی از ناسازگاری و نارضایتی از شرایط موجود می باشد. به زبان ساده تر یعنی فرد باور دارد که جامعه در حق او اجحاف کرده است و باید با تخریب اموال عمومی عدالت را برقرار کند و سهم خواهی خود را به این شیوه نشان دهد.

احساس درونی بی عدالتی و تقسیم ناعادلانه امکانات، عوامل فرهنگی، ارزشهای درونی افراد، بیکاری، محدویت در دسترسی به امکانات، اوقات فراغت، فاصله طبقاتی، مهاجرت، تسهیلات رفاهی و معیشتی و نبود مهارت و الگوهای درست در زندگی می تواند زمینه را برای بروز رفتارهای وندالی فراهم کند.

در این بین، رسانه ها و محیط های آموزشی می توانند نقشی برجسته داشته باشند. اگر وندالیسم را یک طبقه رفتاری در نظر بگیریم، همانگونه که در بالا ذکر شد بدون شک این رفتارها دارای علت هایی هستند که باید توسط پژوهشگران و متخصصان شناسایی شوند و تلاش شود برنامه هایی متناسب با آنها در نظر گرفته شود، این برنامه ها توسط قانون و قانون گذاران تدوین، مصوب و پشتیبانی شوند، توسط رسانه ها ابلاغ و نهادینه سازی شوند و توسط محیط های آموزشی و نهادهای حمایتی اجراء شوند.

یعنی برای مبارزه با وندالیسم نمی توان یک نهاد را مسئول دانست بلکه وندالیسم پدیده ای جامعه شناسی، روان شناسی، آسیب شناسی، شهری، انسانی، فرهنگی و تربیتی است که برای مبارزه با آن باید یک همت جمعی بوجود بیاید. تلاش و همت جمعی که نتیجه آن می تواند مانع از ضررهای کلان و تخریبی های بزرگ برای اموال عمومی، آثار باستانی، فضاهای تفریحی و امکانات رفاهی جامعه باشد و در نهایت یک سود کلان، سرمایه ای پایدار، فرهنگی غنی و دغدغه ای مشترک شکل می گیرد که جامعه را در مسیر توسعه پایدار و رفاه عمومی قرار خواهد داد.


برچسب ها: اغتشاش ، وندال ، شهر ، آسیب
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

اجرای تئاترهای محیطی در پلازای میدان ولیعصر

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو از انعقاد قرارداد این شرکت با دبیرخانه جشنواره تئاتر خبر داد.
انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

انعقاد توافقنامه ساخت 376 واگن براي متروي تهران

در مراسم انعقاد توافقنامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران که امروز با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، قرار ساخت ۳۷۶ واگن برای متروی تهران گذاشته شد.
پربازدیدترین ها
آخرین اخبار