کد خبر: ۵۸۲۶۱
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴
محمد جواد حق شناس،زهرا نژاد بهرام،الهام فخاری و مجید فراهانی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران به همراه نصراله آبادیان شهردار منطقه 11 و آموزگار رئیس اتحادیه ناشران به بهانه هفته کتاب به بازدید از کتابفروشی های تهران و دیدار و گفتگو با ناشرین و کتابفروشان راسته جنوبی خیابان انقلاب پرداختند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،اعضای شورای شهر  اسلامی شهر تهران در ابتدا با حضور در کتابفروشی روزبهان به گفتگو با رئیس اتحادیه کتابفروشان پرداختند و سپس به ترتیب در کتابفروشی های علمی و فرهنگی، آگه، ققنوس و مجتمع تجاری اندیشه حضور یافتند.

در این بازدید مسائل و مشکلات صنفی و مسائل مرتبط با کسب و کار راسته  جنوبی کتابفروشی های انقلاب مطرح و سپس فعالیت دستفروشان در این محدوده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ادامه این بازدید نشست  پرسش وپاسخ با حضور ناشران و اهالی رسانه برگزار شد.در این نشست فخاری عضو شورای شهر تهران و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در ارتباط با مسئله ساماندهی دستفروشان  راسته فرهنگی خیابان انقلاب گفت: در کمیته اجتماعی شورای شهر به دنبال طراحی سامانه برای هویت بخشیدن به دستفروشان هستیم.
خیاباخی
فخاری افزود: در همکاری و تعامل  با اصناف  باید دستفروشان را ساماندهی کرد و باید مشارکت سازمان های مردم نهاد را در این زمینه جلب کرد .

فخاری همچنین با بیان این که خیابان انقلاب یک سرمایه تاریخی برای ایران است و باید نوجوانان را دوست بازار کتاب کنیم، توجه به گروه  سنی نوجوانان و برگزاری اردوهای فرهنگی برای نوجوانان  و دانش آموزان جهت  ایجاد علاقه به حوزه فرهنگ  را یک ضرورت دانست.
فخاری گفت: می کوشیم تا اصلاح فضاهای فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی را از طریق مدیریت محله دنبال کنیم .

زهرا نژاد بهرام از دیگر اعضای شورای شهر که در این نشست حضور داشت با برشمردن مواردی چون اغتشاش بصری در خیابان انقلاب و مبلمان شهری نامناسب، فعالیت دستفروشان و ایستگاه های اتوبوس، پیاده راه جنوبی خیابان انقلاب را  را نیازمند آرام سازی دانست.

نژاد بهرام با بیان این که در مسئله ساماندهی دستفروشان نیازهای آنها نیز باید برآورده شود تغییر مبلمان شهری را در آرام سازی پهنه فرهنگی انقلاب موثر دانست.

وی همچنین با انتقاد از خروج نمایشگاه کتاب از محدوده شهر تهران برگزاری نمایشگاه کتاب در مرکز شهر تهران را در ترویج فرهنگ کتابخوانی اثر گذار دانست.

نصراله آبادیان شهردار منطقه 11 نیز در این نشست گفت: محدوده جنوبی خیابان انقلاب اولین خیابان تهران است که با بهسازی جداره های شهری  پیرایش شهری در آن انجام شد که این امر با برگزاری بیش از 80 نشست تسهیلگری با ناشرین و کتابفروشان و مالکین واحدهای تجاری میسر شد. 

نژاد بهرام با انتقاد از خروج نمایشگاه کتاب از محدوده شهر تهران برگزاری نمایشگاه کتاب در مرکز شهر تهران را در ترویج فرهنگ کتابخوانی میسر دانست و گفت: با مصوبه شورای عالی ترافیک با ایجاد فضای زیرسطحی امکان برقراری ارتباط ایستگاه مترو درمحدوده شمالی خیابان انقلاب با پهنه جنوبی محیا می شود ودسترسی به راسته کتابفروش ها  برای شهروندان تسهیل می شود.
آبادیان همچنین طراحی و نگارش یک برنامه جامع در خصوص پهنه فرهنگی انقلاب را یک ضرورت دانست و افزود: یک برنامه جامع باید در برنامه سوم شورای اسلامی شهر تهران تصویب شود تا هرنوع اقدام در این پهنه حمایت قانونی نیز با خود داشته باشد.

شهردار منطقه 11 حل مسائلی چون فعالیت اتوبوس ها در کنار محدوده جنوبی خیابان انقلاب  را مستلزم  همکاری بینا بخشی و برگزاری نشست های تخصصی دانست و ادامه داد: با حضور ذی مدخلان این خیابان همچون شهرداری منطقه 11، شهرداری منطقه 6، سازمان اتوبوسرانی و اتحادیه کتابفروشان می توان از  مشکلات این محدوده کاست که این جلسات به زودی برگزار می شود.

شهردار منطقه 11 مطالبه اتحادیه کتابفروشان در خصوص عدم پرداخت عوارض پسماند و نوسازی را خارج از ضوابط شهرداری منطقه 11 خواند و افزود که برای معاف کردن کتابفروشان از پرداخت عوارض به شهرداری باید یک سند بالادستی توسط شورای شهر مصوب و ابلاغ شود.

آبادیان همچنین از آمادگی شهرداری منطقه 11 برای تملک زمین یا تملک ملک برای احداث سرویس بهداشتی عمومی در پهنه فرهنگی خیابان انقلاب خبر داد.

گفتنی است در پایان این نشست زهرا نژاد بهرام و نصرالله آبادیان شهردار منطقه 11 به پرسش های اصحاب رسانه و فعالان صنف کتاب پاسخ دادند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مترو در تنگنای کاهش مسافر

مترو در تنگنای کاهش مسافر

مهندس نوبخت از کاهش 50 درصدی مسافران مترو از ابتدای سال 99 تا کنون خبر داد و گفت: متروی تهران با مشکل کاهش درآمد مواجه است.
حاج قاسم یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود

حاج قاسم یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود

معاون رئيس جمهور و رئيس بنیاد شهید انقلال اسلامی در نمایشگاه سردار دلها گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود.