کد خبر: ۵۸۷۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
گفتگوی شهرفردا با یک اقتصاددان
یک اقتصاددان گفت :بودجه مبتنی بر عملکرد بودجه ای سالم است ، بودجه ای که هزینه جاری آن از محل مالیاتهایی که مبتنی بر اطلاعات شفاف است و از طرق مردم تامین شده باشد حاصل شود ،نه بودجه ای که درآمدهای نفتی آن حقوق کارمندان دولت می شود.

غلامرضا مصباحی مقدم، اقتصادان در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به نظام بودجه ریزی گفت : بودجه ریزی سالم، مبتنی بر درآمدهای مالیاتی طراحی و تدوین می شود به عبارت دیگر تکیه گاه بودجه سالم مبتنی بر عملکرد مالیات خواهد بود، نه فروش نفت.

وی افزود: در یک نظام بودجه ریزی سالم درآمد حاصل از فروش نفت باید صرف توسعه زیر ساختها و زیربخش های عمرانی شود در حالیکه در ایران پول نفت صرف اداره وزارتخانه ها و تامین حقوق کارمندان می شود.

این اقتصاددان تاکید کرد : از برنامه سوم تا پنجم توسعه قرار بود طی 15 سال بودجه سمت و سوی مالیاتی پیدا کند و نفت بطور کامل حذف شود اما تا کنون اقدامی در این باره صورت نگرفته است .

این استاد دانشگاه ادامه داد: علت عدم توفیق قطع درآمد از نفت ،دولت حجیم ایران است که چهار برابر ژاپن کارمند دارد، در حالیکه جمعیت کشور ما درست نصف جمعیت کشور زاپن است،بنابراین اثرات میل به پشت میز نشینی که سالهای قبل بروز یافت با بزرگ شدن سر دولت و بلع بودجه نفت اکنون معضل اقتصاد کشور شده است .

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم و نهم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد : لذا داشتن بودجه مبتنی بر عملکرد تنها با دو پسوند حل نمی شود و مادامیکه دولت ساختار خود را تغییر ندهد مشکلات بودجه ریزی و وابستگی به نفت حکمفرماست.

این استاد دانشگاه با اشاره به سیاستهای ابلاغی رهبری برای اجرایی کردن اصل 44 قانون اساسی گفت : اولین قدم اصلاح اقتصادی کشور تغییر ساختار دولت است که از مصادیق آن اجرای اصل 44 قانون اساسی است ،واگذاریهایی که واقعی بوده و شامل امور اجرایی می شود.

مصباحی مقدم تاکید کرد: 16 صندوق بزرگ در دنیا با مدیریت خصوصی بهترین و دقیق ترین خدمات را به بیمه شوندگان خود ارائه  می دهند ؛در حالیکه صندوق ها در ایران خصوصی با مدیریت دولتی هستند و دایم مدیران در حال  آرایش قانونی دادن به عملکرد خود هستند.

این اقتصاددان با اشاره به مشکلات ساختاری بودجه در ایران گفت : دولتها وابسته به احزاب مختلف همواره روی کار آمده اند اما همگی در یک مسئله مشترکند و آن دولتی سازی همه امور است،چراکه حاضر به واگذاری تصدیهای خود به بخش خصوصی نیستند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد : عملکرد موفق هر سیستم مالیاتی منوط به میزان کارایی آن است. سیستم مالیاتی کشور بایستی از کارایی لازم برخوردار باشد. برای اتکا بر درآمدهای مالیاتی بایستی یک سیستم مالیاتی کارآمد بتواند درآمدهای مالیاتی را اخذ نماید و مانع از هرگونه فرار مالیاتی گردد در حال حاضر بیشترین فرار درآمدهای مالیاتی در شرکت‌های دولتی است. باید کارایی سیستم مالیاتی افزایش یابد. یکی از الزامات این امر نیز تجهیز یک سیستم اطلاعاتی کامل و جامع است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم تاکید کرد: تا زمانی که سیستم مالیاتی مجهز به سیستم اطلاعاتی قوی نباشد، این سیستم کارآمد نخواهد شد. به‌عبارتی‌دیگر تمام اطلاعات کشور باید وارد سیستم مالیاتی گردد. اطلاعاتی ازجمله اطلاعات اقتصادی، اطلاعات بانک‌ها، اطلاعات بیمه‌ها، اطلاعات گمرک‌ها، اطلاعات ثبتی و تمامی معاملاتی که در کشور انجام می‌شود وقتی در سیستم مالیاتی جای گیرد اداره مالیاتی نیز می‌تواند به‌طور دقیق و درست عمل کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.