کد خبر: ۶۰۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
در گفت‌وگو با شهرفردا مطرح شد
مشاور رئیس سازمان نظام مهندسی گفت: برای استحکام بنا و جلوگیری از فرسوده‌های نوساز باید قانون تضمین کیفیت ساختمان همراه بیمه زلزله تدوین شود.
بهرام غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به بیمه زلزله در ایران گفت: بیمه ساختمان را پیش از این مجلسی‌ها در جریان تصویب برنامه پنجم توسعه اجباری کردند اما در واقع هیچگاه اجباری نشد و در برنامه ششم نیز لزوم آن تکرار نگردید.

وی افزود: همچنین بیمه تضمین کیفیت ساختمان در دوره ریاست جمهوری دولت نهم به مجلس ارائه شد اما جزو لوایحی بود که دولت آن را از مجلس پس گرفت.

مدیرکل اسبق دفتر تشکل‌های مهندسی وزارت مسکن و شهرسازی  ادامه داد: بیمه زلزله که اکنون در مجلس در حال پیگیری است بیشتر به عنوان یک بیمه مکمل در دنیا مطرح است که در کنار بیمه آتش سوزی انجام آن الزامی است، اما باید دید با تصویب آن تغییرات استاندارد سازی بنا دستخوش چه تغییراتی خواهد شد.

چه زمانی مهندس ناظر تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد ؟ 

رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران  در ادامه با اشاره به استاندارهای ساختمان گفت: مسئولیت استحکام ساختمان بر اساس تاکید قانونگذار برعهده مالک است و پس از او مهندس ناظر که از سوی شهرداری یا سازمان نظام مهندسی ماموریت نظارت بر ساخت و ساز را دارد باید پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: بنابراین اگر در ساختمانی استاندارهای مقاوم‌سازی نظیر پی ریزی درست اجرایی نشده باشد مالک جدید می تواند برای عدم ایمن بودن ساختمان خریداری شده از مالک شکایت کند.

غفاری افزود: مهندس ناظر از سوی شهرداری یا سازمان نظام مهندسی ماموریت نظارت بر ساخت را دارد و در صورتیکه در گزارش خود عدم اعمال استاندارهای لازم را ارائه نکند و بدون اطلاع مالک باشد می تواند تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.