کد خبر: ۵۸۰۴۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
کلید جادویی معماری بوشهر، نهفته در دل پنجره‌های با هلال رنگین است؛ این زیبایی همایشی عظیم از سمفونی رنگ‌ها را پدید آورده‌اند و از دیدگاه زیباشناختی، چنان با ضرباهنگ تنفس و گردش خون تماشاگر هم آوایی دارد که او جذب این هلال جادویی آمیخته با رمانتیسم و تصوف می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، معماری از شاخه هایی از علم است که پیوند ناگسستنی با تکنولوژی، از گذشته های دور تا به امروز داشته است. معماری و انسان بی شک در ارتباط با یکدیگرند و بر هم تأثیر متقابل می گذارند. آن چیزی که مهم است شناخت چگونگی، حدود و کیفیت این رابطه است.

می توان معماری را به مثابه ی یک "تولید" یا " فرآورده انسانی" مورد مطالعه قرار داد. این تولید در طی یک فرآیند صورت می پذیرد و از طریق پی گیری این فرآیند می توان به همه ی اجزا و عناصر سازنده و عوامل پیدا و ناپیدای آن نزدیک شد و نقش انسان و نگاه او را به هستی در این فرآیند مشاهده کرد. " معماری انعکاس این عوامل یا به تعبیری فرهنگ انسان به طور عام است" (گلیجانی مقدم، 1384)

در کشور ما اکثر شهرها از یک بافت و معماری خاص بهره مند هستند و همین سبب زیبایی و وجه تمایز هر شهر از سایر شهرها شده است . بوشهر از جمله شهرهایی است که معماری در آن بسیار خاص جلوه گر شده است. 

گیرشمن مؤلف کتاب ایران از آغاز تا اسلام، بر این باور است که بوشهر امروزی در روزگار سلوکیان بنا گردیده است. بوشهر تا چند قرن مهمترین بندر ایران بود . در حال حاضر بوشهر علاوه بر فعالیتهای صیادی در زمینه های بازرگانی، نظامی، صنایع و خدمات اداری جایگاه مهمی در استان دارد. در آثار تاریخی و جغرافیایی نامهای: فرامبری، انطاکیه، پارس، بربیان، سیف، ابوشراع نیز در مورد بوشهر آمده است.

Related image

 این شهر جزء اراضی هموار به شمار می آید و هیچ گونه ناهمواری قابل ملاحظه ای در شهر وجود ندارد. شیب اراضی واقع در شهرستان بوشهر به بیش از 5 درصد نمی رسد. شیب کم و پستی اراضی باعث بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی و باتلاقی شدن گستره های وسیعی از بوشهر شده است. رطوبت نسبی به طور کلی در بوشهر در تمام سال زیاد است و تعداد آن در ساعات مختلف روز و فصول مختلف سال تفاوت می کند. رطوبت نسبی هوا در بوشهر از 41 تا 85 درصد نوسان داشته که با داشتن معدل ماهیانه ای برابر 55 تا 75 درصد هر دوازده ماه سال را باید ماه های مرطوب به حساب آورد (جمالی، 1381)

بندر بوشهر در مجموع از دوردست شهری دل انگیز است و در منظری عمومی و کلی از شهر عوامل معماری قدیم و جدید به چشم می خورند. عناصر معماری قدیم در هماهنگی با محیط است و عناصر جدید اینگونه نیستند. برادلی برت در سفرنامه ی خود درباره ی بوشهر می نویسد: اگر شهری را بتوان دریایی نامید به درستی که آن شهر بندر بوشهر است. این شهر در چنان سطح پایینی واقع شده که گویی همه جای شهر را آب گرفته است. منظره ی شهر آمیزه ای از رنگهای سفید و زرد و قهوه ای است، درست به یاقوتی ارغوانی می ماند که در دریایی از نقره کار گذاشته اند . خانه های شهر به گونه ای فشرده و تنگاتنگ به هم چسبیده اند و بامهای منازل نیز به صورت در هم آمیخته و نامرتب دیده می شوند، با این همه، همه جای شهر صاف و یکنواخت و همرنگ شنهای صحرایی است.

ایرج نبی پور در کتاب جادوی رنگها عنوان می کند معماری بوشهر بر خلاف معماری کویر یا شمال هم برونگرا و هم درونگراست؛ یعنی علاوه بر زیبایی بیرونی، داخل آن نیز نمادهایی زیبا به کار رفته است که بیننده را محصور خود می کند. اگر معماری مسکونی مکانهایی چون گیلان، مازندران و آبادیهای خاص چون ماسوله، زیارت و ابیانه کاملا برونگرا هستند و مناطق مرکزی ایران مثل یزد، اصفهان، کاشان و شیراز درونگرای کامل، بوشهر را می توان حلقه ی اتصالی میان این دو نوع معماری دانست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر قدمت بافت تاریخی بوشهر را بیش از 2 قرن اعلام کرد و اظهار داشت: قدمت‌ بافت‌ تاریخی‌ بوشهر، به‌ دوره‌ حکومت‌ نادرشاه‌ افشار برمی‌‌گردد که بوشهر به‌ یک‌ بندر مهم‌ تبدیل‌ شد.

