کد خبر: ۵۸۷۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
گفتگوی شهرفردا با یک اقتصاددان
یک اقتصاددان گفت :بودجه مبتنی بر عملکرد بودجه ای سالم است ، بودجه ای که هزینه جاری آن از محل مالیاتهایی که مبتنی بر اطلاعات شفاف است و از طرق مردم تامین شده باشد حاصل شود ،نه بودجه ای که درآمدهای نفتی آن حقوق کارمندان دولت می شود.

غلامرضا مصباحی مقدم، اقتصادان در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به نظام بودجه ریزی گفت : بودجه ریزی سالم، مبتنی بر درآمدهای مالیاتی طراحی و تدوین می شود به عبارت دیگر تکیه گاه بودجه سالم مبتنی بر عملکرد مالیات خواهد بود، نه فروش نفت.

وی افزود: در یک نظام بودجه ریزی سالم درآمد حاصل از فروش نفت باید صرف توسعه زیر ساختها و زیربخش های عمرانی شود در حالیکه در ایران پول نفت صرف اداره وزارتخانه ها و تامین حقوق کارمندان می شود.

این اقتصاددان تاکید کرد : از برنامه سوم تا پنجم توسعه قرار بود طی 15 سال بودجه سمت و سوی مالیاتی پیدا کند و نفت بطور کامل حذف شود اما تا کنون اقدامی در این باره صورت نگرفته است .

این استاد دانشگاه ادامه داد: علت عدم توفیق قطع درآمد از نفت ،دولت حجیم ایران است که چهار برابر ژاپن کارمند دارد، در حالیکه جمعیت کشور ما درست نصف جمعیت کشور زاپن است،بنابراین اثرات میل به پشت میز نشینی که سالهای قبل بروز یافت با بزرگ شدن سر دولت و بلع بودجه نفت اکنون معضل اقتصاد کشور شده است .

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم و نهم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد : لذا داشتن بودجه مبتنی بر عملکرد تنها با دو پسوند حل نمی شود و مادامیکه دولت ساختار خود را تغییر ندهد مشکلات بودجه ریزی و وابستگی به نفت حکمفرماست.

این استاد دانشگاه با اشاره به سیاستهای ابلاغی رهبری برای اجرایی کردن اصل 44 قانون اساسی گفت : اولین قدم اصلاح اقتصادی کشور تغییر ساختار دولت است که از مصادیق آن اجرای اصل 44 قانون اساسی است ،واگذاریهایی که واقعی بوده و شامل امور اجرایی می شود.

مصباحی مقدم تاکید کرد: 16 صندوق بزرگ در دنیا با مدیریت خصوصی بهترین و دقیق ترین خدمات را به بیمه شوندگان خود ارائه  می دهند ؛در حالیکه صندوق ها در ایران خصوصی با مدیریت دولتی هستند و دایم مدیران در حال  آرایش قانونی دادن به عملکرد خود هستند.

این اقتصاددان با اشاره به مشکلات ساختاری بودجه در ایران گفت : دولتها وابسته به احزاب مختلف همواره روی کار آمده اند اما همگی در یک مسئله مشترکند و آن دولتی سازی همه امور است،چراکه حاضر به واگذاری تصدیهای خود به بخش خصوصی نیستند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد : عملکرد موفق هر سیستم مالیاتی منوط به میزان کارایی آن است. سیستم مالیاتی کشور بایستی از کارایی لازم برخوردار باشد. برای اتکا بر درآمدهای مالیاتی بایستی یک سیستم مالیاتی کارآمد بتواند درآمدهای مالیاتی را اخذ نماید و مانع از هرگونه فرار مالیاتی گردد در حال حاضر بیشترین فرار درآمدهای مالیاتی در شرکت‌های دولتی است. باید کارایی سیستم مالیاتی افزایش یابد. یکی از الزامات این امر نیز تجهیز یک سیستم اطلاعاتی کامل و جامع است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم تاکید کرد: تا زمانی که سیستم مالیاتی مجهز به سیستم اطلاعاتی قوی نباشد، این سیستم کارآمد نخواهد شد. به‌عبارتی‌دیگر تمام اطلاعات کشور باید وارد سیستم مالیاتی گردد. اطلاعاتی ازجمله اطلاعات اقتصادی، اطلاعات بانک‌ها، اطلاعات بیمه‌ها، اطلاعات گمرک‌ها، اطلاعات ثبتی و تمامی معاملاتی که در کشور انجام می‌شود وقتی در سیستم مالیاتی جای گیرد اداره مالیاتی نیز می‌تواند به‌طور دقیق و درست عمل کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه گردشگری ترکیه از فروش نفت ایران اقتصادی‌تر است؟

چگونه گردشگری ترکیه از فروش نفت ایران اقتصادی‌تر است؟

یک گردشگر شهری گفت: در بسیاری از کشورها گردشگری حرف اول را می‌زند و دولتمردان امکانات جذب توریست را بسیج کرده‌اند، چنانکه درآمد گردشگری ترکیه با درآمد حاصل از فروش نفت ایران برابری می‌کند.
رالی داکار 2018 (2) / تصاویر

رالی داکار 2018 (2) / تصاویر

رالی داکار معتبرترین و بزرگ‌ترین رالی رقابت‌های جهانی ورزش اتومبیلرانی و موتورسواری حرفه‌ای است.این مسابقات از سال 1979 توسط سازمان ورزش آماتوری برگزار می شود. تصاویر دوره 2018 این مسابقه را در آمریکای لاتین نشان می دهد.