کد خبر: ۶۲۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
معاون امور عمرانی استاندار کردستان گفت: در برخی از مناطق استان با کمبود شدید آب مواجه و تنها از ۱۳ درصد سهم منابع آبی برخوردار هستیم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، امیر قادری پیش‌از ظهر امروز در نخستین همایش استانی روز جهانی خاک که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: خاک موضوع بسیار مهمی است و باتوجه به وضعیت استان باید از  آب و خاک حفاظت شود.

وی گفت: آب و خاک محورهای بسیار مهمی هستند و به همان شیوه که کمبود آب داریم، خاک نیز از بین می‌رود و باید خود را برای تهدیداتی که پیش‌رو است، آماده کنیم.

معاون امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به اینکه تغییر کاربری در روستاها و سایر مناطق بسیار سختگیرانه است، تصریح کرد: تغییر کاربری ظلم بسیار بزرگی به خاک خواهد کرد از این رو سعی شده در این‌ موارد قانون اعمال شود.

وی با اشاره به اینکه خاک در زندگی انسان نقش حیاتی دارد، گفت: باید تلاش شود خاک را حفاظت کنیم چراکه خاک خوراک و پوشاک ما را تأمین می‌کند و در سطح کشور خاک فراوانی در اختیار نداریم.

قادری با اشاره به اینکه نسبت به تأمین نیازهای شهری بی‌تفاوت نیستیم و سعی شده خاک را در برخی موارد حفظ کنیم، افزود: تعاونی مسکن‌های متعددی در استان تلاش کرده‌اند که محدوده شهرها را افزایش بدهند اما ما بر این باوریم تا این شهرها را به‌صورت عمودی گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: در گذشته تغییر کاربری‌هایی صورت گرفته اما اکنون از تغییر کاربری‌های فضای سبز جلوگیری می‌شود.

تنها از 13 درصد منابع آبی استان کردستان برخوردار هستیم

معاون امور عمرانی استاندار کردستان با اشاره به سهم آب استان از تخصیص منابع آبی گفت: در کردستان از یک میلیون و صد هزار هکتار اراضی تنها از 13 درصد سهم منابع آبی برخوردار هستیم و باید وزارت نیرو در رابطه با مطالعه تخصیص آب با جدیت برخورد کند.

وی با بیان اینکه سهم استان به خوبی تأمین نشده است، اضافه کرد: برازنده نیست که ما از این آب‌ها کم‌ترین بهره را ببریم در صورتیکه کشاورزی محور اصلی اقتصاد کردستان است و نیاز شدید به آب دارد.

قادری با اشاره به کمبود شدید آبی در برخی مناطق استان، گفت: در برخی از جاهای دشت قروه فرونشست داریم و این نشان از کمبود آب بوده و در شهرستان‌های دیگر نیز با این‌ مشکلات‌ مواجه هستیم.

وی اظهار کرد: شخم‌های غیر فنی و غیر استاندار در سطح کشور و در کردستان رعایت می‌شود اما باید بیشتر به موضوع خاک‌ورزی اهمیت داده شود.

معاون امور عمرانی استاندار کردستان گفت: سهم سرانه زمین قابل کشت 0.2 هکتار بوده و این سرانه سیل نزولی نیز دارد در صورتیکه سرانه مطلوب در حد 0.5 هکتار است.

وی عنوان کرد: تخریب خاک به منزله اعلام جنگ با طبیعت بوده و بازنده این جنگ قطعاً انسان است و باید با این دیدگاه به سمت کشاورزی حفاظتی گام برداریم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

نرخ ارز که طی هفته های اخیر روند صعودی خود را حفظ کرده است به گفته کارشناسان از هیچ قانونی تبعیت نکرده و شرط بندی دلالان و نبود سیاست صحیح ارزی مهمترین دلیل ناپایداری نرخ ارز گزارش شده است.
در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

رییس شورای شهر تهران در مورد نامه‌نگاری اخیرش به مقام معظم رهبری توضیحاتی را ارائه کرد.