Related image

ناصر امیرزاده با بیان اینکه بافت بوشهر از جاذبه های مهمی در حوزه های معماری ، شهرسازی، درب و پنجره و ساخت و ساز برخوردار است، افزود: ساختمان‌های بافت تاریخی بوشهر از چنان معماری زیبایی برخوردار است که ضمن تقارن احساسی به جای تقارن قدرتمند هندسی، سمفونی رنگ‌ها در درب و پنجره‌های آن نمودار است.
 ‎ 
وی با اشاره به احیاء بافت تاریخی بوشهر تصریح کرد: در بافت تاریخی بوشهر بیش از 800 بنا با قدمت بالای دو قرن  وجود دارد که این  بناها در محدوده‌ای به وسعت 38 هکتار ساخته شده است.

ایرج نبی پور پژوهشگر بوشهری نیز با اشاره به زیبایی معماری بافت تاریخی بوشهر گفت: پنجره‌ها با طاق نیم‌دایره است که در تمامی پهنه‌های زوایای دیوارهای ساختمان‌ها کار گذاشته شده‌اند و بر فریبندگی پیکره بنا، نما می‌دهند.

نبی‌پور با بیان اینکه کلید جادویی معماری بوشهر، نهفته در دل پنجره‌های با هلال رنگین است، افزود: این زیبایی همایشی عظیم از سمفونی رنگ‌ها را پدید آورده‌اند و از دیدگاه زیباشناختی، چنان با ضرباهنگ تنفس و گردش خون تماشاگر هم آوایی دارد که او جذب این هلال جادویی آمیخته با رمانتیسم و تصوف می‌کند.

سمفونی رنگ ها در ارکستر معماری بوشهر

وی خاطرنشان کرد: شبکه‌های پنجره‌های چوبین هندسی بافت تاریخی بوشهر که در برگیرنده سمفونی‌های جادویی شیشه‌های رنگین است با فلسفه روشنفکران ایران در فاصله سده‌های چهارم میلادی و پایان سده هفدهم انطباق کامل دارد.

شهردار بوشهر نیز با بیان اینکه احیا بافت تاریخی بوشهر از اولویت‌های شهرداری بوشهر است، تصریح کرد: وجود معماری بسیار زیبا در بافت تاریخی این شهر به همراه ساختمان‌هایی که عمر آنها بیش از یک قرن است می تواند در توسعه صنعت گردشگری این بندر قدیمی نقش‌آفرین باشد.

غلامعلی میگلی‌نژاد با بیان اینکه شهر بوشهر دروازه تجارت و مبادلات گوناگون ورود ملل مختلف به ایران بوده است، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده، بوشهر به عنوان قطب گردشگری جنوب ایران با احیاء ظرفیت‌های گردشگری بندر بوشهر از جمله بافت تاریخی بوشهر تبدیل می‌شود.

وی، با بیان اینکه با حمایت شورا کار مرمت و احیاء بافت تاریخی بوشهر آغاز می‌شود، افزود: با توجه به ویژگی‌های این آثار تاریخی، می‌تواند کانون یک تحول در عرصه گردشگری در سطح جنوب کشور قلمداد شود.

وی تاکید کرد: با تعامل مناسب با دستگاه‌های مرتبط، امکان رفع کاستی‌های موجود برای داشتن بندری در طراز گردشگری ملی و بین‌المللی در بافت بوشهر وجود دارد که به جد در این حوزه تلاش می‌شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اعلام آمادگی هاشمی برای ریاست شهرداری تهران

اعلام آمادگی هاشمی برای ریاست شهرداری تهران

رئیس شورای شهر تهران با اعلام آمادگی برای شهردار تهران شدن گفت: بخشی از اصلاح طلبان فکر می‌کنند شهردار شدنم باعث از هم پاشیدگی شورای شهر می‌شود اما برای ریاست شورا جایگزین هست.
همخوان نبودن انتظارات معلولین با امکانات شهرداری

همخوان نبودن انتظارات معلولین با امکانات شهرداری

شهردار تهران با بیان اینکه تهران بیش از ۱۰۰ هزار معلول دارد، گفت: انتظارات این افراد با امکانات شهرداری همخوانی ندارد.