کد خبر: ۵۷۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
گزارش شهرفردا از رواج خرافه در فوتبال
طلسم و جادوگری در فوتبال ایران اولین بار نیست که در برنامه 90 مطرح می‌شود اما این قائله که سر درازی در فوتبال ایران دارد چه عواقبی را در آینده فوتبال حرفه ای ایران بوجود خواهد آورد ،آسیبی که خرافه را جایگزین تلاش می‌کند و با شاخ بز روی سکوی قهرمانی می‌ایستد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، قائله جادوگری در فوتبال ایران هرچند شب گذشته از برنامه 90 بار دیگر مطرح شد، اما پیش از این هم از سوی بزرگان فوتبال درباره آن هشدار داده شده بود. خبرهایی که دال بر جادوگران اختصاصی هرتیم داشت که با هواپیما به محل اردو  آورده می شوند و معتقدند شاخ بز قهرمانی می آورد.

طلسم و جادو در فوتبال که با پودر پاشی برخی مربیان یا کمکهایشان و یا دفن طلسم زیر دروازه و گفتن ورد و جادو از آن پرده برداری شد ،هر چند از سوی برخی مربیان و کارشناسان ناپاک دانسته شده اما در پنهان به آن پرداخته می‌شود موضوعی که آسیب‌های فراوانی برای فوتبال ایران دارد. آسیب هایی که فرهنگ تلاش و موفقیت را دستخوش خرافات می‌کند و متاسفانه فقط منحصر به فوتبال نیست و در همه جامعه ایرانی و در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز وفور یافته است.

 محمد پنجعلی ، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به استفاده از طلسم و جادو در فوتبال می گوید: هرچند اینجانب اعتقادی به طلسم و جادو ندارم اما متاسفم کسانی که بدنبال القاب و عناوین هستند، دست به دامن این مسائل شده اند.

وی با اشاره به وجود جادوگران فوتبالی می افزاید: نمی توان منکر جادو جنبل در فوتبال شد چنانکه در زمانیکه خود من مربی داماش بودم جادوگری را دریکی از جلسات معرفی کردند که می‌تواند تضمین قهرمانی تیم را بدهد، اما چون اعتقادی به اثرگذاری طلسم و جادو ندارم حضور چنین چیزی را در کنار تیم نپذیرفتم.

این پیشکسوت فوتبال در ادامه تاکید می‌کند: خرافات در فوتبال مدتهاست وارد شده که میتوان گفت صرفا منحصر به ایران نبوده و در کشورهای خارجی نیز رواج دارد. چنانکه به پیش‌بینی‌های اختاپوس معروف در بازیهای جام جهانی استناد می‌شد اما با قاطعیت می توان گفت استفاده از باورهای خرافی در تیم های ضعیف‌تر که پشتوانه فعالیت تکنیکی ندارند بیشتر است.

پنجعلی در ادامه خاطرنشان کرد: استفاده از جادو و جادوگر در تیم‌های آفریقایی و مکزیکی بیشتر است تا تیم های درجه یک اروپایی چرا که تیم‌های قوی‌تر که مبتنی بر دانش روز فعالیت می‌کنند خود را نیازمند به پوشش جادوگری نمی دانند.

این مربی سابق فوتبال تصریح می کند: بروز و اشاعه چنین پدیده هایی می تواند بر فوتبال حرفه ای ایران آثار سوء بجا بگذارد و به نظر می رسد برای مبارزه با آن باید جامعه فوتبال را به همراه کل جامعه در نظر آورد و به آن پرداخت.

قهرمانی در فوتبال وقتی بنای آن با شاخ بز باشد تصویری مشمئز کننده از فوتبال ایران نشان می دهد که می‍‌تواند آینده فوتبال حرفه ای کشور را مختل کند چراکه خرافه را جایگزین تلاش فردی می کند.

مجید ابهری کارشناس علوم رفتاری و آسیب شناس در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به استفاده از خرافه و طلسم وجادو در فوتبال می گوید: خرافات و استفاده از جادو به عنوان یک باور سنتی در همه جوامعه بشری از گذشته های دور بوده و هیچ جامعه ای از حواشی آن در امان نمانده است.

وی می افزاید: رمالی، فالگیری، جن گیری و باز کردن سرکتاب از مولفه هایی هستند که وقتی افراد دچار ناکامی های پی درپی می شوند به سراغ آن می روند و مقصر آن را باید ضعف فرهنگ سازی در جوامع دانست. یعنی نهادهای فرهنگی نتوانسته اند بسترهای درستی بر باور و عقاید ایجاد کنند چنانکه جامعه فعلی ایران در حالی سخن از ریشه کنی بی سوادی می زند و به شمار دانشگاهیان خود مفتخر است که روز به روز صفوف مراجعه کنندگان به رمالان و فالگیران و دعانویسان بلندترشده و شمار تحصیل کردگان متقاضی بیشتر.

این آسیب شناس خاطرنشان می کند: واکاوی چنین رفتارهای در جامعه نشان دهنده فساد درون سیستمی و رانت های سازمان یافته است به این معنا که وقتی جوانی با تلاش زیاد از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شود و به جای محیط کار گوشه‌نشین خانه شده و فلان آقازاده با استفاده از رانت بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در مسند مدیریت می‌نشیند قاعده تلاش مساوی با موفقیت برهم خورده و افراد دست به دامن خرافه می شوند.

ابهری با اشاره به بستر اجتماعی خرافه در فوتبال می گوید: وجود طلسم و جادو و خرافات در جامعه‌ای بزرگتر از فوتبال باید کنترل شود و مبارزه با آن نیازمند جایگزین شدن قانون، شایسته سالاری، حذف رابطه و پارتی بازی و رانت خواری است و مادامیکه رانت یکه تازی در ابعاد اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی ایران می کند باید منتظر جای پاهای خرافه در همه امور از جمله فوتبال هم بود. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع همراهان شهید سپهبد سلیمانی در ری / امت اسلام آماده انتقام

تشییع همراهان شهید سپهبد سلیمانی در ری / امت اسلام آماده انتقام

مردم شهید پرور شهر ری بار دیگر فرزند شهید خود را درآغوش کشیدند .
منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش  دنیا رساندند

منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش دنیا رساندند

پیکرشهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی مهندس و شهدای مقاومت درحالیکه بر دستان میلیونی منتقمان پایتخت تشیع شد با نماز ولی امر مسلمین رهبر معظم انقلاب بدرقه گردید. حضور اعضای کتائب حزب الله عراق در مراسم تشییع شهید سلیمانی در تهران