کد خبر: ۵۷۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
شهرفردا در گفتگو با یک آسیب شناس بررسی کرد:
کارشناسان معتقدند ظرفیت های اشتغال و محیط اجتماعی بازتر باعث مهاجرت زنان و دختران به کلانشهراز جمله تهران شده است ،که مهمترین عوارض آن می تواند رشد اقتصاد غیررسمی و کاهش فرصتهای ازدواج باشد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،امکانات تهران از جمله ظرفیت های اشتغال از دلایلی است که کارشناسان معتقدند به زنانه شدن چهره پایتخت منجر شده و تعداد بیشتری از زنان و دختران را برای سکونت در این شهر فراخوانده است .

این تغییر چهره جمعیتی که طی سالهای اخیر با متغییر هایی نظیر افزایش امار طلاق و بیکاری رنگ وبوی جدی تری به خود گرفته است ،عوارض جامعه شناختی متعددی در پایتخت ایجاد می کند که از مهترین انها می توان به توسعه اشتغال غیر رسمی و خدماتی سخن گفت.


لیلا فتاحی منش آسیب شناس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به اثرات زنانه یا مردانه شدن شهرهای کشور می گوید: زنانه یا مردانه شدن جمعیت نشان دهند اختلال سیستمی در جامعه است به این معنا که یا توزیع عادلانه فرصتهای شغلی برابر نبوده و یا آداب و رسوم و رفتارخای اجتماعی باعث تشدید مهاجرت شده است.

وی می افزاید : مثلا وجود قرصتهای اشتغال و قبح زدایی مطلقه گی در تهران نسبت به سایر استانها باعث می شود تا آن بخش از زنانی که به هر دلیلی نمی توانند تابع آداب و رسوم محلی شهرهای خود باشند که عموما شامل قشر تحصیلکرده است ؛ترجیح می دهند برای یافتن موقعیت اجتماعی مناسب یا فرصت شغلی و استفاده از شرایط "نا شناس " ماندن در تهران و سایر کلانشهرها اقامت کنند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان می کند : از سوی دیگر کاهش نرخ باروری ودر مقابل مرگ ومیر به عنوان مولفه های موثر بر تغییر چهره جمعیتی محسوب می شود، که می تواند نسبت جمعیتی را تغییر داده و معادلات اجتاعی را دگرگون کند.

وی با اشاره به عوارض زنانه شدن پایتخت می گوید: زنانه شدن جمعیت پایتخت اگر به گواه مرکز آمار باشد می تواند از ابعاد مختلف بررسی شود، نخست فرصت های شغلی درجه دو و آنچه به عنوان اقتصاد غیر رسمی می شناسیم افزایش می یابد؛ به این معنا که دست فروشی بصورت خیابانی یا در فضای مجازی و همچنین رواج مشاغلی مانند نگهداری و پرستاری از کودکان وسالمندان و همچنین ارایشگری و فالگیری افزایش قابل توجهی پیدا می کند.


فتاحی منش تاکید می کند : در چنین شرایطی رقابت برای یافتن شغلی با درآمد و آتیه بهتر و پایگاه اجتماعی مناسب تر بین گروه جمعیتی زنان و مردان افزایش می یابد.


وی ادامه می دهد علاوه بر ابعاد اقتصادی از منظر اجتماعی نیز زنانه شدن کلانشهرها مخاطراتی دارد که مهمترین آنها می تواند فرصتهای ازدواج محدودتر برای بومیان آن شهرها باشد ،همچنین رواج برخی از فسادهای اخلاقی در چنین شرایطی ضریب به خود خواهد گرفت.


این آسیب شناس تاکید می کند: علاوه بر تغییر فرمول جمعیتی تغیییر فرمول اقتصادی به گونه ای که فقر نیز چهره زنانه تری به خود بگیرد در این شرایط افزایش می یابد چنانکه در گزارش های نهادهای حمایتی می بینیم هر روز از تعدادبیشتری از زنان سرپرست یا بد سرپرست که نیاز به پشتیبانی دارند سخن گفته می شود. 
عباسی شوازی ،رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران با اشاره به دلایل زنانه تر شدن چهره پایتخت در سال های اخیر تصریح کرد: تهران یکی از  پایتخت‌هایی است که اگرچه ویژگیهای یک شهر و محیط زیستی مطلوب را ندارد اما زمینه‌هایی که در آن منجر به ایجاد اشتغال و تمرکز خدمات شده باعث شده است تا افراد برای جستجوی کار، رفاه و خدمات بیشتر به این مناطق مراجعه کنند. در حال حاضر نسبت به گذشته زنان و دختران بیشتری به تهران جذب می‌شوند و به آن مهاجرت کنند. علت این مساله عدم توزیع امکانات برابر برای زنان و مردان در سایر شهرهاست.وی با بیان اینکه زنانه و مردانه شدن چهره شهرها معلولی از عوامل موثر بر مهاجرت به این مناطق محسوب می شود افزود: بنابراین نگاه کردن و توجه به ریشه های اصلی این مهاجرت و عدم توازنی که به دنبال آن شکل می‌گیرد باید در اولویت سیاست گذاری ها و برنامه‌ریزیها قرار گیرد.

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران با اشاره به اینکه ترکیب جمعیت کشور با توجه به شرایط اجتماعی اقتصادی هر منطقه قابل تغییر است افزود: یکی از موضوعات مهم در برنامه‌ریزی جمعیتی و اقتصاد اجتماعی کشور، توجه به تعادل و توازن جنسیتی است. با توجه به این تغییرات و تحولات باید نوع نگاهمان را برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در این مناطق تغییر دهیم.
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

استمرار بی ثباتی در بازار ارز ؛ سهم دولت در مدیریت بازار چقدر است؟

نرخ ارز که طی هفته های اخیر روند صعودی خود را حفظ کرده است به گفته کارشناسان از هیچ قانونی تبعیت نکرده و شرط بندی دلالان و نبود سیاست صحیح ارزی مهمترین دلیل ناپایداری نرخ ارز گزارش شده است.
در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

در مورد شهردار جدید فکری نکردیم

رییس شورای شهر تهران در مورد نامه‌نگاری اخیرش به مقام معظم رهبری توضیحاتی را ارائه کرد.