کد خبر: ۶۱۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
شهر فردا گزارش می‌دهد
در تهران 23 نقطه سیل شناسایی شده که امکان خسارت جانی و مالی دارند ،طی بررسی‌های انجام شده، در سال 2011 شهر تهران جزء 8 تا 10 پایتخت در معرض خطرسیل معرفی شده که هنوز امکانات لازم برای مقابله در آن آماده سازی نشده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» ورود سیلاب به مترو در فروردین 91، تخریب بخشی از بزرگراه صدر در آبان 91 بر اثر سیل و در سیل در محدوده کن و سولقان، جان باختن 14 نفر در اثر جاری شدن سیلاب در سال 1394 و خسارت 370 میلیارد ریالی به تهران همه این گزارش ها تنها بخشی از آن چیزی است که نشان می دهد پایتخت در برابر سیلاب به شدت آسیب پذیر است و شاید باید گفت خشکسالی و کمبود بارش های فصلی هر چقدر برای تهران مضر باشد حداقل نفعش این است که خطر سیلاب دائمی و هرساله نیست والا معلوم نبود چه بر سر تهران و تهرانی‌ها می‌آمد. واکنش ها نسبت به آسیب پذیری پایتخت در برابر سیلاب نیز منحصر به اظهار نظرهایی است که گهگاهی موجب بروز حساسیت در این خطر می َود.

نمونه آن اظهار نظر زهرا نژادبهرام در جلسه امروز شورای شهر تهران که گفته است کلانشهر تهران در سه دهه گذشته شاهد وقوع 4 سیلاب مخرب در سال های 1366، 1374، 1391 و 1394 بوده که این حوادث منجر به مرگ و یا مفقود شدن 320 نفر از شهروندان شده است. سیلاب سال 91 حدود 21 میلیارد تومان به شبکه مترو شهر تهران خسارت زد. 

به گفته عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران براساس نتایج مطالعات تخصصی، دوره بازگشت سیلاب ها در تهران در 2 مقیاس اولیه و ثانویه 25 و 50 سال است و برهمین اساس تغییر رویکرد از جنگل زدایی و بارگذاری بدون لحاظ مطالعات جامع و راهبردی در توسعه حوزه های آبریز و آمایش سرزمین، بسیار جدی و ضروری است. 

اما سوال اینجاست که زیرساختهای مقابله با سیلاب در تهران در چه وضعیتی است و پایتخت چقدر برای سیلاب آماده است؟

اقبال شاکری، استاديار دانشکده عمران دانشگاه صنعتي اميرکبير و عضو سابق شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به میزان آمادگی پایتخت در برابر حوداثی نظیر سیل گفت: شرایط تهران در هنگام وقوع با سیل بهتر از زلزله است و سامانه اطلاع رسانی سیل به زودی نصب و راه اندازی خواهد شد.

شاکری خاطرنشان می‌کند: جلسه مشترکی پیرامون راه اندازی سامانه اطلاع رسانی سیل بین مدیریت شهری تهران، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد که براساس آن در صورت بارندگی در حوزه آبریز شمال تهران ضریب وقوع سیل و امکان آبگرفتگی مشخص و به اطلاع مردم و کسبه ای که در محل احتمالی جاری شدن سیل قرار دارند خواهد رسید.

وی تاکید می‌کند: فاز نخست این سامانه راه اندازی شده و فاز دوم و بهره‌برداری از آن نیز در دستور کار قرار دارد.

عضو شورای چهارم شورای شهر تهران همچنین تاکید می کند: علاوه بر سیلاب، آبگرفتگی معابر در هنگام بارندگی‌ها نیز از مسایل مهمی است که طی سالهای گذشته مشکلات جدی برای شهروندان به‌وجود آورده است. جمع آوری روان آبها و آبهای سطحی توسط مدیریت آبهای سطحی انجام می شود و میزان آبگرفتگی معابر و دریچه‌های هدایت روان آبها بصورت مستمر بررسی و گزارش آنها ارسال می شود ،لذا به نظر می رسد زیر ساختهای لازم تا حدودی برای مقابله با آب گرفتگی در معابر پیش بینی شده است.

تاب آوری پایتخت در برابر سیل چقدر است؟

شاکری تاکید می کند: به منظور مقابله با آبگرفتگی باید آمادگیهای لازم صورت گیرد که مهمترین آنها جمع آوری زباله از معابر آبی و برخورد قانونی با متخلفان است و از آنجا که نقاطی که دچار آب گرفتگی می‌شوند مشخص است برای بازرسی و سلامت آنها گزارش های روزانه تهیه شود.

کارشناسان معتقدند برای مقابله با سیل باید زیرساختهای لازم توسط دستگاههای مختلف اجرایی شود چراکه ساخت و سازهای بی‌ضابطه بخصوص در مسیر آبراهها خطر جاری شدن سیل را به شدت افزایش داده است.

محمد حقانی دیگر عضو شورای شهر چهارم تهران نیز در گفت و گو با پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره خطر وقوع سیل در تهران می گوید: از اوایل دهه 70 هدایت روان آبهای تهران در دستور کار قرار گرفته و لزوم مهار آبهای سطحی مورد تاکید بوده است اما مادامیکه اینجانب در شورای شهر تهران بودم گفته می شد مهار کامل روان آبها در پایتخت تا 10 سال آینده شدنی نیست.

این عضو شورای چهارم تاکید می کند: در تهران 7 دره وجود دارد؛ که از گذشته و به شکل طبیعی می توانستند سیلابهای احتمالی را هدایت کند، اما با ساخت و سازهای بی رویه در دره‌های تهران از جمله دره اوین و بلند مرتبه سازی در آنها، خطر بروز سیل را افزایش یافته است.

وی خاطر نشان می‌کند: تهران را برای مقابله با سیلاب عاجز و غیرمقاوم می دانم و اگر بارندگی و سیلی نظیر آنچه در سالهای 62-63 در امام زاده قاسم اتفاق افتاد صورت بگیرد خسارتهای مالی و جانی به مراتب سنگین تری در تهران به وقوع خواهد پیوست.
برچسب ها: سیلاب ، تهران ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

محمدی نوشت: پیروز حناچی از عنایت آزغ خواست که به خانواده بزرگ ایثارگران آتش نشان بپیوندد.
آنچه از عید فطر نمی دانیم!

آنچه از عید فطر نمی دانیم!

واژه عید، در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است و معانى مختلفى براى آن ذکر کرده‌‏اند.