کد خبر: ۵۹۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
شهر فردا گزارش می‌دهد
دبیر کمیته زلزله شورای پژوهش های زلزله کشور گفت‌ایران هرگز در دوره سکون زلزله قرار نداشته و نمی‌توان از فعالیت گسل های شمال و غرب کشور برای زلزله تهران تصمیم گیری کرد.
منوچهر قریشی در گفت‌وگو با پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به زلزله‌های اخیر کرمانشاه و کرمان گفت: از آنجا که منشاء هر دو زلزله متفاوت است هیچ ارتباط معناداری بین زلزله‌های اخیر با آزاد شدن انرژی های زمین و امکان تعمیم آن به زلزله های آینده وجود ندارد.

وی افزود: این تصور که از زلزله بم تاکنون دوره سکون گسل های فعال در ایران بوده کاملا غیر علمی و نادرست است. واقعیت آن است که ایران هیچوقت دچار سکون ناشی از زلزله نبوده و در همین حد فاصل زلزله بم تا سر پل ذهاب صدها زلزله فعال با بزرگی زیر 6 ریشتر در نواحی مختلف کشور ثبت شده است .

این زمین شناس گفت: گسل زاگرس از فعالترین گسل های کشور است که چندین زلزله نسبتا بزرگ و متوسط داشته و خوشبختانه در نواحی خالی از جمعیت رخ داده است.

بسیج برای تغییر در استاندارهای کیفی ساختمان به جای زلزله هراسی

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به شایعات فضای مجازی مبنی بر احتمال بروز زلزله بسیاربزرگ در تهران گفت: بررسی ها نشان می دهد گسل های فعال در تهران از گذشته وجود داشته و همچنان نیز وجود دارد؛ اما تصمیم گیری درباره زمان فعالیت آنها در بضاعت علم امروز نیست.

قریشی تاکید کرد: تاریخ قابل استنادی درباره آخرین زلزله پایتخت وجود ندارد و با قاطعیت نمی‌توان گفت 100 سال پیش زلزله در تهران رخ داده واقعیت آن است که آخرین زلزله ثبت شده در تهران به سالهای بسیار دور باز می‌گردد و نمی‌توان پیش بینی کرد حالا که زلزله های نسبتا بزرگ در سایر مناطق ایران رخ داده ،پس تهران گزینه محتمل بعدی خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: پایتخت بر فراز گسل های زیادی قرار دارد که قدیمترین آن در شمال تهران و در مرز کوه دشت و جدیدترین آن در پردیسان و در جنوب پارک پردیسان قرار دارد.

دبیر مرکز پژوهشی زلزله گفت: بجای زلزله هراسی باید تغییر در استاندارهای کیفی ساختمان و مراکز آماده با مواجه با بحران آماده سازی شود.
برچسب ها: زلزله ، تهران ، پایتخت ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کاخ هایی که از دل کوه می رویند / تصاویر

کاخ هایی که از دل کوه می رویند / تصاویر

ساخت و ساز‌های جنجالی و ویلا‌های مجلل در منطقه کوهستانی اوشان و فشم در روز‌های اخیر به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده است.
زیبایی‌های مراکش / تصاویر

زیبایی‌های مراکش / تصاویر

تصاویری از زیبایی‌های مراکش و زندگی در این کشور را می‌بینید.
آخرین اخبار