کد خبر: ۵۸۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی گفت: اینک عضویت حدود هشت میلیون نفر از جمعیت کشور در سامانه نهاد کتابخانه های عمومی ثبت شده که این رقم تنها حدود 10 درصد جمعیت ایران را شامل می شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد جوهرچی روز چهارشنبه در آیین بزرگداشت کتابدار، کتاب و کتابخوانی در زاهدان اظهار داشت: هم اینک حدود 2 هزار و 600 کتابخانه عمومی تحت مدیریت این نهاد و افزون بر هزار کتابخانه مشارکتی در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تعدادی کتابخانه عمومی دیگر نیز در کشور وجود دارد که به مردم خدمت رسانی می کنند.

مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور تصریح کرد: شمار کتابخانه های موجود این نهاد برای پوشش مناسب مناطق مختلف جغرافیایی و بافت های جمعیتی کشور با فاصله معناداری رو به روست که در این زمینه باید تلاش ها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

جوهرچی گفت: همچنین برای افزایش فرهنگ کتابخوانی ضروری است کتابخانه های عمومی به سمت شناسایی علایق و دیدگاه های عموم مردم گام بردارند.

وی طرح های برنامه ریزی راهبردی و عملیاتی کتابخانه های عمومی، طرح سبد خدمت و باشگاه مخاطبان را از جمله طرح های ملی در دست اقدام نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای افزایش سرانه مطالعه ذکر کرد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان نیز در این آیین گفت: 33 هزار نفر در استان عضو کتابخانه های عمومی هستند و از منابع موجود در این مراکز فرهنگی استفاده می کنند.

اسفندیار زیدآبادی اظهار داشت: هم اینک از 73 کتابخانه موجود در سیستان و بلوچستان با زیربنای 16 هزار متر مربع، 60 باب آن متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی و 13 باب دیگر مشارکتی است.

وی کمبود زیربناهای کتابخانه ای را از جمله مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان ذکر کرد و افزود: زیربنای کتابخانه به ازای هر 100 نفر از جمعیت استان 60 سانتی مترمربع است که براساس سند نهضت مطالعه مفید و افق سال 1404 باید این میزان به هشت متر مربع برای هر 100 نفر برسد.

زیدآبادی با بیان اینکه هم اینک حدود 550 هزار جلد کتاب در کتابخانه های استان وجود دارد گفت: بر اساس دور نمای سال 1404 باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب یعنی حدود 12 میلیون جلد در این مراکز موجود باشد.

وی ادامه داد: وجود تنها 6 کتابخانه در 6 هزار و 500 روستای سیستان و بلوچستان برای مردم قابل قبول نیست.

زیدآبادی با اشاره به کمبودهای موجود در زمینه کتابخانه ها در سیستان و بلوچستان گفت: این کمبودها هم در زمینه سخت افزاری نظیر زیربنا، تعداد کتابخانه ها و کتاب ها و هم در زمینه نرم افزاری نظیر کامپیوتر، سیستم های جدید کتابخانه ها و ارتباطات اینترنتی است.

وی تاکید کرد: ضروری است در کنار گسترش زیر ساخت های کتابخانه ای در سیستان و بلوچستان همه دستگاهها دست در دست هم دهند تا با ارائه مشوق ها، زیباسازی کتابخانه ها برای ایجاد انگیزه، فرهنگ سازی و غیره سرانه مطالعه در این استان افزایش یابد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
معرفی گیاهان بومی سازگار با کم آبی برای فضای سبز پایتخت/ تغییر شیوه آبیاری پارکها

معرفی گیاهان بومی سازگار با کم آبی برای فضای سبز پایتخت/ تغییر شیوه آبیاری پارکها

معاون سابق سازمان محیط زیست گفت : اتاق فکری متشکل از اساتید دانشگاه برای رسیدن به پوشش گیاهی همگن با خشکسالی در پایتخت تشکیل شده که تغییر پوشش گیاهی به تدریج و به سمت بلوط و زالزالک ،خزه و "یوکا"،"پمپاسگراس" را جایگزین فضای سبز موجود خواهد کرد.
راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

راهبرد توسعه شهری برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده

زیست‌پذیری فزاینده مناطق شهری، روشی برای جلوگیری از آلودگی و حفاظت از منابع طبیعی در مناطق شهری و پیرامون آنها است که ارتباط مستقیم با بافت فرسوده شهری دارد و برای ارتقاء سطح کیفی زیست پذیری از نظر اقتصادی ،اجتماعی و محیط زیست تجدید نظر در آن صورت گیرد.