کد خبر: ۶۰۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
معرفی کتاب؛
کتاب دهه از دست رفته اقتصاد ژاپن: درس‌هایی برای دیگر کشور های آسیایی توضیح می دهد که چرا پس از ترکیدن حباب دارایی علی الخصوص در بخش مسکن در دهه 1990 در ژاپن، اقتصاد این کشور به رکود بلند مدتی فرو رفت.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، "دهه از دست رفته اقتصاد ژاپن: درس هایی برای دیگر کشور های آسیایی" کتابی است که رکود اقتصادی بلند مدت ژاپن را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و و راهکار هایی برای برون رفت از رکود ارائه می دهد که برای دیگر کشور ها نیز مفید است.

این کتاب توضیح می دهد که چرا پس از ترکیدن حباب دارایی علی الخصوص در بخش مسکن در دهه 1990 در ژاپن، اقتصاد این کشور به رکود بلند مدتی فرو رفت. 

برنده آمریکایی جایزه نوبل اقتصاد، پل کروگمن معتقد است که اقتصاد ژاپن در دام نقدینگی است. اما نویسندگان این کتاب با این نظریه موافق نیستند و معتقدند که مشکلات اقتصادی ژاپن مشکلات ساختاری است (نظیر کهنسالی جمعیت، کاهش بهره وری نهایی سرمایه، محتاطی شدید نظام بانکی، کاهش بهره وری در دولت های محلی و...) و کاهش اثر بخشی سیاست های پولی و مالی نیز به همین دلیل است. 

به اعتقاد نویسندگان این کتاب ریسک گریز بودن شدید نظام بانکی که به دلایل نظارت شدید نهاد های ناظر و ترس از وقوع نکول بانکی نظیر دهه 1990 ایجاد شده است منجر گردیده که بانکها به بخش های پرخطر اما پر سود نظیر استارت آپ ها و کسب و کار های کوچک و متوسط کمتر تسهیلات بدهند و به این بخش ورود نکنند. همین امر سبب کند شدن رشد فناوری در ژاپن شده است.  

در این کتاب راهکاری های مختلف برای برون رفت از وضعیت فعلی به صورت تئوریک و کاربردی ارائه شده است.  

مطالعه وضعیت فعلی اقتصاد ژاپن برای کشور های دیگر نظیر چین، ایران، ایالات متحده و اتحادیه اروپا ضروری است. چرا که اگر الان به این موارد توجه نشود، این اقتصاد ها نیز در آینده مبتلا به شرایط مشابهی خواهند شد.

در این کتاب که به دست گروهی از نویسندگان به رشته تحریر در آمده است نام افرادی همچون پروفسور نائویوکی یوشینو ریاست موسسه بانک توسعه آسیایی (ADBI)، پروفسور بازنشسته دانشگاه کیو، توکیو، دکتر فرهاد تقی زاده حصاری؛ دستیار ارشد رئیس موسسه بانک توسعه آسیایی (ADBI)، عضو هیات علمی دانشگاه کیو، توکیو، پروفسور پل مک نلیس: استاد فاینانس، دپارتمان فاینانس، دانشگاه فوردام، نیویورک، دکتر هیروئاکی میاموتو، اقتصاد دان صندوق بین المللی پول (IMF)، واشنگتن، دکتر تتسورو میزوگوچی، دانشیار اقتصاد، دانشکده اقتصاد، دانشگاه اقتصاد تاکاساگی، گونما، دکتر ماساکی ناکاهیگاشی: دانشیار اقتصاد، دانشکده اقتصاد، دانشگاه نیگاتا و محقق ارشد پژوهشگاه راهبری وزارت دارایی ژاپن، دکتر احسان رسولی نژاد، پژوهشگر پسا دکتری، دانشگاه تهران و پروفسورجیمز رودز، معاون رئیس و پروفسور موسسه ملی مطالعات راهبری ژاپن (GRIPS)، به چشم می‌خورد.

همچنین پروفسور نائویوکی یوشینو و دکتر فرهاد تقی زاده حصاری مسئولیت سرویراستاری این اثر را برعهده داشته‌اند.

این کتاب توسط انتشارات Springer Nature منتشر شده است.

دهه از دست رفته اقتصاد ژاپن: درس‌هایی برای دیگر کشورهای آسیایی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها

"تهران، شهر دوستدار کودک" از رویا تا واقعیت!

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: از سال 86 شهرداری تهران برای اجرای برنامه شهر دوستدار پایتخت اعلام آمادگی کرده و اکنون با تشکیل کمیته شهر دوستدار کودک و اختصاص چند ردیف بودجه تلاش می شود ضمن اضافه کردن رنگها ،ایمن سازی شهر و زمینه مداخله کودکان در امور شهر صورت گیرد.
گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

گرانی در کمین کوچک متراژهای بازار مسکن

کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به کاهش عرضه، امکان رشد قیمتی مسکن بین 5 تا 8 درصد در کوچک متراژها بیشتر از تورم موجود در سال جاری وجود دارد.