کد خبر: ۵۹۹۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های علوم پزشکی قزوین مطرح كرد
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در برخی موارد این بیماری شدیدتر شده و موجب بروز عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، دکتر شیوا لقایی مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به شیوع بیماری آنفولانزا در فصول سرد سال اظهار کرد: آنفولانزا یک بیماری حاد ویروسی و تب‌دار است که دستگاه تنفس را مبتلا می‌کند.

وی افزود: عامل این بیماری ویروس آنفولانزا است که انواع مختلفی دارد.

لقایی در ادامه با بیان اینکه بیماری آنفولانزا با سرماخوردگی متفاوت است گفت: ویروس‌های مختلفی می‌تواند موجب سرماخوردگی شود.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی قزوین اضافه کرد: بیماری آنفولانزا به طور ناگهانی و پر سروصدا بوده اما سرماخوردگی به صورت خفیف رخ می‌دهد.

این مسئول در توضیح علائم بیماری توضیح داد: آنفولانزا همراه با تب، سردرد، درد شدید بدن، درد عضلانی، آبریزش بینی، سرفه‌های خفیف و در برخی موارد اسهال است.

وی با اشاره به راه‌های انتقال عنوان کرد: این بیماری از طریق قطرات و ترشحات تنفسی به وسیله عطسه و سرفه، تماس با سطوح آلوده و ارتباط با شخص مبتلا منتقل می‌شود.

لقایی بیان کرد: آنفولانزا در اکثر موارد خودمحدودشونده است و با استراحت و خواب کافی، مصرف مایعات، تغذیه مناسب و مراجعه به پزشک بهبود می‌یابد.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در برخی موارد این بیماری شدیدتر شده و موجب بروز عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد.

این مسئول افزود: افراد مسن و سالمند به ویژه بالای ۶۰ سال، کودکان زیر ۵ سال، افراد دارای بیماری‌های مزمن مانند قلبی، تنفسی مزمن، بیماران کلیوی و دیالیزی، زنان باردار تحت تاثیر عوارض آنفولانزا هستند.

وی ادامه داد: بیماران مبتلا به نقص ایمنی بدن مانند ایدز و کسانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن را مصرف می‌کنند و تحت شیمی‌درمانی قرار دارند، مبتلایان به روماتیسم شدید و افراد چاق هم از گروه حساس نسبت به آنفولانزا هستند.

لقایی ابراز کرد: مردم باید توجه داشته باشند درصورت اینکه با علائمی همچون تب بیش از ۳ روز، احساس فشار در قفسه سینه، سرگیجه، گیجی و منگی و استفراغ مواجه شدند باید مجدد و فوری به پزشک مراجعه کنند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: پوشاندن بینی و دهان هنگام عطسه و سرفه، شستشوی مکرر دست‌ها، خودداری از حضور در اماکن عمومی و ارتباط با دیگران از راه‌های پیشگیری است.

این مسئول با بیان اینکه باید از خوددرمانی پرهیز شود ادامه داد: تزریق واکسن آنفولانزا یکی دیگر از راه‌های پیشگیری است که به ویژه برای گروه‌های حساس در اواخر شهریور و مهرماه توصیه می‌شود اما همه افراد نیاز به مصرف ندارند.

وی یادآور شد: خانه‌های بهداشت در روستاها، پایگاه‌های سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت در شهرها آماده اطلاع رسانی و آموزش عمومی برای پیشگیری از آنفولانزای فصلی هستند.

لقایی با بیان اینکه پزشکان در صورت مشاهده افزایش و یا حاد شدن بیماری به معاونت بهداشت گزارش می‌دهند گفت: این ویروس قابلیت همه‌گیر شدن دارد اما در سال جاری تا کنون با مورد حادی مواجه نشده‌ایم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .